Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te Türkiye’nin konuk ülke olarak katıldığı 1. Bişkek Uluslararası Film Festivali başladı. Toktogul Satılganov Milli Filarmonisi’nde düzenlenen festivalin açılış törenine Kırgızistan Bakanlar Kurulu Başkanı Akılbek Caparov, Bişkek Belediye Başkanı Aybek Cunuşaliyev, Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanı Altınbek Maksütov’un yanı sıra Kırgızistan, Türkiye ve diğer ülkelerden sinema sanatçıları, yönetmenler ve çok sayıda davetli katıldı.

65586cd386b24723245f27da

Törende Kırgızistanlı yazar Cengiz Aytmatov’un unutulmaz eserinden uyarlama 'Selvi Boylu Al Yazmalım' filminin başrol oyuncusu, 'Yeşilçam'ın Sultanı' lakaplı Türkan Şoray’da onur konuğu olarak yer aldı. Dünya Sinemasına Katkı ödülüne layık görülen Şoray’a, ödülünü Bişkek Belediye Başkanı Aybek Cunuşaliyev takdim etti. Sanatçı, törende yaptığı konuşmada, bu toprakların yetiştirdiği dünya çapında sevilen yazar Cengiz Aytmatov’un memleketine 45 yıl aradan sonra tekrar geldiği için çok mutlu olduğunu dile getirdi.

"KIMIZ İKRAM ETTİ"

Yıllar önce Kırgızistan’a Aytmatov’un eserinden uyarlanan Selvi Boylu Al Yazmalım filminin galası için geldiğini hatırlatan Şoray, “Aytmatov evinde ağırladı, kımız ikram etti. Tanrı Dağlarına çıkardı, otağ kurdu, yerlerde oturduk, tepsilerde etler geldi. Tekrar gelmiş olmaktan çok mutluyum” ifadelerini kullandı.

Sanat Dünyası Sokak Hayvanları “Ölüm” Yasasına Tepkili Sanat Dünyası Sokak Hayvanları “Ölüm” Yasasına Tepkili

"YILLARCA SÜRSÜN"

Festivalin hayırlı olmasını dileyen Türkan Şoray, "Kırgız meslektaşlarımı yürekten kutluyorum, onlara başarılar diliyorum. Burada Türk sineması meslektaşlarımı da görüyorum. Onlara da yürekten sevgilerimi iletiyorum. Festival bol bol seyircisiyle olsun. Kırgız halkının ne kadar sanatkar olduğunu biliyorum. Bu festival çok başarılı olsun, yıllarca sürsün" dedi.

Festivalin Jüri Başkanı sinema Yönetmeni Semi Kaplanoğlu, Kırgızistan’da olmaktan çok mutlu olduğunu ifade ederek, "Bugün hayatımda ilk okuduğum yazarlardan Cengiz Aytmatov’un ruhu şad olsun. Onun makamını ziyaret ettik" şeklinde konuştu.

Editör: Melike Merve Kayar