Kolajen nedir? Kolajen ne işe yarar? Kolajen içeren besinler nelerdir?

Kolajen vücudun tümü ama özellikle cilt için hayati önem taşıyor

Kolajen nedir? Kolajen ne işe yarar? Kolajen içeren besinler nelerdir?

Vücudumuzda en çok bulunan protein olan kolajen saçlara, cilde, kemiklere, tırnaklara, bağ dokulara, tendonlara yapı kazandırmaya yardımcı olur. Kolajen sayesinde daha rahat hareket edebilir, esneyebilir ve bükülebiliriz. Kolajen bunun yanı sıra tırnakların güçlü olmasını, saçların ve cildin parlak olmasını sağlar. Kısacası kolajen vücudumuz için gerçekten çok önemlidir.

Kolajen nedir?

Kolajeni kısaca anlattık, kolajen nedir sorusuna daha detaylı yanıt vermemiz gerekirse, kolajen  glisin, arginin, hidroksiprolin, prolin gibi amino asitlerden oluşan bir proteindir. Kolajen özellikle memelilerin et ve bağ dokularında bulunur.

Kolajen ne işe yarar?

Kolajen vücudun çeşitli yapılarına kuvvet ve esneklik vermeye yardımcı olur. Ayrıca patojenik maddelerin, çevresel toksinlerin, mikro organizmaların emilimini ve yayılmasını önleyerek cilt gibi yapıları korur. Şöyle denilebilir; kolajen proteini vücudu bir arada tutan çimentodur.  Kolajen saç ve tırnakların da ana bileşenidir.

Yaşlandıkça kolajen üretimi azalır

Yaşın ilerlemesi ile birlikte kolajen üretimi azalmaya başlar ve hücre yapısı zayıflar. Kolajen üretimin azalmaya başlaması ile birlikte cilt incelir ve zarar görmesi daha kolay hale gelir, saçları eski canlılığını ve parlaklığını kaybeder, ciltte sarkmalar ve kırışıklıklar oluşmaya başlar. Tendonlar ve bağlar ise daha az elastik hale gelir, eklemler de sertleşmeye başlar. Yani yaşlanma ile birlikte ortaya çıkan birçok durumun altında yatan sebep kolajen proteininin üretiminin azalmasıdır.

Kolajen içeren besinler

Gördüğünüz gibi kolajen vücudun sağlığı ve görünüşümüz için son derece önemlidir, dolayısıyla kolajen içeren besinler tüketerek hem yaşlanmayı geciktirebilir hem de daha sağlıklı olabilirsiniz. Daha çok protein yönünden zengin besinler kolajen üretimine katkı sağlar.  Ayrıca C vitamini, çinko ve bakır da kolajen üretimi için gereklidir. Kolajen üretimini artıran besinler arasında şunlar sayılabilir:

 • Kırmızı et
 • Tavuk eti
 • Balık
 • Fasulye
 • Yumurta
 • Süt ürünleri
 • Kabuklu deniz ürünleri
 • Avokado
 • Kuruyemişler
 • Narenciye
 • Kırmızı biber
 • Kepekli tahıllar
 • Yeşil biber
 • Domates
 • Brokoli

Vücudunuzun kolajen üretimini desteklemek için bu ürünleri dengeli olarak tüketmeniz en doğrusudur. Et, süt ürünleri ve fasulyeden kolajen üretimi için gerekli olan proteini, narenciyelerden C vitaminini, kabuklu deniz ürünleri, kepekli tahıllardansa mineralleri alabilirsiniz. Kolajen üretimine en çok fayda saplayan besinse kemik suyudur, kemik suyunu hazır alıp ya da kendiniz yaparak içebilir ya da yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Evde kolajen maskesi hazırlama

Evde doğal malzemelerle ve kolayca hazırlayacağınız maskelerle cildinizin kolajen üretimini destekleyebilir böylece yaşlanmayı geciktirirken daha sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olabilirsiniz. Evde kolajen maskesi hazırlamanın birçok yolu var elbette, biz sizlerle farklı etkileri olan iki ev yapımı kolajen maskesi tarifi paylaşacağız.

Nemlendirici kolajen maskesi: Kırmızı üzüm resveratrol adında bir kimyasal içeriyor ve bu kimyasal kolajen üretimini artırmayı destekleyen çok güçlü bir antioksidan. Tam da bu sebeple kırmızı üzüm antioksidan maskesi yapmak için mükemmel bir malzeme. Bu maske için 5 kırmızı üzüm, 2-3 çay kaşığı zeytin ya da üzüm çekirdeği yağı ve 1 çorba kaşığı balı blenderde karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze uygulayın ve 10-15 dakika bekledikten sonra bol ılık su ile durulayın.

Yüz sıkılaştırıcı kolajen maskesi: 2 dakikada hazırlayabileceğiniz bu maske ile kolajen üretimi için hayati önem taşıyan C vitamini ve protein ile cildinizi sıkılaştırıp aydınlatabilirsiniz. Yüz sıkılaştırıcı kolajen maskesi için 1 yumurta akı ile 2 çay kaşığı limon suyunu iyice karıştırıp yüzünüze sürün, 2 dakika bekledikten sonra yüzünüzü bol su ile yıkayın. Haftada 1-2 kez uyguladığınızda cildinizdeki farkı mutlaka hissedeceksiniz.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2019, 11:26

Hande Celensu

YORUM EKLE