Gündüz reyting savaşları… Kimler yolcu, kimler kalıcı?

Tv8’in açık ara önde gittiği PT yarışı iyice monotonlaşırken gündüz kuşağında daha enteresan işler oluyor. Gündüz programlarının akıbetini sizler için derledik.

Gündüz reyting savaşları… Kimler yolcu, kimler kalıcı?

7 büyük kanalın pazartesi günü Prime time rating yarışının analizini az önce yapmıştık. Tv8’in açık ara önde gittiği PT yarışı iyice monotonlaşırken gündüz kuşağında daha enteresan işler oluyor. ATV’de Müge Anlı’nın rekorlar kırıp tüm gündüz kuşağı dengelerini alt üst ettiğini saymazsak inanılmaz bir rekabet yaşanıyor.

REALTY PROGRAMLARI YERİNDE SAYIYOR…HEPSİNİ TOPLASANIZ MÜGE ANLI’NIN YARISI ETMİYOR…


Müge Anlı’nın 40 sharelere ulaşan izlenme oranları haliyle diğer kanalları da benzeri programlar yapmaya yöneltti.
Yeni bir şeyler yaratmakta geride kalan ve format tembelliğine giren kanal yöneticileri yapımcılara “Müge Anlı” tarzını sipariş etmeye başladı. 
Didem Arslan, Fulya Öztürk, Ece Üner, Seda Sayan, Serap Paköz… Sabahtan akşama kayıp arıyor, dedektifçilik oynuyor. Peki sonuç mu ne?
Bu kadar çok program aynı işi yapınca haliyle başarı gelmiyor.
Saydığımız tüm bu isimlerin izlenme oranları 2-3 sharden başlıyor en fazla 7-8 share çıkabiliyor. Yani tamamını toplasanız bir Müge Anlı etmiyor ve hatta neredeyse Müge Anlı’nın yarısı kadar izleniyorlar.


KÜÇÜK OLSUN BİZİM OLSUN…


Kanal yöneticilerinin “Küçük olsun bizim olsun. Riske girmeyelim, koltuğumuzdan olmayalım” düşüncesi gündüz kuşağında yapımcıların elini kolunu bağlıyor… 
Kanal yöneticileri ve yapımcılar düşük maliyetlerle Müge Anlı’nın yarısını yediği rating pastasının geride kalan kırıntılarını kemirip duruyorlar..
Peki gündüz kuşağında kim ne durumda?


EN UMUT VEREN FULYA…


Fox’un realtiyici bu sene Fulya Öztürk…
CNN Türk’te muhabirken harika işler çıkartan Fulya Öztürk realty işini yavaş yavaş ısınıyor. 7-8 sharelere yakaladı…
Şu an için ne uzuyor ne kısalıyor… Ama kanal sabır ederse önümüzdeki birkaç sene içinde Fulya gerçekten Fox’un umudu olacak gibi görünüyor…


DİDEM ARSLAN TAM İŞE ISINMIŞTI Kİ..


Didem Arslan. İyi bir haberciydi geçtiğimiz yıl “Para gündüz kuşağında” dedi dedektifçiliğe soyundu.
İlk başlarda bocaladı ama yakaladığı “Sahte gelinler” konusuyla koca bir sezonu kurtardı. 
Didem Arslan şimdilerde geçtiğimiz yılın ekmeğini yemeye devam ediyor… Bu arada hakkını yemeyelim Didem Arslan gündüz kuşağına da ısınmaya başladı ama aksilik bu ya… Karşısına aynı tarzda, aynı saatte pek çok program çıkınca haliyle ratinglerde yerinde saymaya hatta bir iki tık gerilemeye başladı.


SEDA SAYAN’IN KARARSIZLIĞI…

Seda Sayan geçtiğimiz yıllarda yaptığı hatayı yaptı. Sezona yine formatsız girdi. Önce “Herkes yapıyor ben de realty yapayım.” dedi ama olmadı…İlk yüze girmekte zorlandı..
Ani bir U dönüşüyle eğlence formatına döndü, aralara da ufak ufak realtyler serpiştirdi. Ancak bu dönüş işleri daha da içinden çıkılmaz hale getirdi…
Birkaç gündür ilk yüze giriyor ama maalesef 3-4 share geçemiyor…
Seda Sayan gündüz kuşağının rengi. Hatta en renkli ismi…. Tek sıkıntısı kararsızlığı ve formatsızlığı… “Atı alan Üsküdar’a geçmeden” bir çözüm üretmeli… Mevcut formatları kendine uyarlamaktansa kendine uygun formatı kendi üretip yarışa o şekilde dahil olmalı…


