Saçların Toplanma Şekli Kelliğe Neden Oluyor? Sıkı Topuz Kellik Sebebi!

Saç toplama şeklinin saç dökülmesine neden olduğunu biliyor muydunuz? Sıkı topuzlar saç köklerini zayıflatıp dökülmeye neden oluyor, işte tüm detaylar...

Saçların Toplanma Şekli Kelliğe Neden Oluyor? Sıkı Topuz Kellik Sebebi!

    Kadınların saç dökülme problemleri için birçok neden olabiliyor. Yanlış bakım ürünleri, yoğun stres gibi çok sebep sayılırken saç toplama stilinin de saç dökülme nedeni olabileceği aklınıza gelmiş miydi? Kadınların kellik nedenlerinin başında yer alan saç toplama şekli, özellikle de sıkı topuz gibi saç köklerini çok çekiştiren toplama biçimleri, saç dökülmesini oldukça fazla tetikliyor, köklerin sağlamlığının azalmasına neden oluyor.

   Özellikle erkek tipi saç dökülmelerinin nedeni saçların köklerden çok çekiştirilmesidir. Erkeklerde yapısal ya da genetik problemler arasında olan bu saç dökülmesi, hastalık olarak kabul edilmiyor ancak kadınlarda tedaviye mutlaka başvuruluyor. Erkeklerin testosteron hormonu varlığı bu dökülmeleri artırırken kadınlarda bunun için bir neden bulunmadığından problem sayılıyor.

Saç Toplama Stilinize Dikkat!

    Hastaların saç dökülmesi şikayeti ile doktora gitmesi ile karşılarına çıkan sorular direkt olarak ne zaman dökülmeye başladığı ve nasıl döküldüğüdür. Taramayla mı, çekerek mi, tutarak mı, dokunmadan mı? Çünkü günlük olarak 80 ile 100 tel arası saç dökülmeleri normal olarak kabul ediliyor ancak bundan daha fazlası varsa eğer mutlaka uzmana başvurulması gerekmektedir.

    Saç dökülmesi için kansızlık, D vitamini eksikliği ve B12 vitamini eksikliği ve ya demir, biotin eksiklikleri, tiroit rahatsızlığı, hormon sıkıntıları sebepleriyle olabilmektedir. Bu durumda muayene az çok fikir veriyor, çünkü dökülmeler bazen para gibi olabiliyor. Yuvarlak, kel alanlar oluşması oldukça ileri düzey bir saç dökülmesidir. Bunun halk arasında adı saç kıran rahatsızlığıdır aslında ama farklı sebepler de olabilmektedir.

   Bazen hastaların farkında bile olmadan elleriyle oynarken dökülebilen saç dökülmeleri de mevcuttur. Yanlış saç toplama stili de dökülmelerin oldukça yoğun nedenlerindendir. Hasta saç gerdirmek çoğunlukla kökleri tahriş eder ve kökün sağlamlığını azaltarak dökülmeye neden olur.

Saç Dökülmesi Saç Tipine Göre Değişiyor

   Saç dökülme oranları da saç tipine göre değişmektedir. Saç toplama stili, saç bağlama şekli, saçların duruşu ve o süreçte kullanılan bakım ürünleri, saç sabitleyiciler vs. saç dökülmesine davetiyedir. Tepeden sıkı bir topuz saç dökülmesini iten bir davranıştır. Bu topuzlar evde durulduğunda 2-3 gün öylece duruyor ve bu süreçte saç çekiliyor ve vücut bunu saç terbiyesi gibi algılayarak toplanan noktalar hassas hale geliyor ve dökülüyor.

Böyle böyle saç sürekli olarak 2-3 cm geri gitmeye başlıyor. Bu da kelliği getiriyor… Bu tiplerde dökülme gerçekleşirse eğer kellik kaçınılmaz oluyor ve yenisi yerine gelmiyor maalesef… Halk arasında da saç küsmesi olarak anılıyor bu durum.

Eğer saçlar illa ki o şekilde bağlanacaksa da saçları çekmeyecek şekilde bağlamalısınız. Çünkü gerçekten o tarzda kopan saçlar asla geri gelmiyor. Saç foliküllerinin yedekleri burada yok maalesef. Sadece bacak kıllarında yedek var ancak onlar da çabuk küsüyorlar..

Ozan Köse

Hislerin ve duyguların asla yanıltmadığı bu dünyada, yazarak ve okuyarak hayatta güçlü kalacağız. Çünkü yazmak hislerin boşaltımı, okumak ise hislerin doğrulanmasını sağlar. magazinburada.net ekibi olarak okudukça yazacak, yazdıkça okumanızı sağlayacağız. Her zaman en güncel ve doğru haberlerle kalın...


İletişim Hesapları
YORUM EKLE