Grup Yorum üyeleri 38 gündür açlık grevinde

Grup Yorum üyelerinin başlattığı açlık grevi 38. gününe girdi.

Grup Yorum üyeleri 38 gündür açlık grevinde

Grup Yorum üyeleri Ali Aracı, İnan Altın, Selma Altın, Sultan Gökçek, Fırat Kıl, Dilan Poyraz, Helin Bölek ve Abdullah Özgün 18 Kasım 2016'da Okmeydanı'nda bulunan İdil Kültür Merkezi'ne düzenlenen baskında gözaltına alınmış, gözaltına alınan üyelerin tamamı 23 Kasım 2016'da  'örgüte üye olma suçlamasıyla' tutuklanmıştı.

SARIGAZİ'DE MÜDAHALE

Dün, Sarıgazi'de gerçekleştirilecek olan Grup Yorum konserine de polis müdahalesi geldi. Konseri izlemeye gidenlere polis; plastik mermi, gaz ve TOMA ile müdahale etti. 4 kişi gözaltına alındı.

GRUP YORUM'UN TALEPLERİ

Açlık grevinde olan grubun talepleri şu şekilde sıralanmıştı:

-Üyelerimizin serbest bırakılmasını, davaların düşürülmesini istiyoruz.

-OHAL Boyunca İdil Kültür Merkezi sekiz kez basıldı. Polis baskınlarına son verilmesini istiyoruz.

-Üyelerimiz İçişleri Bakanlığında arananların yer aldığı “terör listelerine” konuldu, listenin kaldırılmasını istiyoruz.

-Konser yasakları kaldırılsın, meydanlar Grup Yorum’a açılsın. Grup Yorum konseri istiyoruz.

Cezaevindeki kötü koşulları ileri süren, baskı ve işkence gördüklerini iddia eden Helin Bölek ve beraberindeki 3 kişi 38 gün önce açlık grevine başladı. Açlık grevinde olan 4 kişi, kendilerini rebcide etmek için dışarıdan yemek söylendiğini, kaldıkları hücereye elektrik verilmediğini ve tuvalet kapılarının söküldüğünü de ileri sürdü. Mahkeme huzuruna çıkan Helin Bölek 'ben sizden tahliye ya da beraat değil, adil bir yargılama istiyorum' ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER