Kantaron yağı nedir? Kantaron yağının cilde ve saçlara faydaları nelerdir?

Kantaron yağı ile cildinize ve saçlarınıza bakım yapabilirsiniz

Kantaron yağı nedir? Kantaron yağının cilde ve saçlara faydaları nelerdir?

Son yıllarda cilt bakımı konusunda doğal ürünlere yönelenlerin sayısı gittikçe artıyor. Doğal ürünlerin kimyasal içerikli ürünlerin sağladığı faydaları sağlayabiliyor oluşu ve hemen hiçbir yan etkilerinin bulunmayışı bu ürünlerin gittikçe daha popüler olmasında önemli rol oynuyor. Kantaron yağı da her geçen gün daha popüler hale gelen bir doğal ürün. Cilt için mucizevi etkileri olan kantaron yağı nedir ve kantaron yağının cilde ve saçlara faydaları nelerdir sorularının yanıtları yazımızda sizi bekliyor.

Kantaron yağı nedir?

 Kırmızı ve sarı çiçekleri olan kantaron bitkisinden elde edilen kantaron yağı hem dahili yani içerek hem de harici yani cilde sürerek kullanılabiliyor. Özellikle yaralar ve yanıkların iyileşmesinde çok etkili olan kantaron yağı cilde de en faydalı doğal ürünlerden biridir. Aktarlarda satılan fabrika üretimi kantaron yağlarının yanı sıra başta Ege Bölgesi’ndeki, örneğin Bodrum ya da İzmir gibi yerlerde kurulan pazarlarda yerel üreticilerin ürettiği kantaron yağları da satılıyor.

Kantaron yağının cilde faydaları

Kantaron yağı gerçekten de cilde en faydalı doğal yağlardan biridir, hem yaraların kolay iyileşmesine yardım eder hem de cilde başka birçok faydası vardır. Kantaron yağının cilde faydaları şunlardır:

 • Yanıkların kolay iyileşmesini sağlar
 • Yara ve yanık izlerinin oluşmasını engeller
 • Güneş yanıklarının tedavisinde etkilidir
 • Antiseptik etkisi vardır, iltihaplı yaralarda kullanılabilir
 • Sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarının tedavisine yardım eder
 • Bebeklerde oluşan pişikleri iyileştirir
 • Antiseptik etkisi sivilcelerle mücadelede de kullanılmasını sağlıyor, kantaron yağı sivilcelerin geçmesine yardım ediyor, sivilce izlerini azaltıyor
 • Cilt sağlığını destekleyerek cildin daha parlak, pürüzsüz görünmesini sağlıyor
 • Kantaron saç derisinde oluşan kepekleri de ortadan kaldırıyor, böylece hem saç derisinin hem de saçların daha sağlıklı olmasını sağlıyor
 • Kantaron yağının cilt tonunu eşitleyici etkisi de var, yani ciltteki renk farklılıklarını da gideriyor
 • Cildi nemlendirici etkisi de olan kantaron yağı tüm ciltlere ama en çok da kuru ciltlere çok iyi geliyor

Kantaron yağı saça nasıl uygulanır?

Kantaron yağı saç derisindeki kepekleri ortadan kaldırıp saçları güçlendirmenin yanı sıra hızlı uzamasına da yardım eder. Yeterli miktarda kantaron yağını saçlarınıza özellikle de saç diplerine masaj yaparak uygulayıp bir saat bekledikten sonra yıkamanız yeterlidir. Yağ olduğu için saçlardan çıkması biraz zor olabilir, bu sebeple bol şampuan ile iyice durulamaya özen göstermeniz gerekir.

Evde kantaron yağı nasıl hazırlanır?

Günümüzde çoğu kişi birçok doğal ürünü kendisi hazırlamayı tercih ediyor, evde kantaron yağı yapımı gayet kolay. Kantaron yağını kendiniz yaparak tamamen doğal olduğunu bildiğiniz bu mucizevi yağı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Evde kantaron yağı yapımı için ihtiyacınız olan yarım kavanoz taze veya kurutulmuş sarı kantaron çiçeği ve kavanozu dolduracak kadar doğal zeytinyağı. Burada önemli olan muhakkak doğal zeytinyağı kullanmak.  Yarım kavanoz kantaron çiçeğinin üzerine zeytinyağını döküp kavanozun ağzını sıkı şekilde kapatıp güneş gören bir noktada 2-3 ay kadar beklettikten sonra kantaron yağınız hazır olacaktır. Bu arada kavanozu her gün çalkalamanız gerektiğini de söyleyelim.

Kantaron Yağı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Kantaron yağının genel olarak bir yan etkisi yoktur ancak yine d her ürün gibi kantaron yağını da ilk defa kullanırken tedbirli olmak gerekir. İlk defa kantaron yağı kullanacaksanız yağı önce bilek içiniz gibi bir noktaya az miktarda uygulayıp bir süre beklemeniz, eğer herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmuyorsa cildinize uygulamanız olası alerjik reaksiyonlarla karşılaşma riskini ortadan kaldırır.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2019, 16:50

Hande Celensu

YORUM EKLE