Joker filminin ilk gösteriminde silahlı saldırı endişesi

Süper kahraman Batman'in kötü karakteri Joker için hazırlanan sinema filminin ABD'deki ilk gösteriminin gerçekleşeceği 4 Ekim 2019 Cuma günü, henüz belli olmayan bir sinema salonuna silahlı saldırı düzenleneceği istihbaratı üzerine ABD polisi alarma geçti. Güvenlik önlemleri üst düzeye çıkarılırken, filme maskeyle girilmesi yasaklandı.

Joker filminin ilk gösteriminde silahlı saldırı endişesi

ABD'de Oklahoma eyaletindeki ordu üssü, Joker'in gala gecesinde yaşanabilecek muhtemel bir silahsaldırıya ilişkin uyarıda bulundu.

Sinema salonuna silahlı saldırı olabilir

The Wrap'da yer alan habere göre, Ordu Suç Araştırmaları Komutanlığı yayımladığı bildiriyle Fort Sill'deki komutanları bir istihbarat bülteni hakkında bilgilendirdi. Buna göre istihbarat bülteninde Joker'in gala gecesi sırasında 'bilinmeyen bir sinemada meydana gelebilecek muhtemel bir silahlı katliamdan' bahsediliyor.

İstihbarat bilgisinde yer belirtilmedi

Bültende FBI ile işbirliği yapan Teksas Emniyet Teşkilatı'nın saldırıya ilişkin 'karanlık ağda (dark web) rahatsız edici ve çok özel bir konuşmayı' keşfettiği belirtiliyor. Bildiride tehlike altındaki sinemanın yeriyle ilgili net bir bilgi yer almıyor.

Geçmişte örneği var

2012'de Colorado eyaletindeki Aurora şehrinde Kara Şövalye Yükseliyor'un (The Dark Knight Rises) gala gecesinin gerçekleştiği sinema salonuna silahlı saldırıda bulunan bir kişi, 12 kişinin ölümüne neden olmuştu.

Mağdur yakınları destek bekliyor

Bu saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarından 5 kişi dün filmin yapımcısı Warner Bros'a bir mektup göndererek endişelerini dile getirdi. Mektupta, Warner Bros'un silahlı saldırı kurbanlarına yönelik yardım kuruluşlarına ve silah reformuna destek vermesi çağrısında bulunuluyor.

Warner Bros'tan silahlı saldırı açıklaması

Independent Türkçe'nin derlediği habere göre, mektuba yanıt veren Warner Bros ise silahlı şiddetin ciddi bir sorun olduğunu belirterek, bu saldırılarda hayatını kaybedenler ve yakınları için üzüntülerini dile getirdi. 

"Hiçbir şekilde şiddeti onaylamıyoruz"

Şirket, geçmişte de şiddet mağdurlarına destek verdiğine dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı: Ne kurgusal karakter Joker, ne de film, gerçek dünyadaki herhangi türden bir şiddeti onaylamıyor. Filmin, yapımcıların ya da stüdyonun bu karakteri kahraman olarak öne çıkarmak gibi bir niyeti yok.

Oyuncu Phoenix şiddet sahneleri sorusuna yanıt vermedi

Filmin 44 yaşındaki başrol oyuncusu Joaquin Phoenix, bu hafta The Telegraph'a röportaj verirken filmdeki şiddet sahneleriyle ilgili bir soru üzerine söyleyişi yarıda kesmişti.

Joker filmi eleştirmenlerden tam not almıştı

Yönetmenliğini Todd Phillips'in üstlendiği Joker, Venedik ve Toronto film festivallerinde gösterilmesinin ardından izleyici ve eleştirmenlerden büyük övgü almıştı.

Joker ne zaman vizyona girecek

Sinema tarihinin en ünlü kötü karakterlerinden birisinin hikayesini ele alan Joker, ülkemizde 4 Ekim 2019 Cuma günü vizyona girecek.

Joker 1. fragmanı

Joker 2. fragmanı

YORUM EKLE