'Bütün işler bitti, tek sıkıntı Çukur'daki silahlar mı?'

Geçtiğimiz sezon Çukur dizisinde İdris Koçovalı karakterini canlandıran Ercan Kesal, diziye yönelik eleştirilere "Bütün işler bitti, tek sıkıntı Çukur'daki silahlar mı?" yanıtını verdi. Kesal, daha sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun "Lanet bir dizi var 'Çukur' diye. Onun kadar etkili olamıyorsak bize yazıklar olsun" açıklamasından haberdar olmadığını ve Soylu'ya yanıt vermediğini söyledi.

'Bütün işler bitti, tek sıkıntı Çukur'daki silahlar mı?'

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin bu yıl 56.'sını düzenlediği Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin Öğle Sohbetleri'ndeki konuğu, yönetmen, oyuncu ve yazar Ercan Kesal oldu.

"İdris karakterini bilerek oynadım"

Son günlerde tartışma konusu olan Çukur adlı dizide İdris Koçovalı karakteriyle geniş kitlelerin tanıdığı Kesal, diziye yönelik eleştirilerden hiç etkilenmediğini söyledi. Popüler bir dizide oynadığının farkında olduğunu aktaran Kesal, "Bilerek bu rolü oynadım. Oradaki karakteri içselleştirdim, o oldum. Kendim oldum. Setin en disiplinli yaşlısı olarak işimi hakkıyla yaptım. Kendi isteğimle de ayrıldım" dedi.

"Bütün işler bitti tek sıkıntı Çukur'daki silahlar mı?"

Dizi film Çukur'un çok izlenmesinden dolayı eleştiri aldığını kaydeden Kesal, ortaokuldaki çocuğun da akademisyenlerin de diziyi seyrettiğini söyledi. Dizinin garip bir izleyici skalası olduğunu anlatan Kesal, "Bu önemli bir şey, demek ki senaryosu ve oyunculukları farklı. Oyuncu olarak Çukur'a dair hesap vermek zorunda değilim. Ercan Kesal olarak söyleyeceklerim var. Çukur'daki şiddet meselesi gündelik hayattaki şiddete göre kıyasladığında çok masum. Bütün işler bitti tek sıkıntı Çukur'daki silahlar ve ölen insan sayısı mı?" dedi.

"Kitaplarla cennete düştüm"

İlk mesleğinin doktorluk olduğunu anlatan Kesal, diplomasına sahip olduğu tek şeyin doktorluk olduğunu vurguladı. Doktorluk dışında hiçbir şeyin eğitimini almadığını belirten Kesal, "Yazarlık eğitimi almadım. Oyunculuk konusunda alaylıyım. Deneyimlerimle yazıyor ve oynuyorum. Yaşadığım kasabada yoksulluğun içinde kitapları keşfettim ve cennete düştüm. Edebiyat beni iyileştiriyor" diye konuştu.

"İyi filmler doktora tezidir"

Söyleşiyi izleyen gençlere tavsiyelerde bulunan Kesal, "Oyunculuk konusunda kendiniz olun. Kameranın karşısında öyle durun, bir şeyi taklit etmeye çalışmayın, berbat olursunuz. Her şeyi oynamak zorunda değilsiniz. Okumazsanız oynayamazsınız, gözlem yapmazsanız yapamazsınız. Bütün filmler master tezidir, iyi filmler doktora tezidir" dedi. Ercan Kesal, oyunculuk yapmak istemediğini ve dizi filmlerde oynamak istemediğini belirterek, "Artık yönetmenlik yapmak istiyorum" dedi.

"Soylu'ya yanıt vermedim"

Açıklamaları İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yanıt olarak yorumlanan Ercan Kesal, Anlatya Film Festivali'nde katıldığı bir workshop'ta diziye ilişkin soruları yanıtladığını ancak bu sözler arasında İçişleri Bakanı Soylu'nun eleştirilerine bir yanıt olmadığını söyledi. Tarafsız Haber Ajansı'na göre Soylu'nun eleştirilerinden haberi olmadığını belirten Kesal, "Söylesem arkasında dururum ancak ne İçişleri Bakanı'nın eleştirilerinden haberim var ne böyle bir polemiğin içinde olurum" dedi. Kesal, Çukur dizisinden 6 ay önce ayrıldığını da hatırlattı.

YORUM EKLE