Yüz Yogası Nedir? Nasıl Yapılır?

   Yaşlanmaya karşı savaş açmak ister misin? Botokssuz, iğnesiz, ilaçsız… Yüz yogası ile yer çekimine karşı gelmek istiyorsan hadi aşağı in bakalım…

Yüz Yogası Nedir? Nasıl Yapılır?

Yüz Yogası

    İnsan vücudu yapısı gereği kaslıdır ve vücudumuzun hemen hemen her yerinde kaslar mevcuttur. Yüz bölgemizde de aynı şekilde kaslar vardır ve yaş ilerlemesi ile birlikte artan yıkım olayları, üretimin azalması gibi faktörler kasların gevşemesine, sıkılığının kaybolmasına neden olur. Bu durum da estetik olarak bozukluklara sebep olur ve bu durumlara karşı kozmetik ürünler kullanır ya da botoks, dolgu veya estetik ameliyatı gibi yollara başvururuz. Ancak bunların hiçbiri istenen etkiyi tam olarak yaratmaz ve mutlaka bir kusuru bulunur. Ayrıca bunların yanı sıra yan etkileri, ağrılar ve acılar da olacağından külfetleri ardı ardına sıralar. Sonuç olarak doğal bir duruş elde edilemez. Bunlara karşı olarak yüz yogası, oldukça etkili ve doğal bir yoldur. Uygulaması kolay, etkisi büyük ve bununla birlikte %100 doğal. Daha ne olsun ki?

   Yüz kaslarımızın düzenli olarak çalıştırılması ve bu çalışmalar ile yeniden şekil kazanması sağlanıyor. Nasıl ki düzenli çalışma ile kol, karın kasları sert ve biçimli duruyorsa, yüz kasları da aynı şekilde düzenli çalışmalar ile dinç kalacaktır. Hadi bakalım en etkili olan hareketlere.

Yüz Yogası 1.Egzersiz

   İlk hareket olarak ağzınızı sıkıca kapatmalı ve dudaklarınızı içe kıvırarak birbirine bastırmalısınız; ayrıca ellerinizle yanaklarınızı kulaklarınıza bastırarak çekebilirsiniz.  Bu hareket sırasında üst dudağın altından hafifçe üfleyin ve bunu 10 saniye kadar yapın. Sonrasında havayı sol yanağınıza alın, yine 10 saniye sayın. Sonraki adımda aynı şekilde sağ yanakta havayı topluyor ve 10 saniye sayıyoruz. Bir yanaktan diğer yanağa hava geçişlerini günlük tek seferde 10-15 defa tekrar etmelisiniz. Bu kolay egzersiz ile ağzınızın çevresinde orbiküler ağız kası denilen kaslar, bununla birlikte elmacık kemiği kası ve iç kulakta bulunan duymayı sağlayan salyangoz kemiği kası çalıştırılmış olur. Yanaklarınızın incelmesini kısa süre içinde kolaylıkla fark edebilirsiniz.

Yüz Yogası 2. Egzersiz

   Yüz yogası ikinci egzersizde hedefimiz Çin Bıyıkları! Burnun iki yanında oluşan çizgilerin ve yanakların toparlanmasını sağlayan bu egzersizde işaret ve orta parmak her iki yanak üzerine yerleştirilmeli ve derin nefes alarak 10 saniye kadar sayarak basıncı azaltmalısınız. Bu işlem yani halk arasında bas-çek işlemi 10 defa tekrar edilmelidir.

Yüz Yogası 3. Egzersiz

   Üçüncü egzersiz ile alın ve göz çevresi sıkılaştırılacak. İşaret parmağı ve orta parmakları, yüzün iki yan bölümüne kaş üstü ve göz altı bölümlerine yerleştirmelisiniz. Göz altında olan yüzük ve serçe parmağın burnun tam iki yanında olması önemlidir. Hafif basınç uygulamaları ile 10 saniye kadar bastırarak nefes verin ve bunu 15 kez tekrar etmeniz yeterli olacaktır. Bu egzersizin etkisini bir hafta içerisinde hissedeceksiniz.

Yüz Yogası 4.Egzersiz

    İşaret parmaklarını kaşların iki yanına yerleştirmeli ve baş parmaklar da ağızın tam yanında olmalıdır. Nefes almaya başlarken hafif basınç uygulaması yapmalısınız ve ayrıca bastırırken iki yana da çekmeye başlayabilirsiniz. Böylelikle bölgenin gergin kalmasını sağlayacaksınız ve 10 saniye kadar böylece bekleyin. Daha sonra kısa bir dinlenme süresi ayırarak yeniden yapmalısınız. Bu egzersizi 10 defa yapmanız yeterli olacaktır.

Yüz Yogası 5. Egzersiz

    Özellikle tombulluğu gidermek ve yüz kaslarının çok daha şekilli bir hal alması için bu egzersiz düzenli olarak yapılmalıdır. Eğer birkaç hafta aralıksız olarak yaparsanız etkisini kolaylıkla görebileceksiniz. Egzersizin en başında ağızınızdan derince bir nefes almanız ve ağzınıza aldığınız bu nefesi su çalkalar gibi yanaklarınız arasında bir sağ bir sola yavaş yavaş geçirmeli ve kısa süre beklemelisiniz. 10 defa sağa sola sonrası dinlenebilirsiniz.

Yüz Yogası 6.Egzersiz

   Dudaklarınızı “O” şeklinde açmalı ve ağızınızdan dışarıya bu şekilde hava üflemelisiniz. 15 saniye kadar bunu yapmanız kaslarınızın daha gerginleşmesi için yeterli olacaktır.

Yüz Yogası 7.Egzersiz

   7.Egzersiz yani yüz yogası gülen balık yüzü egzersizi… Yanaklarınızı içeri çekmeli ve dudaklarınızı balık yüzü yapmalısınız. Zaten bunu yapınca kaslarınızın nasıl hareket ettiğini görebileceksiniz. 5-10 saniye kadar böyle beklemeli ve biraz dinlenerek yeniden tekrar etmelisiniz. Bu hareketi 5 kez yapmanız yeterli olacaktır.

Yüz Yogası 8.Egzersiz

   Yüz yogası egzersizlerinin sonuncusu, damga vuran hareket… Çene hatlarınızın çok daha sıkı olmasını, gıdınızın gitmesini ve yanaklarınızın ince, düzgün görünmesini istiyorsanız eğer bu egzersiz tam da size göre. Çene kaslarınızın, alt çenenizin ne kadar çok gerildiğini bu hareket sonrasında kolaylıkla görebileceksiniz. Çene kaslarınız düzlenecek ve gıdık oluşumunu da böylelikle önlemiş olacaksınız. Bu harekette alt dudağınızı üst dudağınıza getirmeye çalışın ve hatta burnunuza kadar yaklaştırmayı deneyin. Bu hareketi yapıp 15 saniye kadar bekleyin ve en etkili sonuçları alabilmek adına bu egzersizi günde on defa tekrar edin.

Ozan Köse

Hislerin ve duyguların asla yanıltmadığı bu dünyada, yazarak ve okuyarak hayatta güçlü kalacağız. Çünkü yazmak hislerin boşaltımı, okumak ise hislerin doğrulanmasını sağlar. magazinburada.net ekibi olarak okudukça yazacak, yazdıkça okumanızı sağlayacağız. Her zaman en güncel ve doğru haberlerle kalın...


İletişim Hesapları
YORUM EKLE