Ege'nin gülü 'Elvis Ali'

Ünlü oyuncu Sinan Çalışkanoğlu, Mahsun Kırmızıgül'ün 6 Aralık 2019 Cuma günü vizyona girecek yeni filmi Mucize 2: Aşk'ta Elvis Presley hayranı olan Elvis Ali'yi canlandıracak. 1960'larda geçen dönem filmini çok sevdiğini belirten başarılı oyuncu, Elvis Ali karakterine hazırlanmak için Elvis Presley üzerine özel olarak çalıştığını söyledi.

Ege'nin gülü 'Elvis Ali'

Mahsun Kırmızıgül'ün yazıp yönettiği, Mucize 2: Aşk 6 Aralık'ta vizyona gireceği günü bekliyor. Mucize'nin devamı olan filmde Mert Turak, Fikret Kuşkan, Biran Damla Yılmaz, Erdal Özyağcılar, Şenay Gürler, Sinan Çalışkanoğlu ve Mahsun Kırmızıgül gibi parlak isimler rol alıyor.

Filmi renkli karakteri Elvis Ali

Dağ köyünde yaşayan engelli Aziz ile görücü usulü evlenen Mızgin'in dramını anlatan Mucize 2: Aşk'ı, Elvis Ali adında renkli bir karakteri canlandıran ünlü oyuncu Sinan Çalışkanoğlu filme dair detayları paylaştı.

"Hikaye içinde hikaye var"

-Bize Mucize 2: Aşk filminden biraz bahseder misiniz?

Film bize, Mucize filminin son sahnesinde köyüne sağlıklı bir şekilde sapasağlam dönen Aziz karakterinin, dönüşüm ve iyileşme sürecinin tüm hikayesini anlatıyor. Tabii ki filmden burada bahsedemeyeceğim, başka sürpriz bir hikayeyi de içinde barındırıyor. Sevgi ve emek kavramlarının sonuna kadar sınandığı bir film.

-Mucize 2: Aşk filmi nerede çekildi, ne kadar zamanda çekildi?

Ağırlıklı olarak eski ve Yeni Foça'da, iki ay gibi bir sürede çekildi. Bazı sahneler için bölgedeki adaları, ilçe merkezindeki Marsilya Meydanı'nı da kullandık. Meydanda kurulan çiçekçi ve seyyar pazar tezgahları, taş duvarlara asılan eski sinema afişleri ise dönemin havasını hissettirdi.

-Film hangi dönemleri kapsıyor?

1960 yılı ortalarında başlıyor, zaman geçişleriyle 1970'lere kadar geliyor. Filmde o döneme ait nostaljik kostümler ve klasik arabalar kullanıldı. 7 bin kostümün hazırlandığı film için 4 bin metre kare dekor yapıldı ve 7 bin 500 yardımcı oyuncu kullanıldı.

"Herkesin sevgilisi, gönül adamı"

-Bir dönem filminde oynamak nasıl bir duygu?

Güzel bir duygu. Türkiye'nin ve dünyanın 1960'tan başlayıp 70'lerin sonuna kadar nasıl bir yer olduğunu araştırmak bir oyuncu olarak çok ilgi çekici geldi bana. Hem oynadığım karakterin hem de zamanın ruhunu kavramak adına çok güzel bir laboratuvar çalışması oldu. İnsanların birbirleriyle kurdukları iletişim, dinledikleri müzikler o yıllarda ki sinema ve moda akımları, dünyayı ve Türkiye'yi yöneten siyasi değişkenler, azınlıklar, ve her türlü etnik ve siyasi kimliğin bir arada beraber ve kardeşçe yaşıyor olmasından kaynaklanan kültürel mozaik beni çok etkiledi.

-Filmde canlandırdığınız karakterden biraz bahseder misiniz?

Elvis Ali adında, Elvis Presley'e aşırı derecede hayranlık besleyen, onun gibi giyinen ve onun gibi dans etmeye çalışan birini canlandırıyorum. Elvis Ali, bu sahil kasabasında hem cankurtaranlık, hem de Adara Sineması'nın çığırtkanlığını yapıyor. Aziz karakterinin kasabaya geldiği andan itibaren ona yardımcı olan ve zamanla  en yakın arkadaşı haline gelen biri. 
Sıcak, samimi, renkli ve içten Ege insanı. Senaryoda Elvis Ali karakterini okurken, yaşamayı seven, yaşadığı yeri ve insanlarını seven, pes etmeyen, inatçı (Özellikle Aziz'in iyileşmesi sürecinde görüyoruz) pozitif ve bir o kadar da duygusal biri olduğunu gördüm. Bu role hazırlanırken, bu kasabadaki her bir karakteri bir aile bireyi olarak düşündüm çünkü senaryo bana bunu hissettirdi. Karakterlerin birbirlerine aile gibi sımsıkı bağlı olduğu bir ortam vardı ve bu ortamda, eğer  biri bakkala ekmek almaya gidecekse o kişi Elvis Ali'dir.

"Elvis'i yeniden hayata geçirdim"

-Elvis Ali karakterine nasıl hazırlandınız? Özel bir eğitimi oldu mu?

Bu karaktere hazırlanırken işe Elvis Presley'in hayatını araştırarak başladım. Araştırdıkça Elvis'e olan hayranlığım bir kat daha arttı. Önce Elvis Presley'in dans figürlerine çalıştım. Sonra bunu Elvis'e özenen Ali karakteriyle birleştirdim, çünkü bu bir Elvis taklidi olmamalıydı. Ali için Elvis'in ne ifade ettiğine ulaşmam gerekiyordu.

