YKS'de Çıkan Hacivat Karagöz Film Sorusunu Senarist Bile Çözemedi

Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü filmi 27-28 Haziran tarihlerinde yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda Türkçe sorusu olarak öğrencilere yöneltildi. Senaryosunu Levent Kazak'ın yazdığı Ezel Akay'ın yönetmen koltuğunda oturduğu filmde Beyazıt Öztürk ve Haluk Bilginer başrolleri oynamıştı

YKS'de Çıkan Hacivat Karagöz Film Sorusunu Senarist Bile Çözemedi

Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü filmi 27-28 Haziran tarihlerinde yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda Türkçe sorusu olarak öğrencilere yöneltildi.

Senaryosunu Levent Kazak'ın yazdığı Ezel Akay'ın yönetmen koltuğunda oturduğu filmde Beyazıt Öztürk ve Haluk Bilginer başrolleri oynamıştı.

Üniversite giriş sınavlarının ilk oturumu olan YKS cumartesi yapıldı. Sorular ve cevap anahtarlarının yayınlanmasının ardından, sınavda yer alan bazı sorular çok konuşuldu.

Bu sorulardan birinde, Türkçe testinde yer alan Hacıvat Karagöz Neden Öldürüldü filmiyle ilgili bir metne yer verilerek, "Söz edilen filmle ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenebilir" sorusu soruldu.

FİLMİN SENARİSTİ: SORUYU ANLAMADIM, VAR MI ÇÖZEN?

Çıkan soruyla ilgili sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan filmin senaristi Levent Kazak, "Size bir iyi, bir de kötü haberim var: iyi olan, iki gün önceki üniversite giriş sınavında bizim üzerimizden Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü'yü sormuşlar, filmimiz adına gurur duyduk. Kötü olan ise soruyu anlamadım, var mı çözen?" ifadelerini kullandı.

Sorunun doğru cevabı ise, cevap anahtarında D şıkkı olan "Kemal Tahir'in görüşleri filmi incelemede önemli bir dayanak noktası sunmaktadır" seçeneği olarak yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2020, 20:27

Mehmet Aksel

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdikten sonra Türkiye'nin önde gelen ulusal televizyon ve gazetelerinde muhabirlik ve editörlük yaptım. Hayatın her noktasına temas eden renkli güncel ve özel magazin haberlerini siz okuyucularımız için kaleme alıyorum. Benimle iletişim kurmak için sosyal medya hesaplarımdan faydalanabilirsiniz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE