Tarihe ışık tutan oyun 'Ana'dolu, turnesine Hatay'dan başladı

Sonbahar aylarının gelmesiyle kültür sanat sezonunda hareketlilik başladı. Yüzlerce yeni tiyatro oyunu izleyiciyle buluşurken, Çığa Sanat'ın gezici tiyatro oyunu 'Ana'dolu, Milli Mücadele dönemindeki kahraman kadınlarımızı anlattığı hikayesiyle tiyatroseverlerin ilgisini çekiyor.

Tarihe ışık tutan oyun 'Ana'dolu, turnesine Hatay'dan başladı

Anadolu'da turne geleneğini yaşatmaya çalışan birkaç tiyatrodan biri olan Çığa Sanat, tarihe ışık tutan 'Ana'dolu isimli tiyatro oyununu, turnenin ilk durağı olan Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi'nde sahneledi.

Kulaktan dolma yanlış tarihi bilgileri düzeltiyor

Fatma Seher rolünü canlandıran Nazlı Çığa'nın kaleme aldığı, Hakan Örge'nin yönetmenliğini üstlendiği oyun, Balkan Savaşları ve Sarıkamış Harekatı'nın devamındaki Milli Mücadele dönemini anlatırken, önemli tarihi anektodlar aktarıyor.

Milli Mücadele'nin gizli kahramanı: Fatma Seher

Oyun sonrasında gazetecilerle sohbet eden Nazlı Çığa, "Bugün hemen hemen dünyanın tüm ordularındaki kadın askerler, Fatma Seher'in tasarladığı pantolonu giyiyorlar. Çünkü savaş ortamında kadınların tuvalet ihtiyaçlarını erkekler kadar rahat yapamadıklarından, kendisi kadınlara özel bir pantolon tasarlamış" bilgisini aktardı.

"Anadolu'yu analarımız kurtardı"

Çığa, yöneltilen "Neden Fatma Seher?" sorusuna, "Savaş dendiğinde hep erkekler akla geliyor. Elbette ki şehitlerimiz akla geliyor. Balkan, Yemen, Trablusgarp, Çanakkale derken çekile çekile Anadolu'ya kadar çekildik ve çekildikçe de milyonu aşan şehitler verdik. Düşünebiliyor musunuz; 1927 yılında nüfus sayımı yapılıyor ve nüfusumuz 13 bin 500! Bunların 7 bin 500'ünü kadın ve çocuk, gerisi yaşlı ve gazi. En kısa ifadeyle adı 'Ana' olan Anadolu'yu kurtarmak analara düşmüş. Fatma Seher, Şerife Bacı, Nezahet Onbaşı değil sadece o kadar çoklar ki" şeklinde yanıt verdi.

"Oyunun sonunda kimse birbirinin yüzüne bakamıyor"

'Ana'dolu oyununun seyirciye sadece bir tarih dersi vermekle kalmayıp, finalde insanlık dersi verdiğini de sözlerine ekleyen Nazlı Çığa, "Oyunun finalinde öyle bir sahne var ki... Şu kadarını söyleyeyim 'Ana'dolu oyunu bitip salondan çıkan seyircilerin hiçbiri birbirinin yüzüne bakamıyorlardı. Hepimiz başlarımız önümüzde çıktık salondan.

"Kadına şiddet konusunda herkese tokat atıyor"

Neden mi? Özelikle ülkemizdeki kadına şiddet konusunda öyle bir tokat atıyor ki bizlere... Kısacası 'Ana'dolu sadece bir tiyatro oyunu değil, 'Ana'dolu bize ayna tutuyor. Eğer 'Ana'dolu oyunu kimin yaşadığı şehre gelir de seyretme imkanı bulursa kaçırmasın derim. Hatta imkanları varsa yerel idarecilerle ve STK'larla irtibata geçip 'Ana'dolu tiyatro oyununun şehrinizde sahnelenmesini isteyin" dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2019, 19:39
YORUM EKLE