Elvis'e olan hayranlığını, kendi imkanlarıyla, kıyafetleriyle ve dansıyla hayata geçirmeye çalışan bu adamı çok sevdim. Çekimler esnasında, twist ve swing gibi dönemin popüler dans türleriyle ilgili çok fazla eğitim aldık. 60 gün boyunca bilfiil setimizin olmadığı günlerde dahi, gelecek olan sahnelerimiz  için özel çalışmalar yaptık. Bu yönüyle de çok öğretici, okul gibi bir set oldu diyebilirim.

-Elvis Ali, Egeli bir karakter. Ege şivesi sizi zorladı mı? Bu şive bütünlüğünü nasıl sağladınız?

Öncelikle Ege şivesi çok geniş bir mozaik. Denizli'de farklı konuşulurken, Ödemiş'te farklı, İzmir'de farklı, hatta, İzmir'in köyünde farklı, kentinde ise farklı konuşulur. Şive, aksan, entonasyon ve üslup olarak bir birliktelik kurmaya çalıştık. Dil o kadar yaşayan bir yapı ki; kasabadaki varlıklı biri veya okumuş birinin herhangi bir kelimeyi kullanış biçimiyle, kasabada yaşayan bir balıkçının aynı kelimeyi kullanış biçiminin melodisi bile farklılık gösteriyor. Bu noktada sağlam ve gerçek bir dünya kurmak için şive koçuyla çalıştık. Şive koçumuz, provalarda ve sette her zaman yanımızda oldu. İçimize çok sinen bir sahne çekmiş olsak dahi, onun uyarılarıyla maalesef o sahneleri tekrardan çektik.

"Bulunduğumuz yıla dönmekte zorlandım"

-Filmde en zorlandığınız  sahne hangisiydi?

Filmimiz vizyona henüz girmediği için sürprizini bozmamak adına çok detay vermek istemiyorum. Ama profesyonel dalgıçlar ve özel ekipmanlarla, 6 metre derinlikte çektiğimiz bir sahne vardı ki, çekimler öncesinde birkaç gün boyunca yaptığımız nefes tutma egzersizleri ve dalış hocalarımızın gözetiminde çektiğimiz, su altı sahnelerinin en çok zorlandığımız sahneler olduğunu söyleyebilirim.

-Bu filmde oynamanın size kattığı en önemli şey nedir?

Her gün 60'lar, 70'ler Türkiye'sine uyandığım, iki aylık bir süre geçirdim. Film bitince, 2019'a adapte olmakta zorlandım (gülüşmeler) ve tabii ki muazzam Foça dinginliği. Foça halkının samimi ve sıcak ilgisi. Orada geliştirdiğimiz güzel dostluklar, biriktirdiğimiz yüzlerce anı. Ve en önemlisi, Erdal Özyağcılar ve Fikret Kuşkan gibi iki değerli oyuncuyla aynı sahnelerde yer almanın mutluluğu.

Mucize 2: Aşk 2. fragmanı

Mucize 2: Aşk 1. fragmanı

Mucize 2: Aşk afişi

Sinan Çalışkanoğlu kimdir?

26 Ocak 1978'de İstanbul'da  dünyaya gelen Sinan Çalışkanoğlu, Akademi İstanbul Tiyatro bölümünü dereceyle bitirmiştir. Daha sonra Pera Güzel Sanatlar Merkezinde pandomim ve oyunculuk dersleri alan oyuncu, birçok tiyatro oyunu, dizi, sinema filmi ve reklamda oynamıştır.

2006 yılında ATV'de yayınlanan Selena adlı bilim kurgu ve komedi dizisinde Hades karakterini canlandırmıştır. Show TV'de yayınlanan Türk'ün Uzayla İmtihanı dizisinde Volkan Şahin karakterini oynamıştır. 2010 yılında Türk Malı adlı dizide Yarcan karakterine, 2014 yılında ise Kertenkele adlı dizide, Komiser Levent karakterine hayat vermiştir. 2011 yılında, Kanal D'de yayınlanan Şanslı Masa adlı programda da Orçun Kaptan ile birlikte moderatörlük yapmıştır. 2013 yılında ise Kapış Kapış adlı yarışma programını sunmuştur.

Yahşi Cazibe dizisinde, Ejder Taşkın rolünde oynayan oyuncu, ATV’nin fenomen haline gelen Elin Oğlu programını sunmuştur. Ekim 2017 de Show TV'de yayınlanan Klavye Delikanlıları adlı dizide Veli karakterini canlandırmıştır.

Başarılı oyuncu, geçtiğimiz sezon ocak ayında Güldür Güldür Show ekibine dahil oldu. Alper Kul, Doğa Rutkay, Onur Buldu, Aylin Kontente, Meltem Yılmazkaya ve Onur Atilla gibi birçok başarılı oyuncuyu bünyesinde bulunduran BKM yapımı Güldür Güldür Show, 2013'ten beri komedi skeçleriyle her cuma akşamı saat 20.00'de Show TV'de ekrana geliyor.

Güldür Güldür Show kadrosunda yer alan Sinan Çalışkanoğlu, ayrıca Fox TV ekranında Şinasi Yurtsever ile birlikte İlk Buluşma ve Efsane Aile adlı programların da sunuculuğunu üstlenmiştir.

Aralık ayında vizyona girecek olan, Mucize 2: Aşk adlı filmde renkli ve eğlenceli bir karakter olan Elvis Ali rolüyle bir kez daha sinema izleyicisiyle buluşacak olan Sinan Çalışkanoğlu, Çiğdem Çalışkanoğlu ile evlidir.

YORUM EKLE