Evde Saç Boyama Yöntemleri: Kendi Saçınızı Kendiniz Boyayın

Koronavirüs salgını nedeniyle kuaförler geçici süreyle kapatılırken herkes evlerinde sosyal izolasyona girdi. Saçlarını boyatmak isteyenler için iş başa düştü. Peki evde saç boyama yöntemleri ne? Saç nasıl boyanır?

Evde Saç Boyama Yöntemleri: Kendi Saçınızı Kendiniz Boyayın

Ölümcül koronavirüs nedeniyle herkes evlerinde sosyal izolasyona girdi. Ayrıca kuaförler de geçici bir süre için kapatıldı. Peki saçlarını boyatmak isteyenler için iş başa düştü. Peki saç nasıl boyanır? Evde saç boyamanın püf noktaları ne? Saç boyarken nelere dikkat edilmeli? Tüm bu soruların cevaplarını MagazinBurada.net okuyucuları için derledik…

SAÇ BOYAMA İÇİN GEREKLİ MALZEMELER…

İlk kez boyanacak saçlar her zaman daha iyi sonuçlar verir. Peki saç boyamak için gerekli malzemeler ne?

 • Saç boyası (Uzunluğuna göre 1 veya 2 kutu)
 • Krem peroksit
 • Karıştırma kabı
 • Fırça
 • Eldiven
 • Bone

SAÇ NASIL BOYANIR?..

Saç boyama işlemine başlamadan önce vücudunuza bulaşmaması için vazelin veya nemlendirici kullanabilirsiniz. Bu sayede boya lekeleri ile uğraşmaktan kurtulabilirsiniz.

Ayrıca cildinizin reaksiyonunu öngörebilmek için hazırlanan boyayı kulağınızın arkasına sürüp 15 dakika bekletirseniz alerjiniz olup olmadığını da kolayca öğrenebilirsiniz. Cildiniz kabarmadıysa boyama işlemine devam edebiliriz…

İşte adım adım saç boya yöntemi:

 • İlk olarak boyama işlemine geçmeden önce saçlarınızı parçalara ayırın. Bu sayede boyanın her yere dağılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Boyama işlemine saç diplerinden başlayın. Daha sonra uçlarına doğru ilerleyin.
 • Ayırdığınız tüm parçaları boyadıktan sonra saç bonesi veya alüminyum folyo ile kafanızı sarın.

Saç boyama işlemlerinde en az 30 dakika beklemek gerekmekte. Bu süre markaya göre değişiklik gösterebilir. Bu yüzde kutu üzerinden ideal süreyi öğrenebilirsiniz.

İstenilen süreyi geçirdikten sonra saçlarınızı mümkün olduğu derecede soğuk su ve şampuan ile yıkayın. Boyanın tamamen arındırılmasının ardından ise saç kurutma makinesi ile kurutma işlemini gerçekleştirin.

SAÇ BOYAMANIN PÜF NOKTALARI…

Saç boyama işlemi her ne kadar kolay gibi gözükse de bazı püf noktaları hayat kurtarabiliyor. İşte saç boyamanın püf noktaları…

 • Nemlendirilmiş sağlıklı saçlar boyama işleminde her zaman en iyi sonucu verir. Bu yüzden düzenli bir saç bakım rutini oluşturmanın önemini unutmayın. Bunun için saç maskeleri ya da özel yağlar kullanabilirsiniz.
 • Deneme sürüşü bazen hayat kurtarabilir. O yüzden saçınızın tamamını boyamadan önce görünmeyen ufak bir kısmına boya testi yapmakta her zaman yarar var.
 • Boyalar, bazı ciltler için uygun olmayabilir. Cildinizi tahriş edebilir ya da lekelere neden olabilir. Bu sebepten dolayı saç çizgisi boyunca vazelin sürmek faydalı olacaktır.
 • Evde saç boyama için en çok dikkat edilmesi gereken konu ise renk. Doğal saç renginizden bir ya da iki ton daha açık ya da daha koyu olmayan renkler en ideal seçim olacaktır. Böylece herhangi bir sorunla uğraşmak zorunda da kalmazsınız.

Pervin Ersoy

Kadın, cinsellik ve sağlık konusunda ihtiyacınız olan tüm bilgileri sizlerle haftalık olarak paylaşmaya çalışıyorum tüm sorularını yorum olarak sorabilir ve en kısa zamanda cevap alabilirsiniz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER