Bade Nosa’dan yaz sıcaklığında şarkı: Çiçek Gibi

Şarkıcı Bade Nosa'nın yeni teklisi "Çiçek Gibi" dijital platformlardaki yerini aldı. Bade Nosa kimdir, kaç yaşında? Sanatçıya dair merak edilenler...

Bade Nosa’dan yaz sıcaklığında şarkı: Çiçek Gibi

Kendine has tarzı ile son dönemlerin dikkat çeken müzisyenlerinden Bade Nosa’nın yaz ruhunu taşıyan yeni teklisi Çiçek Gibi, dijital platformlardaki yerini aldı. Mayıs 2021’de  

‘İçimizdeki’ adlı teklisini yayınlayan Bade Nosa, son şarkısıyla sıcacık temennilerini hatta belki kendi jenerasyonunundan epey bir insanla ortak tınlayabilecek hayat beklentilerini seslendiriyor.

Söz ve müziği Bade Nosa’ya ait şarkının düzenlemesi ve mix’i başarılı müzisyen Ahmet Ali Arslan’ın elinden çıktı. Şarkının mastering’i ise Emre Malikler tarafından yapıldı. Ahmet Ali Arslan, bu şarkıda buzuki eşlikli Ege tınılarıyla harmanladığı bir Bossa Nova tarzı yakaladı. Perküsyonda Tunç Çakır, şarkının esrik bir bossa ritmine yaslanmasını sağlayarak parçaya ruh kattı. Klasik gitar ve buzukiyi Ahmet Ali Arslan, bas gitar ve synth’leri de Alican İpek icra etti.

“UMUTLARIMIZ HALA YEŞİL”

Bade Nosa, Çiçek Gibi şarkısıyla ilgili şöyle diyor: “Biricik hayatlarımızı başkalarının bahçelerinde kurutmadan, kendi gönlümüzce yeşertmeyi ve çiçek gibi insanlarla dolu bir ömrü dileyen bir dua bu şarkı. Ülkemizde epeydir yeni değerler olarak pompalanan öfke, ayrımcılık, nefret, aç gözlülük mefhumlarının tam zıttında bir yaşam düşleyen herkese bir armağan. Umutlarımız hala yeşil ve kalplerimiz nazik bir yaşamı dilemekten vazgeçmeyecek.”

YENİ ŞARKILAR YOLDA

‘Çiçek Gibi’nin haziran ayında yayımlanmasının ardından Bade Nosa 2021’in her ayında yeni bir tekliyi dinleyicileriyle buluşturmaya devam edecek. Sıradaki şarkısı, Banu Kanıbelli’nin Ada Müzik ile birlikte yürüttüğü projesi ‘Letters to Songs’ kapsamında bestelediği Greyfurt Ağacı, yine Ahmet Ali Arslan tarafından düzenlenmekte.

BADE NOSA KİMDİR?

Bade Nosa 1987 yılında doğduğu İstanbul’da büyüdü. 8 sene İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Bölümü’nde okudu. Boğaziçi Üniversitesi’nde Sosyoloji ve Felsefe lisans eğitimlerinin ardından Sosyoloji yüksek lisans eğitime devam etti.

Bade Nosa kendine dair en eski hatıralarından bugüne, ilkokul korolarında, ergenlik odalarında, kardeşi ve dostlarının mp3 player’larında, Boğaziçi’nin oyun bahçelerinde, dostların yıldızlı meclislerinde şarkı söyledi, şarkılarından bir kuplenin, oracıkta bir kalbe dokunma ihtimaline çiçeklendi.

Yazdığı sözlere, yer yer uydurulmuş ve aşık bir hevesle yoğrulmuş akorlar bulmayı eşi ve yoldaşı Emre Can ile keşfetti. Birlikte yapmaya devam ettikleri şarkıları, belki bir yerlerdekilerin karmaşasına temiz bir durak olursa, belki yeni bağlar varlıklarına armağan olursa diyedir. Çünkü bir şarkı başlar ve gözlerin kapandığı yer artık ruhların kavuşum yeridir; müzik Bade için bunun vesilesidir. Ada Müzik etiketiyle çıkardığı, prodüksiyonunu Cihan Mürtezaoğlu’nun üstlendiği ilk teklisi Kendim Abla 2020 senesi Mart ayında yayınlandı. Kendim Abla, her bahar arsız ve aşık, her daim kendini yıka yaka doğuran kadınlık deneyimlerinin tüm hallerine ithaf olunur.

Ece Aydın


İletişim Hesapları
YORUM EKLE