İmam Hatiplilere yönelik sözleri nedeniyle tutuklanan Gülşen'in avukatı yaşananları anlattı!

Şarkıcı Gülşen'in avukatı Emek Emre tutuklama kararı hakkında "Böyle bir karar çıkmasını beklemiyorduk. Çok üzgünüz. Karar usul ve yasaya aykırıdır. Karara itiraz edeceğiz" dedi.

Nisan ayındaki bir konserde İmam hatiplilerle ilgili sözlerinden dolayı hakkında "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" iddiasıyla soruşturma başlatılan ve bugün gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklanan şarkıcı Gülşen'in avukatı Emek Emre, "Karar usul ve yasaya aykırıdır. Yasaların müvekkilim için adil ve eşit bir şekilde uygulanmasını beklerdik" diyerek karara itiraz edeceklerini söyledi. 

Avukat Emek Emre, Gülşen’in tutuklanması sonrasında Çağlayan Adliyesi önünde açıklama yaptı. Emre, şunları söyledi: "Gülşen çok üzücü bir şekilde tutuklandı. Hepimiz çok üzgünüz. Yasaların müvekkilim için adil ve eşit bir şekilde uygulanmasını beklerdik. Müvekkilimizin işlemiş olduğu bir suçu bulunmamaktadır. TCK 216'dan kendisi aleyhinde soruşturma başlatıldı. Bu suçun alt ve üst sınırlarına baktığımızda tutuklama tedbiri çok uygunsuz olmuştur. Bu usul ve yasaya aykırı olan kararın itiraz neticesinde kaldırılacağını umuyoruz. Yarın sabah itirazımızı ilgili mercilere ileteceğiz." 

'TUTUKLAMA TALEBİ ORANTISIZ'

Gülşen’in kendisini güçlü hissettiğini belirten Emre, "Hepimiz üzgünüz. Böyle bir karar çıkmasını beklemiyorduk. Çünkü suçta ve cezada kanunilik önemlidir. Öngörmediğimiz bir durum vuku buldu. Eleştirisel boyutlar olabilir. Bu suç teşkil etmek zorunda değil. Bir hukukçu olarak istinat edilen suçun gerçekleşmediği kanaatindeyim. Savcılık ve sulh ceza makamları farklı değerlendirdi. Tutuklanma tedbirinin orantısız olduğunu düşünüyoruz” dedi.

ŞIK: BU YARGI ONLARI TUTUKLAMAK İÇİN SIRAYA GİRECEK

Bu arada Gülşen’e destek için adliyeye gelen Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Ahmet Şık, suçlama konusu yapılan şeyin kanuni karşılığının olmadığını söyledi. Şık şunları kaydetti: "Burada hukuktan kanundan bahsedecek bir şey yok. Bu berbat yargı düzenini inşa edenlerinde hukuki güvencesi yok. Erdoğan'ın da yok. İktidar değiştiğinde bu yargı onları tutuklamak için sıraya girecek."  

YORUM EKLE