Kadir İnanır’ın En Çok İzlenen Filmleri

Türk sinemasının öncü ve unutulmaz isimlerinden olan Kadir İnanır'ın oynadığı, en bilinen filmler...

Kadir İnanır’ın En Çok İzlenen Filmleri

   Türk sineması, ilk dönemlerinde tüm ülkeye damgasını vurmuş ve günümüzde dahi hala adından söz ettirmektedir. Dönemin duygu dolu, içten, samimi filmleri, günümüzde hala izlendiğinde aynı duyguları yaratabiliyor ve o dönemin oyuncuları da aynı şekilde hala hem içtenlikleri hem de yetenekleri ile adından söz ettiriyor. Türk sinemasının en önemli isimlerinden ve jönlerinden olan Kadir İnanır, sinemaya damga vurmuş isimlerdendir ve her bir filmi ile her bir sahnede adını altın harflerle yazdırmıştır. Hem yakışıklılığı hem de rollere kattığı duygu, Kadir İnanır’ı unutulmaz bir jön yapmıştır. İşte bu muhteşem adamın en bilinen, en çok izlenen filmlerini listeledik. Ama öncelikle Kadir İnanır’dan biraz bahsedelim.

Kadir İnanır

   Onlarca filmde sinemaya damga vurmuş olan Kadir İnanır, 15 Nisan 1949 tarihinde dünyaya gözlerini açmıştır. Ailesinin en küçük üyesidir ve oyunculuk yeteneğinin küçüklükten geldiği tüm geçmişinde açıkça yazmaktadır. İlk okul ve orta okul dönemlerinde oyunculuk yeteneğini herkese kanıtlamış ve sonrasında birçok filme imzasını atmıştır. İstanbul Haydarpaşa Lisesinde yatılı olarak okumuş ve Marmara Üniversitesinde Radyo Televizyon bölümünde okumuş, eğitimini almıştır. Okul dönemlerinde karizması ile zaten ilgileri üzerine toplayan Kadir İnanır, mezuniyet sonrasında fotoromanlarda görev almıştır. Ardından da ilk filmini 1968 senesinde çekerek hayran kitlesini oluşturmaya başlamıştır. Konuyu taşırmadan filmlere geçelim…

1-Kara Gözlüm

   Güzeller güzeli Azize karakterini bilmeyen yoktur; Türk sinemasına damga vurmuş karakterlerdendir. Azize’ye aşık olan genç, Kara Gözlüm bestesini Azize için yapmış ve ona aşkını bu şekilde göstermek istemiştir. Azize, zaman geçtikçe şöhreti yakalar ve bestekar aşkı, ona karşı olan hislerini, duygularını kendi içinde naif ve kırılgan bir şekilde yaşar.

2-Bitirim Kardeşler

   Türk sinemasına damga vurmuş filmlerden olan Bitirim Kardeşler, en özel komedi filmlerindendir. Bu film aslında Kadir İnanır gibi jön bir oyuncunun kendini en iyi gösterdiği filmdir. Çünkü bu sert mizaçlı birisi için komedi filminde muhteşem bir rol sunmak oldukça üst yetenek istemektedir. Kartal Tibet ile birlikte rol almıştır ve filmden çok iyi söz ettirmiştir.

3-72.Koğuş

    Orhan Kemal’e ait olan 72.Koğuş adlı romandan uyarlanmıştır ve hem döneminde hem de yayınlandığı dönemden sonraki tüm dönemlerde oldukça ses getirmiş bir filmdir. Türkiye’nin kıtlık dönemlerinde bir hapishanede bulunan mahkumların sefalet içinde olduğu anları, yaşadıkları kötü anları konu edinmiş olan bir filmdir.

4-Komser Şekspir

    Kadir İnanır’ın oynadığı duygusal filmlerden birisi olan Komser Şekspir konu olarak katı kalpli bir komiserin hasta kızının isteklerini yerine getirmesini baz almaktadır. Hasta kızının son isteğine uygun olarak mahkumlar ile birlikte Pamuk Prenses oyununu sahnelemişlerdir. Yine Kadir İnanır’ın mizacına oldukça zıt, aykırı bir filmdir.

   

5-Dila Hanım

   Necati Cumalı’nın Dila Hanım adlı öyküsünün sinemaya uyarlanmış halidir. Güçlü kadın Dila Hanım, eşini Ömer Bey’in öldürdüğünü düşünür ve ondan intikam almak için ant içer. Bu film içeriğinde de Ömer Bey ile Dila Hanım arasında geçen ilişki, yaşananlar vs. konu alınmıştır.

6-Tatar Ramazan

   Kadir İnanır’ın oynadığı filmler arasında en maço olduğu halidir Tatar Ramazan. Kadrosu ile oynadığı dönemde oldukça ses getirmiş ve hatta hala günümüzde bile filmin adı kullanılmaktadır.

7-Üç Arkadaş

   Türk Sinemasının en iddialı ve en güzel filmlerinden birisidir Üç Arkadaş. Mösyö Artin Dartanyan ana karakterdir ve bir fotoğrafçıdır. Mıstık bir ayakkabı boyacısı, Murat ise niyetçidir. Bu üç arkadaş birlikte çengelli iğne satıyor ve hayatlarını böyle kazanmak için çalışırlar. Gözleri görmeyen bir kıza da yardım etmek için söz verirler. Filmin konusu oldukça buruk ve güzeldir.

8-Yılanların Öcü

    Yılanların Öcü, Fakir Baykurt romanından sinemalara uyarlanmış olan bir filmdir. Kadir İnanır, filmde Kara Bayram rolündedir ve bu filmdeki rolü ile yine en iyi erkek oyuncu ödülünü almıştır.

9-Selvi Boylum Al Yazmalım

   Türk sinemasının olmazsa olmazı, adından asırlarca söz ettirecek olan film, Selvi Boylum Al Yazmalım… Türk sinemasının güzelliğiyle göz dolduran kadın oyuncusu Türkan Şoray ile Kadir İnanır’ın unutulmaz filmidir bu. Cengiz Aytmatov hikayesinden uyarlanmış olan film, birçok akılda yer edinmiş ve unutulmazlar arasına adını yazdırmıştır.

Ozan Köse

Hislerin ve duyguların asla yanıltmadığı bu dünyada, yazarak ve okuyarak hayatta güçlü kalacağız. Çünkü yazmak hislerin boşaltımı, okumak ise hislerin doğrulanmasını sağlar. magazinburada.net ekibi olarak okudukça yazacak, yazdıkça okumanızı sağlayacağız. Her zaman en güncel ve doğru haberlerle kalın...


İletişim Hesapları
YORUM EKLE