Spor Toto Süper Lig 2020/2021 sezonunu 17'nci sırada tamamlayarak Süper Lig'de kılpayı kalmayı başaran Kayserispor Başkanı Berna Gözbaşı, D-Smart'ta yayınlanan Bol'ca Futbol programına konuk oldu. 

Kayserispor Başkanı Berna Gözbaşı Mensah transferinin perde arkasını anlattı

SORU: ÖNÜMÜZDEKİ YIL ARTIK DÜŞME KORKUSU YAŞAMAYACAĞIZ DİYEBİLİR MİSİNİZ?

BERNA GÖZBAŞI: Kulübü aldığımızda bitkisel hayattaydı. Yoğun bakıma aldık. Önümüzdeki sezon normal servise çıkmayı planlıyoruz. Ben geldiğimde teknik kadro gitmişti. Oyuncuların sözleşme fesih hakları vardı. U19 takımıyla maçlara çıktık. Zor bir dönemdi bunları toparlamak. Kriz yönetiyorum. İşimiz zor bir sihirli el gelip dokunmayacak. Çok fazla şeyler vaad etmek istemiyorum. Çünkü şartlarımız belli.

SORU: NASIL BİR SEZON GEÇİRDİNİZ?

BERNA GÖZBAŞI: Zor bir sezondu. Başlangıçtan itibaren hoca değişikliğinde heralde rekor kırdık. Ama bunları yapmak zorundaydık. Her hocanın bir hikayesi oldu. Emeği geçen tüm hocalara teşekkür ediyorum. Düşen takımlardan birinin başkanı son 20 günde bizim yaptığımızı kendileri cesaret edemedikleri için düştüklerini söyledi.

SORU: AYRILAN HOCALAR LİGDE KALDIĞINIZ İÇİN ARAYIP TEBRİK ETTİ Mİ?

BERNA GÖZBAŞI: Biz bir kişi hariç tüm hocalarımızla iyi ayrıldık. O da bizden kaynaklı değildi. Çok ilginçtir sadece Petrescu hocamız tebrik etti.

SORU: FUTBOLDA GENELDE ERKEKLERİN EGEMEN OLDUĞU BİR DURUM VAR. FUTBOLCULARLA ARANIZ NASIL?

BERNA GÖZBAŞI: İlk başkan olduğum dönemde hem başkan hem teknik direktör aynı anda gidince dağılmış bir oyuncu grubu vardı. Ben çok yoğun ve birebir iletişim kurdum. O travmalı ekibi toparlarken o dönem çok iç içe geçti. Bana “anne” demeleri de oradan geliyor. Bu sezon biraz daha mesafeliyim. Ama o oyuncu grubuyla ki aralarında ayrılanlar da oldu. Hiç bir şekilde iletişimi kesmiyorlar.

SORU: KALECİ DOĞAN VE EMRE DEMİR İÇİN TEKLİFLER VAR MI?

Kayserispor Başkanı Berna Gözbaşı Mensah transferinin perde arkasını anlattı

BERNA GÖZBAŞI: Yurtdışından da yurt içinden de gelen teklifler var. Ama ben de bu konuda kararsızım. Doğan’ı bir yıl daha oynatmak isterim. Hem çalışkan, hem karakterli bir oyuncu. Lung sakatlandığı zaman ben hocalara Doğan’ı oynatmaları için baskı yapmıştım. Kulübümüze katkısı olacak, Doğan’ın kariyerine faydası olacak bir teklif olmalı. Sadece paraya bakmayacağım kariyerinin nasıl gideceğinden de emin olmam lazım. Emre Demir de takip edilen bir isim. Gönül isterdi ki düşme potasında sürekli mücadele etmeyelim bu çocuklar daha fazla süre alsın. Ben Yalçın Koşukavak hocamıza çok güveniyorum. Altyapıdan daha çok oyuncu çıkaracağına güveniyorum.

Kayserispor Başkanı Berna Gözbaşı Mensah transferinin perde arkasını anlattı

SORU: GEÇEN SEZON MENSAH’I 3 KULÜP DE İSTEDİ. HATTA FATİH TERİM’İN İLK TERCİHİ İDİ. NASIL BEŞİKTAŞ’A GİTTİ?

