Aylin Coşkun, 10 kilo altın istediği Volkan Aslan ile evleniyor

15 yıldır birlikte olduğu Volkan Aslan ile bu akşam dünyaevine girecek olan şarkıcı Aylin Coşkun, müstakbel eşiyle dini nikah kıydı. Coşkun'un mehir olarak önceden talep ettiği 2 milyon 740 bin lira değerinde 10 külçe altın, dini nikahtan sonra Aslan tarafından verildi. Mehir nedir? Mehir ne demek?

Aylin Coşkun, 10 kilo altın istediği Volkan Aslan ile evleniyor

Şarkıcı Aylin Coşkun, 15 yıllık sevgilisi ile bu akşam evleniyor. Dini nikahını kıyan Aylin Coşkun, mehir (İslam hukukunda, erkeğin evlenirken kadına verdiği para) olarak 10 külçe, yani 2 milyon 740 bin lira istedi. Şarkıcının bu isteğini, nikahı kıyan imam da kağıda yazarak kayıt altına aldı. 10 külçe altın, nikahtan sonra Aslan tarafından Coşkun'a takdim edildi.

Aylin Coşkun, eşinden 10 kilo altın istedi

Ünlü şarkıcı, eşinden mehir olarak her biri 1 kilo olan 10 külçe altın istediğini dile getirmişti.

Bugünkü kurda 1 gram altın 274 TL. Bir kilogram ise 274 bin liraya denk geliyor. Aylin Coşkun'un istediği mehirin bedeli ise şu anki kurda 2 milyon 740 bin lira.

Aylin Coşkun kimdir?

Aylin Coşkun, 1976 yılında Almanya'da dünyaya gelmiştir. Türk asıllı ailenin kızı olan Coşkun, eğitimini İzmir'de sürdürmüştür. İzmir Cumhuriyet Kız Meslek Lisesi'nde eğitimini tamamlayan Aylin Coşkun, 1997'de güzellik yarışması Miss Globe 'da Türkiye Güzeli seçildi.

Müziğe olan ilgisiyle müzisyen hocalardan şan dersleri alıp bu konuda eğitimini tamamlamak üzere girdiği Müjdat Gezen Sanat Merkezi Şan ve Solfej bölümünden mezun oldu.

Bu arada İstanbul ve Ankara'da bir süre mankenlik yapmış, özel bir TV kanalında belli bir süre sunuculukta icra etmiştir. Şarkıcı günümüze kadar 7 tane albüm yapmıştır.

2000'li yılların başında ilk albümü Masalı Zeyno Müzik etiketiyle piyasaya çıkatmış sanatçının albümde kendisine ait Bu Kaçıncı parçası ve klip çektiği Yandım Allahım isimli parçaları ile müzik dünyasında yer etmiştir. Şarkıcı takip eden 6 albüm daha yapmıştır.

"Volkan'ın bana maddi getirisi yok"

Aylin Coşkun bir röportajında şu açıklamayı yapmıştı:

-Size maddi anlamda destek olan biri var mı?

-12 yıldır Volkan Aslan ile birlikteyim ve onu çok seviyorum. Hayalimdeki adamla beraberim. Bunca yıldır maddi anlamda ikimizin de birbirimize bir artısı olmamıştır.

Tabii ki bana jestler yaptı ama bana para vermek falan... Ben öyle bir kadın değilim.

-Aileden varlıklısın galiba...

-Ben dadılarla büyüdüm. Çok zor dönemler de geçirdik ama sonra tekrar toparlandık. Baba parası yemedim ama. Ben de çok çalıştım. Biri bin yapmayı bildim. Ben 80 liralık ayakkabıyla üç yıl sahne aldım. Parasızlıktan değil.

Ben her zaman şundan yanayım: Belirli bir seviyeye gelene kadar paranı doğru kullanacaksın. Ondan sonra ne yapmak istiyorsan yap.

Mehir nedir?

Mehir, İslam hukukunda erkeğin evlenirken kadına verdiği veya vermeyi taahhüt ettiği para, mal veya menfaat hediyesidir. Mehir kadının mal varlığına dahil olur ve üzerinde dilediği tasarrufta bulunabilir. Dört hukuki mezhep tarafından kabul edilmiştir.

Mehir türleri nelerdir?

Mehir evlilik akdi esnasında belirlenip belirlenmemesine göre ikiye ayrılır.

Mehr-i Müsemma: Tarafların akitten önce konuşarak üzerinde anlaştıkları mehirdir.

Mehr-i Misil: Herhangi bir sebeple dini nikah sırasında belirlenmeyip daha sonra kadının baba soyundan, yoksa akran ve emsali arasında dengi olan birine verilmiş mehirden örnek alınarak tayin edilen mehirdir.
Mehir ödenme biçimine göre de ikiye ayrılır.

Mehr-i Muaccel: Evlilik akdi anında veya akitten önce peşin ödenen mehirdir.

Mehr-i Müeccel: Ödenmesi sonraya bırakılan ve belli bir vadeye bağlanmış mehirdir. Genellikle evliliğin ölüm veya boşanma gibi sebeplerle sona ermesi durumunda kadına ödenir.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2019, 10:14
YORUM EKLE