ECE ÜNER’İN ŞANSIZLIĞI…

Didem Arslan gibi habercilikten realtiye geçen Ece Üner Kanal D’de sıkıntılı günler yaşıyor. Hatırlanacağı gibi Didem Arslan da geçtiğimiz yıl kötü bir başlangıç yapmıştı. Ece Üner’in de şu günlerde üzerinde amansız rating gerginliği var…
Gündüz kuşağında hele hele kadın izleyicinin karşısında olmak çok zor. Yıllarca haber anonsları yaptıktan sonra stüdyoda canlı canlı cinayet çözmeye çalışmak, kayıp aramak kolay iş değil…
Ece Üner’in yakalayacağı iyi bir konu önce ratingi sonra kendisine olan güveni getirecektir…. Tabi o konu bulunana kadar testi kırılmaz ise…


SERAP PAKÖZ RAHAT…

Star’ın gündüz kuşağındaki tek rating alan programı Serap Paköz İle Gerçeğin Peşinde.. Yıllardır standardını koruyor.. Ahım şahım rating almıyor belki ama kanalın da en çok share ulaşan programı olmaya devam ediyor.
Rakip kanallarla yarışmasa da kendi kanalının en çok izleneni…


HAKAN URAL GERÇEĞİ…

Hakan Ural yıllardır sabah kuşağında Müge Anlı’ya dayanabilen tek isim… Alternatif tarzı ve formatıyla tek başına rating savaşı yapıyor ve ayakta kalıyor. 8-9 shareleri görmeye başladı. 
Türkiye’de yaşanan irili ufaklı tüm olaylara “Acaba Hakan Ural ne diyecek” diye Kanal D’yi  TV’yi açan insan sayısı giderek artıyor. İşin ilginç yanı Hakan Ural’ın ekranda olduğu saat dilimi kumandanın kadın izleyicinde olduğu bir dilim. Hakan Ural tarzı, yorumlarıyla bu zor saatte önce kadın izleyiciyi kendine bağladı ardından da içeriğiyle erkek izleyicinin de kumandasında önemli yer edindi…
Müge Anlı’nın an itibariyle tek ve en ciddi alternatifi Hakan Ural… Hem gündem oluşturacak yorumlara imza atıyor hem de ratinglerde zoru başarıp her geçen gün biraz daha yükseliyor.


DEMET AKALIN OLACAK GİBİ…


Kanal D’nin gündüz kuşağında yıllardır lokomatifi olan Gelinim Mutfakta sezona başlarken büyük bir riske girdi ve Demet Akalın’ı gelinlerin ve kaynanaların başına getirdi.
Ekran mazisinde Demet Akalın’ın hep şansızlıklar vardı. Sahnelerdeki performansını ve başarısını ekranda gösteremiyordu. Gelinim Mutfakta’yla şeytanın bacağını kırdı. İlk başlarda itiraf etmek gerekirse “Demet’le olmaz” diyenlerdendik ama oldu gibi ve daha da olacak gibi… Gelinim Mutfakta ABC grubunda dün 9 shareleri yakaladı. Fatih Ürek’li performansı bir gün yakalar mı. Zor… Ama en azından 8-9 share bandında bir iki sezon daha ekranda olması garanti olur.


2. SAYFA TUTAR MI?

TV8’de dün ekranlara dönen Müge ve Gülşen’le 2. Sayfa total grubunda ilk yüze giremedi. ABC grubundaysa 5 share aldı…
İlk haftalar adettendir iyi konuklar, sıkı hazırlanılmış konular ekrana gelir. Zor bir saatte yayında, iyi konuklarla yola çıktılar ama ilk gün sonuçları biraz karamsarlık yarattı. 
İyi konukları sürdürebilirlerse efekti bol, ratingi sıkıntılı bir sezon geçirebilir…
Magazin yapılmaya yapılmaya maalesef ekranlarda pas tuttu… Kızların bu pası silmesi biraz zaman alacak gibi…

Ece Aydın


İletişim Hesapları
YORUM EKLE