Gelmiş geçmiş kült olmuş filmlerin efsane olmuş müzikleri

Tüm zamanların en iyi filmleri arasında gösterilen yapımların hafızalara kazınan müziklerini sizler için derledik....

Gelmiş geçmiş kült olmuş filmlerin efsane olmuş müzikleri

Film müzikleri; diyaloglar ve oyuncu performansları kadar etkileyici ve önemli olabiliyor.  Hatta çoğu zaman, filmin önüne geçip uzun yıllar hit olarak kalabiliyor. Tüm zamanların en iyi film müzikleri arasında gösterilen o şaheserler...

1. Once Upon A Time In America (Bir Zamanlar Amerika) -  Ennio Morricone

Robert De Niro, James Woods, Elizabeth McGovern, Jennifer Connelly gibi isimlerin başrolde yer aldığı 1984 yapımı bir film olan Bir Zamanlar Amerika, İtalyan müzisyen Ennio Morricone tarafından yapılmış ve dünyanın en iyi soundtrack albümlerinden biri kabul edilen enfes bir müzik şöleniyle karşımıza çıkıyor.

2-  The Good the Bad and the Ugly (İyi, Kötü ve Çirkin) -  Ennio Morricone

Yine Ennio Morricone efsanesi 500’ün üzerinde film ve dizi müziğine imza attı ama en çok “İyi, Kötü ve Çirkin” için yaptığı tema müziğiyle hatırlandı

3. Vertigo - Bernard Herrmann

Citizen Kane ve Taxi Driver'ın müziklerinin bestecisi Herrmann, Hitchcock ile bir araya geldiğinde nasıl bir gerilim çıkmış olabileceğini siz düşünün. Gerilimin yanı sıra şarkılardaki gizem filmin en önemli değerlerinden.

4. Kill Bill

Gelmiş geçmiş en iyi soundtrack listelerinden birine sahip olan Kill Bill filmiyle özdeşleşmiş şarkıların sayısı o kadar çoktur ki; baştan çıkarıcı coşkusuyla bizi içine alan Green Hornet”, öfkenin altında iyileşmeyecek bir kalp kırıklığı olduğunu hissettiren “Bang Bang – My Baby Shot Me Down” , intikamın kışkırtıcı ve kaçınılmaz yüzünü gösteren Twisted Nerve” ve en naif duygularla en sert olanları bir araya getiren onlarcası…

5. Star Wars Episode IV A New Hope - John Williams

John Williams en üretken ve yetenekli film müziği bestecilerden biridir, Steven Spielberg ve George Lucas ile yaptığı işbirlikleri herkesin hayatının bir parçası olan Schindler'in Listesi, Indiana Jones, E.T. ve Jaws gibi filmleri içerir. Ama tartışmasız olarak en ünlü ve sevilen eserleri Sar Wars için besteledikleri.

6. The Last Samurai (Son Samuray) 

Başrolünde Tom Cruise’un yer aldığı Son Samuray, ezgileriyle her zaman aklımıza kazınmıştır. Japonya’nın modernizasyonunun anlatıldığı hikayesiyle kült filmlerden biri sayabileceğimiz Son Samuray, her zaman muhteşem müzikleriyle de aklımızın bir köşesinde kendine bir yer edinecek.

7. Purple Rain (1984)

Amerikalı ünlü şarkıcı Prince’in başrolünde oynadığı müzikal, aynı zamanda şarkıcının en önemli başarılarından biri. Yetenekli ama türlü zorluklarla karşılaşan bir müzik grubunun vokalisti hakkındaki hikaye, ünlü müzisyenin aklına 1999’daki turnesinde geldi. Prince’in en iyi ve en rezil yanlarını gözler önüne seren film, aynı zamanda 1984’ün en yüksek hasılatlı yapımlarından biri oldu. Ayrıca, filmdeki şarkılar, müzisyenin esrarengiz görüntüsü altındaki ruhunu da ortaya çıkarıyor. 

8. Transformers

Transformers filmleri, her zaman tartışma konusu olmuştur. Bazı kişiler bu filmleri severken bazılarıysa adeta yerlere vuruyor. Tüm bu tartışmalara rağmen herkesin hemfikir olduğu bir şey var: Özellikle ilk filmde yer alan “Arrival To Earth” isimli müzik, dünyanın en başarılı film müziklerinden biri. İnsanın içinde bambaşka duygular yaratan bu müzik, benim gibi bu tarz detaylara önem veren pek çok kişinin gözünde filmi çok yukarılara taşımaya yardımcı olmuştur. 

9. Trainspotting 

Filmin müzikleri o kadar popüler oldu ki hala müzik tarihinin en sevilen koleksiyonlarından biri olmayı sürdürüyor. Bunun yanında, açılış sekansında “Lust For Life” şarkısının kullanılması, Iggy Pop’un kariyerinde adeta rönesans başlattı. 

10. Bodyguard - Whitney Houston

Bodyguard'ın soundtracklerinin 6'sı şarkı Whitney Houston tarafından, diğer şarkılar başka sanatçılar tarafından seslendirilmiştir. Albüm 1994 Grammy Ödül Töreni'nde 'Yılın Albümü' ödülünü almıştır.

Başak Yıldız

YORUM EKLE