Evde Saç Boyamak İsteyenler Dikkat! İşte Gereken Tüyolar

Evde saç boyamak ve hayal edilen saç rengine kavuşmak mümkün. Ancak bir kaç malzemeye ve bazı yöntemlere ihtiyacınız var. İşte evde saç boyama ayrıntıları...

Evde Saç Boyamak İsteyenler Dikkat! İşte Gereken Tüyolar

Kuaförlerin ve güzellik merkezlerinin kapalı olduğu şu günlerde evde saç boyamak mümkün. Tabi ki istenilen sonuca ulaşmak için dikkat edilmesi gereken adımlar mevcut.

İşte adım adım saç boyama işlemi:

* Evde saçınızı boyamak istiyorsanız öncelikle evinizde bu malzemelerin olduğundan emin olmalısınızEvde saçınızı boyamak istiyorsanız öcelikle evinizde bu malzemelerin olduğundan emin olmalısınız.

Gerekli olan malzemeler:

Saç boyama fırçası

Eldiven

İnce saç tarağı

Cildinizi boyaya karşı koruması için bir nemlendirici ya da vazelin

Boyanızı karıştırdığınız kabın ve karıştırıcınızın metal olmamasına dikkat etmelisiniz. Bunun nedeni saç boyanız veya açıcınız eğer metal ile reaksiyona girerse boyanız kimyasal bir reaksiyona girerek oksitlenir ve hiç beklemediğiniz bir sonuçla karşılaşma ihtimaliniz de yükselir.

* Cildinizi hem korumak hem de ellerinizde boya kalıntıları kalmaması için mutlaka eldiven kullanmayı unutmayın.Cildinizi hem korumak hem de ellerinizde boya kalıntıları kalmaması için mutlaka eldiven kullanmayı unutmayın.

* Saç boyası alırken kutunun üzerindeki modelin görünümüne aldanmayın

Saç boyası alırken kutunun üzerindeki modelin görünümüne aldanmayın.

Boya kutusunun arkasında yer alan farklı saç tiplerinde boya renginin nasıl reaksiyona girdiğini inceleyin ve kendi saçınız ile karşılaştırın.

* Saçınızı boyamadan önce boyanızı mutlaka 48 saat önceden alerji testi ile denemelisinizSaçınızı boyamadan önce boyanızı mutlaka 48 saat önceden alerji testi ile denemelisiniz.

Sağlığınıza zarar vermemek adına bu adımı kesinlikle atlamamalısınız!

* Saçınızı bir anda tamamen boyamayın.

Saçınızı bir anda tamamen boyamayın.

Saçınızın arka tarafından bir tutam saç alın ve öncelikle bu tutamı boyayarak işe başlayın. Bu yöntem ile birlikte hem saçınızın boyaya vereceği reaksiyonu görmüş olur hem de bütün saçınızı bir anda riske atmamış olursunuz.

* Eğer saçınız daha önceden açıldıysa ve dipleriniz hala sarıysa, boya işlemini doğru uygulamamanız sonucunda dipleriniz sarı kalabilirEğer saçınız daha önceden açıldıysa ve dipleriniz hala sarıysa, boya işlemini doğru uygulamamanız sonucunda dipleriniz sarı kalabilir.

Eğer saçınız sıcak bir sarı ise (bal sarısı gibi) saçınızı boyadığınızda boya da daha sıcak bir ton olacaktır. Eğer saçınız soğuk alt tonlu ise (küllü sarı gibi) boyanız kutuda göründüğünden daha soğuk bir tona evrilecektir.

* Evde saçınızı boyarken çok radikal kararlar almanızı pek de önermiyoruz

Evde saçınızı boyarken çok radikal kararlar almanızı pek de önermiyoruz.

Koyu renkli bir saçtan sapsarı saçlara geçmek düşündüğünüzden çok daha zor ve deneyim gerektiren bir iştir. Eğer doğru bir şekilde bu işlemleri uygulayamazsanız saçlarınız çok zarar görebilir.

* Eğer saçınızı açtıktan sonra saçınızda turunculuklar kaldıysa bunu avantaja çevirerek saçınızı bakır, kızıl ve turuncu tonlarına boyayabilirsiniz

Eğer saçınızı açtıktan sonra saçınızda turunculuklar kaldıysa bunu avantaja çevirerek saçınızı bakır, kızıl ve turuncu tonlarına boyayabilirsiniz.

Ama hatırlatmamızda fayda var: Bu tonlar saçtan en zor akan tonlardır. Ayrıca bu renklere pembeyi de eklemeyi unutmayalım!

* Evde sakın ama sakın 40 vol'den yüksek bir oksidan kullanmayın!

Evde sakın ama sakın 40 vol'den yüksek bir oksidan kullanmayın!

10,20 ve 30 vol oksidanlar saç boyanız için yeterli olacaktır. 40 vol'lük oksidanlar yanlış kullanımda saç derinizi yakabilir.

* Saçınızı açtıktan sonra kalan çiğ sarı görünümü için mor şampuan kullanabilirsinizSaçınızı açtıktan sonra kalan çiğ sarı görünümü için mor şampuan kullanabilirsiniz.

* Saçınızın yarısını farklı diğer yarısını farklı bir renkte boyamak oldukça moda biliyorsunuz kiSaçınızın yarısını farklı diğer yarısını farklı bir renkte boyamak oldukça moda biliyorsunuz ki.

Fakat bu renkleri seçerken yüzünüzün iki tarafının da farklı görüneceğini bilerek bu işlemi uygulamalısınız. Ayrıca eğer makyaj yapan biriyseniz her iki tona da uygun bir makyaj stili bulmak oldukça zorlayıcı olabilir.

* Eğer ummadığınız bir sonuç ile karşılaşırsanız sakin olun

Eğer ummadığınız bir sonuç ile karşılaşırsanız sakin olun.

Normal bir şampuan kullanmak yerine derinlemesine temizlik yapan bir şampuan kullanarak saçınızdan boyayı akıtmaya çalışın ve bu işlemi 1 hafta boyunca sürdürün. 

Sülfat oranı yüksek şampuanlar boyanın çabuk akmasına yardımcı olacaktır. 

Şampuanınızın içerisine C vitamini kırabilirsiniz. Doğal bir saç boyası akıtıcıdır. 

3 yemek kaşığı tarçını saç kreminizin içerisine dökün ve karıştırın. Bu işlem saçınıza zarar vermeden rengin akmasını sağlayacaktır.  

Ve tabiki sabırlı olun. Hemen bir değişim beklemeyin.

* Saçınızı boyadıktan sonra nemlendirmeye ve yapabiliyorsanız keratin bakımı yapmaya çalışın Saçınızı boyadıktan sonra nemlendirmeye ve yapabiliyorsanız keratin bakımı yapmaya çalışın.

Nemlendirici saç maskeleri saçınıza oldukça iyi gelecektir. 

Doğal bir gençleştirici olan argan yağı ise içindeki vitaminler sayesinde saça gereken nemini geri kazandıracaktır.

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2020, 17:56

Seçil Balık

Görsel ve yazılı medya üzerindeki deneyimlerimle siz değerli magazinburada.net okuyucularına kaliteli içerikler üretmek için buradayım. Ekip arkadaşlarımızla beraber en doğru ve en hızlı bilgileri sizlere aktarıyoruz. Bizi takipte kalın sevgiler...


İletişim Hesapları
YORUM EKLE