Mahsun Kırmızıgül'ün 'Bergen' filmi eleştirisine Özcan Deniz'den cevap!

Mahsun Kırmızıgül, geçtiğimiz akşam usta şarkıcıların biyografilerinin beyaz perdeye aktarılırken kendi seslerinin değil de onlara hayat veren oyuncuların seslerinin olmasına isyan etmesiyle gündem olmuştu. Kırmızıgül'ün eleştirisine ilk cevap Özcan Deniz'den geldi. İşte detaylar...

Mahsun Kırmızıgül'ün 'Bergen' filmi eleştirisine Özcan Deniz'den cevap!

Kamuya mal olmuş kişilerin sinemaya uyarlanan hayatları günümüzde bir hayli ilgiyle izlenirken önceki akşam şarkıcı ve yönetmen Mahsun Kırmızıgül, başrollerini Farah Zeynep Abdullah ve Erdal Beşikçioğlu'nun paylaştığı Bergen filmini eleştirmesiyle olay oldu. 

Sosyal medya hesabından "Bir şarkıcının hayatını oynayabilirsiniz ama onun şarkılarını onun gibi asla söylemezsiniz. Milyonlarca insanı, sesleri ile etkileyen şarkıcıların kendi biyografi filmlerinde kendi sesleri yok. Biyografi filminde oyuncu kendi sesi ile şarkı söylediği anda sinemadan çıkıyorum" notuyla paylaşım yapan Kırmızıgül, açıklamasına  "Bunun tartışılacak bir yanı yok. Neşet Ertaş, Zeki Müren, Esengül gibi sanatçıların şarkılarını, hangi oyuncu arkadaşlar seslendirebilir. Ben sevdiğim sanatçıyı izlemeye giderken, ona hayat veren oyuncunun amatörce söylediği şarkıları duymak zorunda değilim" sözlerini de ekleyerek yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. 

Ünlü isme ilk tepki meslektaşı Özcan Deniz'den geldi. Deniz, sosyal medya hesabında Bergen rolünü canlandıran Farah Zeynep Abdullah'ın filmde söylediği bir şarkıyla birlikte "Bildiğim kadarıyla sadece 'Farinelli' filminde sanatçının sesi, teknoloji yardımıyla oluşturulmuştu. Onun dışında tüm biyografik filmlerde  oyuncular full performans sergilediler. Yabancılarla aramızdaki fark; oyuncuyu role hazırlarken aynı özeni stüdyoda göstermemek. Ama yine de izlediğimiz bir hikaye, konser değil. Beklenilen; hikayenin doğru aktarılması. Oyuncunun kendisi Bergen ya da Müslüm değilse, onları bir oyuncu canlandırıyorsa olması gereken sesin de oyuncuya ait olmasıdır. Yeşilçam dönemi kapandı. Artık oyuncuyu başkasının seslendirmesi bile ayıp. Farah, zor bir işin altından başarıyla kalkmış. Tebrikler." notunu yayınlayarak Kırmızıgül'ün eleştirisine katılmadığını belirtti. 

Gülşah Acun

YORUM EKLE