Lazer epilasyon hakkında her şey

Lazer epilasyon nedir? Lazer epilasyon ne kadar sürede etki eder?

Lazer epilasyon hakkında her şey

İstenmeyen tüyler kadınların her zaman en büyük sorunlarında biri durumunda, ancak günümüzde yalnızca kadınlar değil erkekler de bakımlı olmak ve daha estetik görünmek için bu tüylerden kurtulmak istiyor ve bunun en etkili yöntemlerinden biri de tabi ki lazer epilasyon.  Çok etkili ve kalıcı sonuçlar sunan bir yöntem olan lazer epilasyon ile ilgili en önemli konu mutlaka yetkili ve ehil kişiler tarafından uygulanması gerekliliğidir. Lazer epilasyon nedir, nasıl yapılır gibi tüm bilgiler yazımızda sizi bekliyor.

Lazer epilasyon nedir?

Lazer epilasyon kısaca vücudun çeşitli bölgelerindeki tüylerin kıl köklerine lazer ışığı uygulanarak kalıcı olarak ortadan kaldırılmasıdır. Lazer epilasyon 90’lı yılların sonlarından itibaren tüm dünya ile birlikte ülkemizde de uygulanmaya başlanmıştır.

Lazer epilasyon yöntemleri

Lazer epilasyon denilince akla tek bir yöntem gelse de aslında dört farklı lazer epilasyon yöntemi vardır. Bu yöntemlerin hangisinin uygulanacağının belirlenmesinde epilasyonun vücudun hangi bölgesine yapılacağı, kişinin kıl yapısı ve ten rengi gibi unsurlar rol oynar. Lazer epilasyon yöntemleri şunlardır:

  • Alexandrite lazer epilasyon:  Alexandrite lazer epilasyon kıl köklerine uygulanarak kılların yeniden çıkmasını engeller. Bu yöntem özellikle ten rengi açık olan kişilerde kullanılır.
  • Diode lazer epilasyon: Alexandrite lazer epilasyondan daha yeni bir epilasyon yöntemi olan diode lazer epilasyon özellikle koyu renk cilde sahip olan kişilerde etkilidir. Bu yöntemin çok önemli bir avantajı da hem kalın hem de ince tüylere karşı aynı derecede etkili olmasıdır.
  • Nd Yag lazer epilasyon: Bu lazer epilasyon yöntemi koyu renk tenlilerde ve bronzlaşmış kişilerde kullanılır. Nd yag lazer epilasyon yöntemi kıl köklerini yakar ve böylece kılların kalıcı olarak ortadan kalkmasını sağlar. Ancak bu yöntem diğerlerine kıyasla biraz acılıdır, bunu da belirtelim.

Lazer epilasyon ne kadar sürede sonuç verir?

Lazer epilasyon ne kadar sürede sonuç verir ya da diğer bir ifadeyle kaç seansta sonuç verir epilasyon yaptırmayı düşünen herkesin aklına ilk gelen sorudur, ancak bu soruya kesin bir yanıt vermek doğru olmaz. Lazer epilasyonun kaç seansta sonuç vereceği kişinin ten rengi, kıl yapısı ve epilasyonun uygulanacağı bölgeye bağlı olarak farklılık gösterir, bu nedenle lazer epilasyon seans miktarı kişiseldir demek bu soruya verilebilecek en doğru yanıttır.

Lazer epilasyon nerede yaptırılır?

Lazer epilasyonu yanlış bir yerde ve uzman olmayan kişilere yaptırmak hoş olmayan sonuçlarla karşılaşmanıza yol açabilir, bu sebeple lazer epilasyon yaptırmaya karar verdiyseniz yapmanız gereken ilk şey uygulamayı nerede yaptıracağınız konusunda titiz bir araştırma yapmaktır. Lazer epilasyon poliklinik, tıp merkezi ya da konunun uzmanı bir doktorum muayenehanesi gibi sağlık kuruluşlarında uygulanabilir.  Bunlar dışındaki yerlerde kesinlikle lazer epilasyon yaptırılmamalıdır.

Lazer epilasyon fiyatları

Lazer epilasyon fiyatları uygulamanın yapılacağı merkeze, kişinin kıl yapısı, ten rengi, vücudun neresine uygulanacağının yanı sıra kaç seansta sonuç vereceğine bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Diğer epilasyon yöntemleri ile kıyaslandığında yüksek gibi gelmekle birlikte aslında yüksek denilemez zira lazer epilasyon tüylerden kalıcı olarak kurtulmayı sağlayan bir yöntemdir.

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2019, 18:06

Hande Celensu

YORUM EKLE