BERNA GÖZBAŞI: Öncelik Mensah’ın Kayserispor’a transfer olduğu zaman kulübün o dönemki mali şartları altında almaması gerekirdi. Oyuncunun maliyeti çok yüksek. Ve fesih hakkı elde etmiş. Ben onu tekrar kulübe kazandırdım. Biraz da o dönem disiplinsizlikleri nedeniyle kadro dışı bırakmıştık. Sonra onu şirketime çağırdım. CFO’m Fatih’e “her ay Mensah’ın maaşını öde” dedim. Mensah’a da “sen de 6 ay oturursun dedim.” Sonra Mensah kendine geldi. Mensah büyük takımlardan birine gitmek istedi. Ben de bizde oyna bizi ligde tut ben de sana izin vereceğim dedim. Ama takım ismi yoktu.

Kayserispor Başkanı Berna Gözbaşı Mensah transferinin perde arkasını anlattı

GALATASARAY BEDEL ÖNERMEDİ”

Sezon bitince Beşiktaş ve Galatasaray teklifte bulundu. Beşiktaş çok istekliydi. Galatasaray ise hem bedel önermedi, hem takas için oyuncu belirleyemediler. Süre ilerliyordu. Galatasaray başkanı Mustafa Cengiz de söylemişti resmi teklif yapmadık diye. Ben sürecin başkana doğru aktarılmadığını düşünüyorum. Biz de belgeleriyle her şey mevcut. Sürekli bu transferle ilgili bir şeyler söylediler ama ben başkana olan saygımdan ben hiç cevap vermedim. Yöneticilerimden birini görevlendirdim durumu anlatması için. Bizim için iyi bir rakamla Beşiktaş ile anlaştık. Oyuncuya da sözümü tutmuş oldum. Biz anlaşmayı yaptıktan sonra benle yine görüştüler ama Beşiktaş’a söz verdiğimi söyledim. Benim ağzımdan Galatasaray lafı da çıkmadı. Beşiktaş ile anlaşma bittikten sonra bu iş bitti artık 10 milyon da veren olsa bu değişmez dedim. Ama bir yıl boyunca kızımdan dolayı Beşiktaşlı başkan olarak anıldım.

Wanda Nara öyle bir fotoğraf paylaştı ki! Mauro Icardi çok üzülecek! Wanda Nara öyle bir fotoğraf paylaştı ki! Mauro Icardi çok üzülecek!

SORU: BAŞKANLIK SEÇİMİNDE SİZDEN BAŞKA ADAY VAR MI?

BERNA GÖZBAŞI: Bildiğim kadarıyla benden başka aday yok. Kayserispor ben göreve gelirken diplere doğru gidiyordu. Oradan alıp hayatını sürdürebilir bir hale getirip bundan emin olduğum zaman bırakacağım. Ama bugün biri gelip kulübün maddi durumunu düzelteceğine ikna etsin yine bırakırım. Bir aday olacaksa beni ve kulüpte söz hakkı olanları ikna etmesi lazım.

SORU: ERZURUMSPOR İLE ARANIZDA NE GİBİ SORUN VAR?

BERNA GÖZBAŞI: 41 maçın hepsi bitmiş. Bizimle berabere kaldıkları için düşmüş gibi bir halleri var. Bizim iki oyuncumuz Miguel Lopes ve Acquah’a talip oldular. Biz zorla vermedik iki oyuncuyu da kendileri istedi. Ben maçın oynanacağı gün Mesut Bakkal’ı bizzat arayıp bu oyuncuları oynatmamasını söyledim.

Yönetimleriyle de konuştum. Ama siz tutup onları ilk 11’de oynatınca herhangi bir takımın aleyhine bir durum olsa sıkıntı olacak. Oynatma hakları var tabi ki. Biz de kiralık oyuncuları oynatıyoruz. Oynatmayı siz tercih ettiniz ve böyle bir olay yaşanıyor. O gün bugündür hala Erzurumspor küme düşme sebebini bizmişiz gibi gösteriyor. İstedikleri her yere şikayet edebilirler. Kayserispor’un tarihi tertemiz, hiçbir şikeye karışmamıştır.

BERNA GÖZBAŞI: Yeni yönetimde üye sayısını 11’e düşereceğim. Bu kısır döngüden çıkmak için şirketleşmek zorundayız. Böylece yatırım alma şansımız olacak. Altyapının başına da yabancı bir hoca düşünüyorum.