İşte Necati Şaşmaz'ın müridi olduğu tarikatın bilinmeyenleri!

Kurtlar Vadisi’nin Polat Alemdar’ı Necati Şaşmaz’ın Kadiri tarikatındaki zikir görüntüleri gündeme bomba gibi düştü. Şaşmaz’ın bağlı olduğu ve girmek için 10 şartın yerine getirilmesi gereken Kadiri tarikatına ilişkin detaylar ise günün en çok merak edilen konusu oldu.

İşte Necati Şaşmaz'ın müridi olduğu tarikatın bilinmeyenleri!

Necati Şaşmaz, 2 çocuğunun annesi Nagehan Kaşıkçı ile olan evliliğini 17 Mayıs’ta sessiz sedasız sona erdirmişti.

Mahkeme, çocuğun velayetini anneye verirken, dava dosyasındaki tarikat detayı gündeme bomba gibi düştü.

Nagehan Kaşıkçı, Necati Şaşmaz’ın kendisini Şaşmaz'ın kendisini mehdi olarak gördüğünü söyledi.

ZİKİR GÖRÜNTÜLERİNİ PAYLAŞTI

Şaşmaz'ın Kadiri tarikatında zikir çektiği görüntüleri paylaşan Kaşıkçı, aynı zamanda 8 yaşındaki oğullarının da Kadri tarikatının veliahtı olarak görüldüğünü iddia etti.

KÖKENİ 12. YÜZYILA DAYANIYOR

Ünlü oyuncunun zikir görüntüleri gündemdeki sıcaklığını korurken, bağlı bulunduğu Kadiri tarikatının kökeni ve detayları merak konusu oldu. Esasında Kadiri tarikatının, sünniliğin Hanbeli mezhebine mensup olan Abdülkâdir Geylânî tarafından 12. yüzyılın başlarında kurulduğu rivayet ediliyor.

TARİKATIN ŞU ANKİ LİDERİ ŞAŞMAZ'IN BABASI

Şaşmaz'ın babası Abdülkadir Şaşmaz'ın Harput merkezli Kadiri tarikatının son şeyhi olduğu ve oyuncunun da babasının bir müridi olduğu biliniyor.

TARİKATA GİRMEK İÇİN 10 ŞARTI YERİNE GETİRMEK GEREKİYOR

Her tarikatta olduğu gibi Kadiri tarikatının da kendine has zikir, adap ve usulleri bulunuyor. Kadiri tarikatına girmek isteyen bir kişinin öncelikle Geylani'nin 10 şartını yerine getirmesi bekleniyor. "Tövbe" eden kişi ardından sırayla, "Zühd, tevekkül, kanaat, uzlet, zikir, teveccüh, sabır, murakabe ve rıza" şartlarını yerine getirmesi gerekiyor.

Ertem Engin


İletişim Hesapları
YORUM EKLE