Salatalığın cilde faydaları nelerdir? Salatalık maskesi ve salatalık toniği nasıl yapılır?

Salatalık cilt dostu sebzelerin başında geliyor

Salatalığın cilde faydaları nelerdir? Salatalık maskesi ve salatalık toniği nasıl yapılır?

En düşük kalorili, su oranı en fazla ve en lezzetli sebzelerden biri olan salatalığın diyet dostu bir sebze olduğunu hemen herkes biliyor. Ancak salatalığın faydaları denilince genellikle akla gelmeyen çok önemli bir unsur var, bu sulu ve lezzetli sebze cilde de çok faydalı. Salatalığın cilde faydaları sayesinde cildinize doğal yollarla üstelik avuç dolusu para harcamak zorunda kalmadan bakabilir ve hem daha sağlıklı hem de çok daha güzel görünen bir cilde sahip olabilirsiniz.

Salatalık vitamin ve mineral deposu

Salatalığın sağlığa ve cilde faydalı olmasına şaşırmamak gerekli zira salatalık hem vitaminler hem de mineraller açısından son derece zengin. Salatalıkta B1,B2,B3,B5,B6 vitaminleri, C vitamini, K vitamini, potasyum, kalsiyum, demir, çinko, manganez, magnezyum bulunuyor.

Salatalık gözlerdeki şişliği indirir

Çok çalışmaktan uyumaya zaman bulamıyor ya da uyumakta zorluk çektiğiniz için gözlerinizin şişmesinden mi yakınıyorsunuz? Salatalığın cilde faydaları arasında en önemlilerinden biri gözlerdeki şişliği indirmesi ve göz çevresindeki siyah halkaları azaltması. Bunun için yapmanız gereken tercihen soğuk salatalık dilimlerini gözlerinizin üzerine koyup 10-15 dakika beklemek.

Güneş yanıklarında etkilidir

Yaz aylarında en sık karşılaşılan cilt sorunlarından biri güneş yanıklarıdır, salatalık ferahlatıcı ve yatıştırıcı etkisi sayesinde güneş yanıklarında rahatlama sağlar, ayrıca yanıkların iyileşmesini de hızlandırır. Güneş yanığı olan bölgelere salatalık koyarak rahatlama sağlayabilirsiniz. Bu arada bu yöntem elbette hafif yanıklar için geçerli, eğer şiddetli güneş yanığınız varsa en doğrusu doktora gitmenizdir.

Sedef hastalığı ve egzama tedavisinde etkilidir

En yaygın cilt hastalıkları arasında yer alan sedef hastalığı ve egzama tedavilerinde salatalıktan faydalanılabilir. Salatalığın bu cilt hastalıklarının tedavisine yardımcı olmasının üç ana sebebi vardır, bol miktarda vitamin içermesi, alkali oluşları sebebiyle vücudun asitlik seviyesini düzenlemesi ve içerdiği mineraller.

Salatalık cildin görünümünü güzelleştirir

Salatalık sağlıklı ve parlak bir cilt için kullanılabilecek en iyi doğal malzemelerden biridir. Bunun altında yatan nedense yine salatalığın içerdiği vitamin ve minerallerdir. Salatalıkta bulunan C,A ve B vitaminleri cilde en faydalı vitaminler arasındadır. Ayrıca biotin ve potasyum da içerir ve bunlar da cilt için mükemmeldir.

Cilt için salatalık nasıl kullanılır?

Cilt için salatalık birkaç farklı şekilde kullanılabilse de bu yöntemlerin en etkilileri salatalık maskesi ve salatalık toniği.

Salatalık toniği

Salatalığın cildi nemlendirici, yenileyici etkisini anında hissetmenizi sağlayacak olan salatalık toniğini yüzünüzün yanı sıra güneş yanığı, şiş gözler gibi salatalığın iyi geldiği her şey için kullanabilirsiniz.

Malzemeler

 • 3 adet taze salatalık
 • 2 yemek kaşığı votka ya da cadı fındığı
 • 2 yemek kaşığı su

Hazırlanışı

 • Salatalıkları soyun ve blenderden geçirip püre haline getirin
 • Salatalık püresini süzgeçten geçirip suyu ayırın
 • Salatalık suyuna votka ya da cadı fındığı ile 2 yemek kaşığı suyu ekleyip iyice karıştırın
 • Cam bir şişede saklayın

Salatalık maskesi

Salatalıkla birçok farklı maske yapılabiliyor ancak bu maskelerin en etkilisi salatalık ve aloe veranın birlikte kullanıldığı maske. Hem salatalık hem de aloe vera cildi rahatlatıyor, nemlendiriyor ve yaşlanma belirtileri ile mücadele ediyor. Bu maskeyi uygulayarak daha sıkı, daha ışıltılı bir cilde kavuşabilirsiniz.

Malzemeler

 • Yarım salatalık
 • İki çorba kaşığı aloe vera jeli (bu jel aloe vera bitkisinin yapraklarından elde ediliyor)

Hazırlanışı

 • Salatalığı soymadan dilimlere ayırın ve püre haline gelinceye dek blenderden geçirin
 • 2 çorba kaşığı aloe vera jelini de ekleyip pürüzsüz hale gelinceye kadar karıştırın

Uygulanışı

 • Önce yüzünüzü ve eğer uygulayacaksanız boynunuzu yıkayıp cildinizi temizleyin
 • Salatalık maskesini yüzünüze, boynunuza ve dekoltenize masaj yaparak uygulayın
 • 15 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın

Hande Celensu

YORUM EKLE