Bellini’nin ‘Fatih Sultan Mehmet portresi’ artık Türkiye’de!

İtalyan ressam Gentile Bellini tarafından 1480 yılında yapılan ve Fatih Sultan Mehmet'in başka bir kişi ile resmedilen tek portresi olma özelliği taşıyan tablo, İngiltere'nin başkenti Londra'daki dünyaca ünlü Christie's salonundaki müzayedeye ile satışa çıkarıldı.

Bellini’nin ‘Fatih Sultan Mehmet portresi’ artık Türkiye’de!

Müzayedede İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni (İBB), Başkan Danışmanı ve kurum sözcüsü Murat Ongun ile Dış İlişkiler Daire Başkanı Mehmet Alkanalka temsil etti. 226 eserin açık artırmaya çıkarıldığı müzayedenin en dikkat çekici parçalarından olan Fatih Sultan Mehmet portresi, 250 bin sterlinden açık artırmaya sunuldu.

Yaklaşık olarak 500 katılımcı ile başlayan müzayede, kıran kırana bir mücadeleye sahne oldu. Müzayedede, 6-7 alıcı, 550 bin sterline kadar çıkarken, son perdeye İBB ve adı açıklanmayan bir alıcıya kaldı. Tarihi tablo için yapılan artırmanın galibi ise 770 bin sterlin bandına kadar çıkan İBB oldu.

Bu gelişmeyle birlikte; Türkiye ve İstanbul için tarihi öneme sahip tablo, uzun yıllar sonra yeniden anavatanına dönmüş oldu.

Tarihi tabloyu İstanbul'a kazandıran İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, mutlu olduğunu belirterek, “Bellini'nin gerçekten önemli bir tablosunun, bize ait aslında bir anının, Fatih Sultan Mehmet'e ait bir tablonun yakıştığı yer, elbet İstanbul'dur” dedi.

Yasin Arslan

En doğru, en sıcak ve en düzeyli magazin haberlerini yakından takip edip, siz değerli okuyucularımıza aktarıyorum. Haberlerimi yazarken evrensel etik kurallarını daima gözetip, magazine konu olan kişilerin şahsi hayatına zarar verecek içerikleri süzgecimden geçirmeye özen gösteriyorum. Özel içeriklere imza atan MagazinBurada.net ekibinin bir parçası olmaktan zevk alıyorum. Sevgiyle kalın…

YORUM EKLE