Mahkemelik Olan ‘İki Gözüm Ahmet’ Filminin Galası Yapıldı!

20 yıl önce yaşamını yitiren sanatçı Ahmet Kaya'nın hayatını anlatan "İki Gözüm Ahmet" filminin galası Şişli'deki bir alışveriş merkezinde yapıldı.

20 yıl önce yaşamını yitiren sanatçı Ahmet Kaya'nın hayatının ele alındığı, "İki Gözüm Ahmet" filminin galası Şişli'deki bir alışveriş merkezinde yapıldı. Yönetmenliğini Gani Rüzgar Şavata'nın üstlendiği filmin galasına yapımcı ve oyuncuların yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Mahkemelik Olan ‘İki Gözüm Ahmet’ Filminin Galası Yapıldı!

“FİLMİN GÜZELLİKLERİ YARGILAMANIN GÖLGESİNDE KALDI..”
Çekim sürecinde mahkemelik olan İki Gözüm Ahmet’le ilgili filmin avukatı önemli açıklamalarda bulundu.

Mahkemelik Olan ‘İki Gözüm Ahmet’ Filminin Galası Yapıldı!

Ahmet Kaya’nın yoldaşı olarak bu görevi üstlenmekten duyduğum gururu anlatmaya kelimeler yetmez” diyen Avukat, “Ben ve kıymetli meslektaşım Avukat Hacı Orhan, filmin avukatlığını yürüttük. Tabii avukat olunca buradaki hukuki açılımları davada yaşanan olayları anlatmam bekleniyor. Ama bu filmin güzellikleri, bu filmin etkisi hatta bu filmin eleştirilecek yönleri dahi ne yazık ki davanın ve yargılama sürecinin gölgesinde kaldı” dedi.

“EŞSİZ İNSANI BEYAZ PERDEYE TAŞIDIK..”
“Ben halktan biriyim, halkın kölesiyim” diyen yönetmen Gani Rüzgar Şavata, filmle ilgili şöyle konuştu:
“Arkadaşlarımın bana verdiği cesaretle yola çıktık. Eşsiz insanı beyaz perdeye taşıdık. Yurt dışında, yabancı topraklarda yatan bu kardeşimizi ölümsüzleştirmeye çalıştık ve başardık. Daha çok nice filmler çekeceğimize inanıyorum. Burada, başta siz basına, bizleri yürekleriyle selamlayan sinema salonlarını Avrupa’da doldurmaya çalışan, 81 ile ve sinema salonlarına akın eden insanlara teşekkür ediyorum.”

Mahkemelik Olan ‘İki Gözüm Ahmet’ Filminin Galası Yapıldı!

“AHMET KAYA’YI ŞEHİT OLARAK GÖRÜYORUM..”
İzmir Depremi’inde hayatını kaybeden vatandaşlara da değinen Şavata, “İzmir’deki deprem ve şu ana kadar sağlık birimlerinde şehit olanlara, onlara şehit diyorum çünkü can veriyorlar. Cephede asker ve polisin şehit olmasına paralel, ben Ahmet Kaya’yı da bir şehit olarak görüyorum. Çünkü Ahmet Kaya, barış adamıydı. Halkın adamıydı, bayrağını ve ülkesini seven bir adamdı. Burada kısa ve öz bundan sonra film konuşacak. Ben burada bize cesaret veren yürekli insanları kutluyorum” diye konuştu.

“BU ATEŞTEN GÖMLEĞİ HERKES GİYEMEZ..”
Yönetmen Şavata, sözlerine şöyle devam etti:
“Bu bir cesaret filmiydi. Herkes bu ateşten gömleği giyemezdi. Giyselerdi 20 sene önce çekilecekti bu film. Biz geç kalmış olsak da, biz nihayet çektik ve o geceyi belgeledik. Hikayemizin konusu o gecedir”

“FİLMİ PARA İÇİN YAPMADIK..”

Mahkemelik Olan ‘İki Gözüm Ahmet’ Filminin Galası Yapıldı!
Filmi para için yapmadıklarını vurgulayan yönetmen Şavata, “Para için yapsaydık bugün bu dönemde yapmazdık” dedi. Filme açılan davaya da değinen Şavata, “Filme açılan dava gereksiz ve haksız bir davaydı. Dava süreci bitti. Kanun tecelli etti. Kanun gerçeği anladı.  Bu film barışın ve kardeşliğin filmidir. Türkiye’nin birlik ve beraberliğinin filmidir. Dünü bugüne, bugünü de yarına geleceğimize taşımak zorundayız. Sinemacılar olarak bunu yaptık. Biz bunu yaparsak, bizden sonra gelen nesil de daha güzelini yapacaktır” ifadelerini kullandı.

“GÜLTEN HANIM BİZİM KARDEŞİMİZDİR..”
Filmin yapım sürecinde Gülten Kaya ile ilgili bazı sıkıntıların olduğu iddiasıyla ilgili de konuşan yönetmen Şavata, Gülten Kaya hakkında, “Sorun yok. Gülten hanım bizim kardeşimizdir ablamızdır” diye konuştu.

“İDEOLOJİK BİR DÜŞÜNCEMİZ OLMADI..”

Mahkemelik Olan ‘İki Gözüm Ahmet’ Filminin Galası Yapıldı!
Filmin yapımcısı Ömer Demiral, filme inandıklarını ve güvendiklerini ifade ederek, “Ahmet Kaya hayranı olarak şarkılarıyla büyüdük. Biz bu filmi yapmaya karar verdiğimiz zaman asla ideolojik bir düşüncemiz olmadı. Bir Ahmet Kaya gerçeği vardı. Biz onu yaptık, bir yürek ortaya koyduk. Umarım herkes filmimizi beğenir.  Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2020, 15:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER