Zeugma Mozaik Müzesi’nde Kaybolan 10 Eser!

Tarih kaçakçıları yüzünden intihar eden arkeolog ve arkasında yatan eser kaçırma planları...

Zeugma Mozaik Müzesi’nde Kaybolan 10 Eser!

    Sanat severler için önemli bir konumda olan Zeugma Mozaik Müze, altında garip bir hikaye olduğu düşünülen olaylarla 10 eserini kaybetti. Diyarbakır’a özel izin ile giden ve gittiği ortamda mobbinge maruz kalan ve bu sebeple de abisinin evinde intihar eden Merve Kaçmış, Zeugma Mozaik Müze’de görevliydi. Müfettişler olayın arka perdesini incelerken müzeden de 10 adet eserin kaybolduğunu fark etti.

Zeugma Mozaik Müzeye Yapılan Baskılar

    Merve Kaçmış, Zeugma Mozaik Müze araştırması adına görevli bir arkeologdu ve yılın ilk zamanlarında izin alarak memleketi Diyarbakır’a gitti ve burada kendini asarak, geride de mektubunu bırakarak hayata gözlerini yumdu. Mektubunda da Zeugma Mozaik Müze envanterinde kayıtlı olmayan, henüz kaydı yapılmamış olan eserlerin zimmetlenebilmesi adına baskı altında olduğunu belirtmişti. Hal böyle olunca da soruşturma başlatıldı ve adli soruşturma adı ile birlikte Kültür Turizm Bakanlığı, olaya müdahale etti. Soruşturma kapsamında da bölgenin ve olayın incelenmesi için müfettişler, gereken tüm araştırma ve incelemeleri yaparak müze müdürü ile iki uzmanın görevden alınmasına karar verdi.

    Gaziantep sınırlarında ortalama bir ay kadar araştırma ve inceleme yapan müfettişler, müzede çalışan, görevi ne olursa olsun müze içinde bulunmuş olan herkese sorular yönelterek her birinin bilgisinden faydalandı. Ayrıca mektuptan da yola çıkarak, zimmetlenmek istenen, bu sebeple de arkeolog Merve Kaçmışa mobbing uygulanmasına neden olan eserlerin de sayımları yapılarak önemli ilerlemeler kaydedildi. Bu araştırma kapsamında 8 bin 729 eser olduğu tespit edildi ve bütün bu eserlerin tayin nedeniyle başka bir kentte görevli olan ÜYP adına kayıtlı olduğu anlaşılmıştır.

Eserlerin Yarısından Çoğu Sayımsız!

    Yapılan araştırmaların ilerleyen aşamalarında 8 bin 729 eserin 2 bin 433 tanesinin envanter kaydının olmadığı saptanmış ve bu sayım ile de zimmetlemek üzere götürülen 10 eserin de listede olmadığı fark edilmiştir. Bu sayımlar sonucunda bu 10 eser için müfettişler tarafından defterler incelendi ve defterlerin de çoğunun hırpalandığı görüldü. Bunun üzerine de acil durumlar için defterlerin öneminin, amacının karşılığının alınamadığı görülmüş, direkt olarak acil yenileme uyarısı yapılmıştır.

     Görevliler, bu uyarı üzerine derinlemesine çalışmalar ve sayımlar yaparak rapor oluşturmuş, raporlar Kültür ve Turizm Bakanlığı Teftiş Kurulu müfettişleri tarafından incelemeye alınmıştır. Merve Kaçmış adına yürütülen soruşturma da Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülmekte olup, hazırlanan bütün raporları müfettişler tarafından teslim almışlar ve inceleme böylece hızlandırılmıştır. Yapılan bu araştırmalar sonucunda da arkeolog Merve Kaçmışın Zeugma Mozaik Müze eserleri için mobbinge uğrayıp uğramadığına karar verilecek ve bu karar sonucunda da soruşturmanın davaya dönüştürülüp dönüştürülemeyeceği netleştirilecektir. Çünkü bütün bunların birilerinin oyunu da olabileceği düşünülmekte ve detaylı soruşturmalar sonucunda en doğru kararın verilebileceği kesin olarak kararlaştırılmış durumdadır.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2020, 02:35

Ozan Köse

Hislerin ve duyguların asla yanıltmadığı bu dünyada, yazarak ve okuyarak hayatta güçlü kalacağız. Çünkü yazmak hislerin boşaltımı, okumak ise hislerin doğrulanmasını sağlar. magazinburada.net ekibi olarak okudukça yazacak, yazdıkça okumanızı sağlayacağız. Her zaman en güncel ve doğru haberlerle kalın...


İletişim Hesapları
YORUM EKLE