Nelson Mandela’nın Ders Niteliğinde 7 Söz

Yaşamıyla, yaşadıklarıyla ve öğütleri ile birçok kişiye ilham kaynağı olan Nelson Mandela'nın en bilinen ve hayatı özetleyen sözleri...

Nelson Mandela’nın Ders Niteliğinde 7 Söz

Nelson Mandela’nın Ders Niteliğinde 7 Söz

İlham verici bir lider olarak tanınan Nelson Mandela’nın insanlara birçok öğretisi olabilmektedir. Söylediği birçok söz, insanlar için ders niteliğinde sayılan, düşündüren sözlerdir. Mücadeleler ve zaferlerden ziyade Nelson Mandela’nın söylediği bu sözler, liderler için bile ilham kaynağı olmuştur. İşte bahsettiğimiz bu sözlerden 7 tanesi

“Ne Olursa Olsun Denemeye Devam Et”

   Nelson Mandela denildiği zaman akıllara gelen ilk söz belki de "Beni başarılarımla yargılama, beni kaç kez düştüğüm ve tekrar ayağa kalktığımla yargıla!” sözüdür.

    İnsanlar her zaman ilk denemelerinde başarıyı yakalayamaya bilmektedir. Ancak hayat boyu önemli olan şey, denemekten asla vazgeçmemektir. Mandela’nın bu alıntısında başarısızlık kelimesini kullanmamış olmasına bayılıyoruz çünkü ayağa kalkmaya başardıysan başarısız olmazsın. Hiç kimse her zaman tamamen başarılı olamayacağı gerçeğinden bahsetmesi, Mandela’nın en başarılı sözü olduğu gerçeğine yaklaştırır.

“Kin tutma!”

   Mandela’nın sözlerinin birçok gerçeği bir arada barındırdığını söylemiştim. "Kızgınlık, zehri içmek ve başkalarını öldüreceğini ummak gibidir." Sözü de bundan yalnızca birisidir. Kin tutma eylemi oldukça basit bir eylemdir. Ancak bu eylem sadece kişinin kendisine zarar verir. İçinde kötü duygular barındıran bir insan, kendisinde kin ve nefret barındırır. Örneğin Mandela, hayatının büyük kısmını hapishanede geçirmiş biri olmasına rağmen kinini kolaylıkla yenebilmiştir. O yendiyse yenemeyecek kimse yoktur.

“Herkes Cesur Olabilir”

   Mandela gibi olan insanlar oldukça cesur olan insanlardır. Bazen nasıl bu kadar çok cesur oldukları konusunda kafada sorular oluşabilir ancak anlamak zordur. “Cesaretin korkusuzluk değil, zafer kazanmak olduğunu öğrendim. Cesur insan korkmayan değil, bu korkuyu yenendir" diyor ve her insanın korkuları olabileceğini ancak kimsenin korkuya yenilmemesi gerektiğini vurguluyor. Risk almak, korkuların üzerine gitmek kişiyi büyüten davranışlardır.

Nelson Mandela’nın Ders Niteliğinde 7 Söz

“Eğitim Önemlidir”

    "Dünyayı değiştirmek için kullanabileceğiniz en güçlü silah eğitimdir." İfadeleri içerisinde de büyük oranda gerçeklik payı vardır. Eğitim insanların gerçekten yoksulluktan kurtulmasını, başkalarını çok daha iyi anlamasını, her türlü insana birçok anlamda fırsat verme öğretisi aşılamaktadır. Elbette, eğitim bir sihirli değnek değildir, her şeyin çözümü değildir. Ancak değişim için oldukça önemli bir araçtır.

Nelson Mandela’nın Ders Niteliğinde 7 Söz

“Ulaşılmaz Diye Bir Şey Yoktur”

  Bazen herkes, bir şeyleri başarabilmenin imkansız olduğu kanısına kapılabilmektedir. Ancak Mandela, bu durum için “Bitene kadar her şey imkansız gibi görünebilir.” Demiş. Büyük projeyi asıl bitiremeyecekmiş gibi bir hisse kapılabilir, hedefimiz bize çok uzakmış gibi gelebilir. Umut verici olan ise sabır ve azimle istenilen her şeye ulaşılabilme olasılığı olduğudur.

“Bağımsız Düşünmek Harika Bir Şeydir”

   "Özgün fikirlere sahip arkadaşlarımı seviyorum çünkü sorunları her açıdan görmenizi sağlıyorlar." Bu söz ile de fikirlerimizin diğerlerinden farklı olduğunu söylemeye çekinmememiz gerektiğini vurguluyor Mandela. Bağımsız düşünmek, düşünebilmek harika bir şeydir ve bu düşünceler ne pahasına olursa olsun paylaşılmalıdır.

Nelson Mandela’nın Ders Niteliğinde 7 Söz

“Başarmak Her Daim Mümkündür”

    Mandela, başarılarıyla hiçbir zaman yargılanmak istememiştir ancak bu, onun başarıya inanmadığı anlamına gelmemektedir. "Herkes yaptığı işe kendini adar ve tutkulu olursa, koşullarının üzerine çıkabilir ve başarıya ulaşabilir." Mandela, işte bu sözle tam da bunu anlatmak istemiştir. Çünkü kendisi sahip olduğu tutkular ile hayatında çok sayıda başarıya imza atmıştır. Belki evet, herkes bu denli başarılı olamayabilir. Ama herkes, kendi hayatını kendisi için çok daha iyi hale getirebilir, bunu başarabilir…

Ozan Köse

Hislerin ve duyguların asla yanıltmadığı bu dünyada, yazarak ve okuyarak hayatta güçlü kalacağız. Çünkü yazmak hislerin boşaltımı, okumak ise hislerin doğrulanmasını sağlar. magazinburada.net ekibi olarak okudukça yazacak, yazdıkça okumanızı sağlayacağız. Her zaman en güncel ve doğru haberlerle kalın...


İletişim Hesapları
YORUM EKLE