Levent Kırca kimdir?

4 sene önce karaciğer kanseri sebebiyle hayatını kaybeden ve unutulmaz eserlere imza atmış Levent Kırca kimdir?

Levent Kırca kimdir?

Bugün usta oyuncu Levent Kırca’nın aramızdan ayrılışının 4. yılı. Bir çok dizi ve film ile hafızalara kazınan Kırca, ölüm yıldönümünde anılıyor.

Levent Kırca kimdir?

28 Eylül 1948 tarihinde Samsun Ladik’te hayata merhaba diyen Levent Kırca, Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden mezun olmuştur.

Kırca sahneye ilk defa 1965 senesinde Cüneyt Gökçer’in öğrencisi olarak Ankara Devlet Tiyatrosu’nda çıktı. 1966’da ise Buzlar Çözülmeden oyunuyla öğrenciyken sahnede görev aldı.

Hemen sonrasında da Orhan Erçin Tiyatrosu’nda tuluat ve ortaoyunu oynadı. Kırca sırasıyla Maltepe Komedi Tiyatrosu, Ankara Birlik Sahnesi ve Halk Oyuncuları’nda görev yaptı.

1978’de Altınşehir filmiyle sinemaya geçen usta oyuncu, Ne Olacak Şimdi? ve Mavi Muammer isimli filmlerde rol aldı.

Hodri Meydan Topluluğu isimli tiyatro grubuna kuran Kırca, Eski eşi Oya Başar ile birlikte Güzel ve Çirkin ve Sefiller adlı oyunları izleyiciye sundu.

1986’de ise akıllarda yer eden Olacak O Kadar isimli televizyon programını hazırladı ve ekranlarda da yerini aldı. Sinemada ilk yönetmenlik denemesini ise Son isimli film ile yaptı. Sonrasında Şeytan Bunun Neresinde isimli filmi yönetti.

1998’de ise Kültür Bakanlığı tarafından Devlet Sanatçısı unvanı verildi.  Levent Kırca Mart 2009’da yapılan seçimlerde DSP'den Üsküdar Belediye Başkanlığı için adaylığını koymuştur fakat kazanamamıştır.

2015 senesinde karaciğer kanseri sebebiyle tedavi gördüğü Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 12 Ekim 2015 gecesi saat 02.40'ta hayata veda etti.

YORUM EKLE