Aristoteles'ten Corona Virüse Altın Orta

Aristoteles’in altın orta kavramı nedir? İki uç korkaklık ve delice atılganlıksa, altın orta ne olabilir? Küresel korkuya Aristoteles'in altın orta cevabı nedir?

Aristoteles'ten Corona Virüse Altın Orta

Küresel korku Corona Virüse, Aristoteles’den altın orta bir cevap

Korkunun sınır, dil, din ve ırk tanımadığını Corona Virüsü sayesinde şu günlerde hepimiz tecrübe etmişken, korkuyla baş edebilmek için zaman tanımayan antik çağın büyük filozofu Aristoteles’in fikirlerine bakmakta fayda var.

Aristoteles’in altın orta kavramı nedir?

İki uç davranışın ortası, altın orta olarak tanımlanmakta. Basit bir model ile gösterilebilir:

1.uç: KORKAKLIK                2.uç: DELİCE ATILGANLIK

                 altın orta: CESARET  

Sokağın karşı tarafında yaşlı bir kadını sebepsiz yere dövmeye çalışan bir kaç kişi var.

Eğer fiziksel veya sayıca sizden üstünse bu grup, kalıp araya girip dayak yemek: delice atılganlıktır, çünkü ne yaşlı kadına ne de kendinize yararınız olur.

Bu durumda cesur davranmak etraftaki insanları aktive edip polis çağırmaktır.

Duymazlıktan gelip yürümeye devam ederseniz ise bu korkaklıktır.

Fiziksel ve sayıca sizden üstün değilse grup, iki üç tane ufak çocuk olduğunu farz edelim, araya girip olayı cözmektir cesur davranmak. Bu durumda duymazlıktan gelmek korkaklıktır ve çocukları dövmek ise delice atılganlıktır.

Korku nedir?

Korku insanın en temel duygularından biri olmakla beraber, yaşanilan zorluklar ve olumsuzluklar içinde insanlığı da koruyan bir savunma mekanizması. Korku derecesi olunmadık seviyeye ulaştığında ise, mantık devre dışı kalır ve o çok değe rli savunma mekanizması, pimi çekilmiş bir el bombasına dönüşür.

Corona Virüsünde altın ortası nedir?

Corona Virüsü dünyayı talan ederken, yapmamız ve yapmamamız gerekenleri Aristoteles’in altın orta kavramıyla da çözebiliriz. Bunun için X kişi şunu yapmalı, Y kişi bunu yapmalı diye kurallara gerek yok. Kendi kapasitesi ve durumu dahilinde yapılabilecek şeyleri, insan düşünüp tartıp yürürlüğe geçirmeli.

Fiziksel olarak sağlıklı bir bedenim varsa, kalkıp kalabağın içine girip herkesi öpüp, herkese sarılıyorsam bu delice atılganlıktan öte değildir. Böyle bir davranışla hem kendimi, hem yakınlarımı hem de toplumu tehlikeye sokarım.

Fiziksel sağlıklı biri olarak evin içine kendimi kapatıyorsam, bakkaldaki tüm makarnaları stokluyorsam, bu da korkaklık olarak tanımlanır.

Altın orta, yani cesur bir davranış biçimi, ise insanlarla sağlıklı bir mesafe koruyup alışverişimi sağlamaktır ve elimden geldiğince sağlıklı olmayan yakınlarımın da alışverişlerinde onlara destek çıkmaktır.

Altın orta bizlere kendi kapasitemizi tanıyıp, önümüzdeki şartları tartıp doğru davranış biçimini seçmeye davet ediyor. Altın orta netleşmiş ve değişmeyen bir nokta değildir, tam tersine her durumda yeniden ölçülüp biçilmesi gereken bir alandır.

Şu günlerde tüm insanlar aynı korkuları taşırken, altın orta mantığında davranıp, sosyal dayanışmamızı da sağlayalım. Bağışıklık sistemi iyi veya kötü hepimiz altın orta mantığında kendi korkularımızla baş edip sevdiklerimize destek çıkabiliriz.

Unutmayın, birlikten güç doğar. İmkanı olan alışveriş yapar, imkanı olan yemek yapar, imkanı olan espiri yapar, imkanı olan etrafını sakinleştirir...

Rengarenk insanlarız ve rengarenk yeteneklerimiz var, yeter ki cesur olup yeteneklerimizin ortak korkularımızın pimi çekilmiş el bombasına dönüşmemesi için kullanmaya hazır olalım.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2020, 16:43

Gülseren Bozkuş


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nur
Nur - 2 hafta Önce

Şu günler de okuduğum en iç açıcı umut verici Koronavirüs yazısı.. Altın orta kuralı tüm hayatımız boyunca olması gereken ama ne yazıkki günümüz insanlığında nadir görülen bir durum gibi.. Ya çok korkağız ya da delice atılganlığın zirvelerinde..İnsanlığın iyileşebilmesi umuduyla Rabbim tüm dünyanın yardımcısı olsun.

SIRADAKİ HABER