Mıhlama tarifi Karadeniz mutfağının en önemli lezzetlerinden. Mısır unu, tereyağı, Trabzon veya çeçil peyniri ile hazırlanan mıhlama bazı bölgelerde kuymak olarak da biliniyor. Genellikle kahvaltılarda tüketilen mıhlama Karadeniz haricinde büyük şehirlerde de sofralarda yer almaya başladı. Hem lezzeti hem doyurucu olmasıyla en sevilen yemeklerden olan mıhlama özellikle Karadeniz'de organik malzemelerle hazırlanıp yenildiğinde damakta unutulmaz tat bırakıyor. Temelinde yapımı aynı olsa bile mıhlama tarifi, bazen yörelerine göre değişiklik göstermektedir.

mıhlama

MIHLAMA İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

Başta dediğimiz gibi tam kıvamında bir mıhlama yapmak istiyorsanız malzemelerin kalitesi önemli. Evinizde kaşar peyniri varsa yapabilirsiniz ama telli peynir, Trabzon peynir, kolot peyniri kadar randıman vermeyebilir. 4 kişilik mıhlama için gerekli malzemeler şöyle;

4 yemek kaşığı tereyağ

4 yemek kaşığı mısır unu

2 su bardağı su

300 gram peynir

MIHLAMA NASIL YAPILIR?

Yapımı çok basit olan mıhlama biraz özveri istiyor. Öncelikle sahanı ocağa alarak tereyağını katın. Tereyağını kızgın ateşte köpürene kadar eritin. Sonrasında mısır ununu yavaş yavaş ekleyerek kaşıkla karıştırın. Mısır ununu, tereyağı içinde iyice rengi dönene kadar kavurun. Mısır renk almaya başladığı zaman suyu ilave edin. Mısır ununun şişmeye başladığını gördüğünüz zaman peyniri ilave edin. Bu noktadan sonra ocağın altını kısarak ara sıra mıhlamayı karıştırmaya devam edin. Tereyağı, mıhlamanın üzerine çıktığı zaman altını kapatarak sıcak sıcak servis edin.

MIHLAMA PÜF NOKTALARI

İlk olarak mıhlamada kullanılan malzemenin kalitesi, onu daha iyi kıvama getirecektir. Bu yüzden ince çekilmiş ve taze olan mısır unu gerekiyor. Mısır ununu rengi kahverengiye dönene kadar kavurmak gerekir. Su yerine süt kullanımı tadını daha güzel yapacaktır.Peynirin tuzluluk oranı önemli. Kolot peyniri tuzlu olacağı için tuza gerek kalmayacaktır. Kullanacağınız peynire göre mıhlamaya tuz atmanız gerekebilir. Tek peynir yerine telli peynir ve dil peyniri beraber kullanabilirsiniz. Mıhlama taze olarak ve sıcak şekilde tüketilmelidir. Tereyağı miktarını artırmak da hem kıvamını hem tadını olumlu yönde etkiler.

mıhlama

YÖRESİNE GÖRE MIHLAMA TARİFİ

Mindful ebeveynlik nasıl uygulanır? Mindful ebeveynlik nasıl uygulanır?

Mıhlama, Samsun, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Artvin, Çorum, Sivas, Tokat, Amasya ve Erzurum illerinde çok popüler olan bir yemektir ve Karadeniz Bölgesi'ne ait bir yemek çeşididir. Mıhlama, aynı zamanda Gürcistan, Dağıstan ve Azerbaycan ile Kafkasya’nı bazı bölgelerinde de bilinir ve çokça yapılır.

Kuymak, peynir kullanılmadan hazırlanan arpa ve buğday lapalarını tanımlamak için kullanılan Türkçe bir kelimedir. Trabzon, Erzurum, Gümüşhane, Bayburt, Ardahan-Posof'ta ve Artvin'in iç kesimlerinde kuymak; Ordu, Tokat, Sivas, Giresun ve Trabzon Şalpazarı'nda yağlaş (yağlı aş), Rize ve Artvin sahilinde muhlama denir. İşte Karadeniz'e yayılmış mıhlamanın bölgelere farklı tarifleri...

Rize usulü mıhlama tarifi: Rize usulü mıhlama tarifi, yukarıda anlattığımız ile aynı sayılır. Sahanda eritilen ve kızdırılan tereyağı içine mısır unu eklenir. Kalınca öğütülmüş olan mısır unu, pembeleşince sıcak su ilave edilir ve karıştırılır. Tereyağı, unun üzerine çıkınca telli peynir ilave edilir ve karıştırılmaya devam edilir. Peynir eriyip mısır unu ile iyice karışınca sıcak olarak servis edilir.

Artvin usulü mıhlama tarifi: Artvin’de mıhlama, yöreye ait kaymak ile yapılır. Kaymak yanmaya başlayınca mısır unu ilave edilir. Kaymakla beraber kavrulan mısır unu üzerine azar azar ılık su ilave edilir. Un kavruldukça yukarı çıkan tereyağı sonrasında peynir eklenir ve iyice karıştırılır. Ve sıcak olarak servis edilir.

Iğdır usulü mıhlama tarifi: Diğer tariflerden ayıran özelliği mıhlama yapımında zerdeçal ve kepleme eklenmesidir. Kepleme; Nabat şekeri, tarçın, akkök, muğek ve karabiberden oluşan, İran'dan gelen bir karışımdır. Mıhlama yapımı için ilk olarak tavaya tereyağı konulur, Eritilen tereyağı içine bir çay kaşığı kadar zerdeçal eklenir. Diğer tarafta ise su, mısır unu, tuz karıştırılır. Sonra bu karışım, zerdeçallı kızgın tereyağı üzerine eklenir. Piştikten sonra üzerine kepleme dökülür.

Trabzon usulü mıhlama tarifi: Trabzon usulü mıhlama, en çok tercih edilen tariftir. Tereyağı, tavada eritildikten sonra üzerine azar azar mısır unu eklenir ve kavrulur. Yağ, mısır ununun üstüne çıkmaya yani salınmaya başlayınca üzerine soğuk su eklenir. Minzi peyniri ve imansız peynir tercihen kullanılır. Orta ateşte dibi kızaran ve yağın üste çıkmaya başladığı zaman ocaktan alınır ve servis edilir.

MIHLAMA MI MUHLAMA MI KUYMAK MI?

Mıhlama tarifi ile sizlere sunduğumuz bu nefis tat, yöreye göre farklı adlandırmaktadır. Kuymak, Türkçe bir kelime olup peynir kullanılmadan hazırlanan arpa, buğday lapasına denir. Fakat Trabzonlular kuymak derken Rize’de muhlama denilir.