Gülben Ergen'e ayak fetişlerinden yoğun ilgi

Şarkıcı Gülben Ergen'in ayakları için hayranları sosyal medya hesabı açtı. Bu garip girişimin aslında bilimsel bir nedeni olabilir!

Gülben Ergen'e ayak fetişlerinden yoğun ilgi

Sosyal medyada her gün bir, hatta birden çok enteresan durum görmek mümkün. Bugünün enteresan olayını Milliyet'ten Ali Eyüboğlu köşesine taşıdı. Eyüboğlu, yeni görse de 2008'den bu yana özellikle ünlülerin ayak fotoğraflarının arşivlendiği bir internet sitesi bile gördü bu sosyal medya...

Eyüboğlu, bir okuyucusunun gönderdiği mesajla şarkıcı Gülben Ergen'in ayakları için Instagram hesabı açıldığını öğrendiğini söyledi. Söz konusu hesaptaki yorumları da paylaşan Eyüboğlu, duruma inanamadığını söyledi. Halbuki sosyal medyada doğmamış çocuğuna Instagram hesabı açan bile var...

Ergen'in ayaklarına methiyeler düzülen hesapta, daha fazla ayak fotoğrafı görmek istediğini söyleyenler de mevcut.

Ayak fetişizmi hastalık mı?

Ayak fetişizmi kimi insanlarca garip karşılanarak seksist bulunsa da bilim adamlarınca durum bundan epey farklı. Dünyaca ünlü nörolog Freud, ayak fetişzminin nedenini ayakları penise benzeterek gerekçelendirmişti. Ancak günümüzde konu çok daha fazla irdeleniyor.

San Diego Kaliforniyo Üniversitesi Beyin ve Kognisyon Merkezi Müdürü Vilayanur S. Ramachandran'ın çıkardığı beyin haritasına göre her bölge vücudun bir uzvuyla eşleşiyor. Ramachandran, bu haritayı oluştururken deneklerinin beyninde belli bölgelere dokunarak deneğin tepkilerini ölçer ve ayak fetişzminin nedenini burada bulur.

Ramachandran deneyinde deneklerin beyninde belli bölgelere elektrotlar takarak bölgelerin ilgili uzuvlarına sinyal gönderir. Ramachandran, deneyinde kolla ilgili beyinde kolla ilgili bölgeye sinyal gönderdiğinde denek, koluna dokunulmuş, gıdıklanmış yada karıncalanmış gibi hissetmektedir. Öyle ki kolunu kaybetmiş denekler bile bu hissi yaşamaktadır. Söz konusu durum ağrı şeklinde de olabilmektedir. Bu duruma "Hayalet Ağrı" diyen Ramachandran, aynı deneyi ayakla ilgili bölgede yaptığında ilginç bir olayla karşılaşır.

Çapraz bağlar önemli!

Ayağı olmayan deneklerin ayakla ilgili bölgesine gönderilen sinyallerde cinsel ucuvlarına sinyal gönderilmişcesine haz duyduğunu farkeden Ramachandran, kimi deneklerin bu haz nedeniyle orgazm olduğunu bile görür.

Ramachandran tespitine göre herhangi bir uzvunu kaybeden kimselerin beyninde hâlen o bölgenin bulunduğunu ve işlevini sürdürdüğü yönündedir. Ramachandran'a göre ayakları olmayan insanların beyinlerinin, bu bölgeyi silmek yerine en yakında bulunan bölgeye bağlanmaktadır. Zira, Ramachandran'ın çıkardığı beyin haritasında ayak ve cinsel uzuvların bağlı olduğu bölgeler yan yanadır.

Ramachandran'ın Fantom Estremite Sendromu çalışmasından önce de beyinde ayak ve cinsel uzuvların yan yana olduğu bilinse de kimse ayak ve cinsel uzuvların çapraz bağlantı yaparak ayak fetişizmine yol açabileceğini keşfetmemişti.

Ayak fetişi ünlüler:

Bildiğimiz isimler arasında da çapraz bağlantılarla farklı duygular yaşayanlar var. Bunlardan yalnızca bazıları: Marilyn Manson, Quentin Tarantino, Britney Spears, Andy Warhol, Fyodor Dostoyevsky, Dita Von Teese, Elvis Presley, Ludacris, Giacomo Casanova, Pharrell Williams, Ricky Martin, David Boreanaz, Tommy Lee, Johann Wolfgang von Goethe, Enrique Iglesias ve Jay Leno.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2019, 16:41
YORUM EKLE