İlhan İrem'in doktoru merak edilen soruları yanıtladı

İlhan İrem dün sevenlerinin gözyaşları arasında son yolculuğuna uğurlandı. Uzun zamandır sağlık sorunlarıyla mücadele eden İrem'in organ nakli beklediği haberleri gündeme geldi. Doktoru merak edilen soruları cevapladı.

İlhan İrem'in doktoru merak edilen soruları yanıtladı

Çoklu organ yetmezliği nedeniyle 67 yaşında hayatını kaybeden Türk pop müziğinin usta ismi İlhan İrem için dün Atatürk Kültür Merkezi’nde anma töreni düzenlendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı tören mangası tarafından omuzlara alınan İrem’in cenazesi alkışlar eşliğinde salona getirildi. Bu esnada İrem’in “Son Selam” şarkısı salonda yankılandı. Usta sanatçının naaşı, vasiyeti üzerine Türk bayrağına sarıldı. Merhum sanatçının, 2006 yılında Harbiye Açıkhava’daki konserinden görüntülerin yer aldığı kısa bir dinleti sunuldu.

İlhan İrem'in doktoru merak edilen soruları yanıtladı

Tören sırasında duygusal anlar yaşayan İlhan İrem’in eşi Hansu İrem, “Beraberliğimiz hiç bitmeyecek. Konserleri devam edecek. Her zaman bizimle olacak. Bizi bırakmadı ve bırakmayacak. Biz de birbirimizi bırakmayacağız” dedi.

Besteci ve yorumcu Ali Kocatepe, arkadaşına şu sözlerle veda etti: “İlk plağı yayınlandığında 18 yaşındaydı. Yer yerinden oynadı. Onu tanıdıkça sevdik. Yeniliklere açıktı. 80’lerin sonunda ‘Yeşiller Partisi’nin kurucu üyeleri arasında yer aldık ama siyaseti sevmedik. Çok değerli bir düşünce insanıydı. Sevgi dolu bir yol açtı. Cesurdu. Dik duruşunu hiç değiştirmedi. Susmadı, sözünü hiç esirgemedi. Yolunu ışıklar aydınlatsın. Güle güle arkadaşım.”

''İYİLEŞTİREN BİR MÜZŞK YAPIYORDU''

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, “İlhan İrem dünyayı yaşanılır kılan, dönüştürücü gücün sevgi olduğunu vurgulayan büyük bir ozandı. İyileştiren bir müzik yapıyordu. Şarkıları bizim yaralı ruhlarımıza şifa oldu. Düşmanlığı değil barışı aşılayan İlhan İrem gidişiyle de tüm Türkiye’yi birleştirdi. Onu müziği, kelimeleri ve büyük vatan aşkıyla hatırlayacağım” dedi. 2015 yılından itibaren İlhan İrem’le çalışan gitarist Onur Ataman, sanatçının kendisine attığı e-mail’i okudu: “Kâinat bazı zamanlarda bazı insanlara büyülü bir dokunuş yapar. Bu ışığın içine girdiniz. Muhteşem bir konser verdik. Harika bir performans sergilediniz. Hayatın her anı kristal. Başarınızı kıskananlar olacaktır. Kalbinizi avuçlarının içine alıp kafanızı karıştıranlar olacaktır. Ruhunda müzik aşkı olmayan tatlı su rock’çılarına dikkat edin. Sağduyunuza güvenin. Kalbinizin sesini dinleyin. Masumiyet en değerli şey.” Törenin ardından İlhan İrem’in cenazesi Bebek Camisi’ne getirildi. Kılınan cenaze namazından sonra sanatçı, Aşiyan Mezarlığı’nda toprağa verildi.

PEK ÇOK SANATÇI DOSTU KATILMADI

İlhan İrem’in pek çok sanatçı dostunun cenazeye katılmaması dikkat çekti. Sanatçı, alkışlarla uğurlandı.

''ORGAN NAKLİ OLABİLECEK DURUMDA DEĞİLDİ''

İlhan İrem’in ölüm nedeninin çoklu organ yetmezliği olduğu ve uzun zamandır da solunum sıkıntısı yaşadığı ortaya çıktı. Acıbadem Hastanesi Yoğun Bakımlar Koordinatörü Prof. Dr. İbrahim Özkan Akıncı, sanatçının sağlığı ve ölüm nedeni hakkında bilgi verdi: “Son yıllarda böbrek yetmezliğine eşlik eden kalp yetmezliği ve solunum sıkıntısı vardı. Son 2 aydır da yoğun bakımda tedavi görüyordu. Organ bekleme listesinde değildi, zaten organ nakli olabilecek durumda değildi.”

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2022, 09:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER