Elma sirkesinin faydaları nelerdir? Elma sirkesi saç uzatır mı?

Elma sirkesi hem sağlığa hem de saçlara çok faydalı

Elma sirkesinin faydaları nelerdir? Elma sirkesi saç uzatır mı?

Salatalarda hatta yemeklerde, soslarda tat vermek için kullanılan en önemli malzemelerden biri elma sirkesi. Ancak son yıllarda elma sirkesi mutfaktan çıkıp hem sağlık hem de güzellik için kullanılan popüler bir malzeme haline gelmiş durumda. Gerçekten de elma sirkesinin faydaları çok fazla ve bu doğal malzeme aynı zamanda hem cilt hem de saçlar için de mucizevi etkilere sahip. Evde kendinizin kolayca yapabileceği gibi her yerden üstelik gayet makul fiyatlarla satın alabileceğiniz elma sirkesinin faydaları ile karşınızdayız.

Elma sirkesi zararlı bakterileri yok eder

Sirkenin faydaları en fazla içeriğindeki asetilik asitten kaynaklanır. Modern tıbbın babası olan Hipokrat günümüzden iki bin yıl önce yara tedavisinde elma sirkesi kullanmıştır. Elma sirkesi bakteri öldüren etkisi ile geleneksel olarak tırnak mantarı, bit, siğil, kulak enfeksiyonlarının temizliği gibi birçok yerde kullanılmıştır. Bakterileri yok eden etkisi elma sirkesinin aynı zamanda yiyecekleri korumak için de kullanılmasını sağlamıştır.

Elma sirkesi sivilcelere karşı çok etkilidir

Yukarıda anlattığımız gibi elma sirkesinin antibakteriyel etkisi var ve bu da sivilcelere karşı da çok etkili olmasını sağlıyor. Ayrıca elma sirkesinin içinde asetik asit, laktik, sitrik ve süksinik asit de bulunuyor ve bu organik asitler de sivilcelerin ortadan kalkmasında rol oynuyor. Elbette elma sirkesinin asit oranının yüksek olması sebebiyle sivilcelere suyla seyreltilerek uygulanması gerekiyor.

Kan şekeri seviyesini düşürerek diyabetle savaşır

Elma sirkesinin faydaları arasında en önemlilerden biri de kan şekerini düşürmesidir ve bu da tip 2 diyabetle savaşta çok etkili olmasını sağlar. Tip 2 diyabet yüksek insülin direnci ya da insülin üretilememesi sebebiyle kan şekeri seviyesinin yükselmesine sebep olur. Elma sirkesi kan şekeri seviyesini düşüren etkisi ile diyabet hastaları ve kan şekerini düşük tutmak isteyenler için gerçekten çok faydalıdır. Ancak kan şekeri düşürücü ilaçlar kullananların elma sirkesi kullanmaya başlamadan önce kesinlikle doktorlarına danışmaları gerekir.

Elma sirkesi kilo vermeye yardımcı olur

İşte geldik elma sirkesinin faydaları arasında en çok merak edilenlerden birine. Elma sirkesi kilo verdirir mi diye düşünüyorsanız yanıtımız evet. Yapılan araştırmalar elma sirkesi daha uzun tok kalmaya böylece daha az yiyerek kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca özellikle karın bölgesindeki yağların da daha kolay verilmesini sağlar. Elbette diyet yapmayıp sadece elma sirkesi içerek kilo vermek mümkün değildir.

Kolesterolü düşürerek kalp sağlığını korur

Kalp hastalıkları günümüzde tüm dünyada ölüm nedenlerinin ilk sırasında yer alıyor ve kolesterol yüksekliği kalp hastalıklarının en önemli sebeplerinden biri. Elma sirkesi kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürerek kalp sağlığını koruyor, kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor.

Elma sirkesi saç uzatır mı?

Elma sirkesinin antibakteriyel özelliği kafa derisindeki mantar, kepek gibi birçok sorunla mücadelede etkilidir. Elma sirkesi kafa dersinin çok daha sağlıklı olmasına yardım eder, sağlıklı saçlar için en önemli unsur tabi ki sağlıklı saç derisidir. Ayrıca içerisinde bir tür doğal meyve asidi olan malik asit de vardır ve bu da kafa derisinin ph seviyesini dengede tutar. Tüm bu etkileri sayesinde elma sirkesi sadece saç derisinin değil saçların da daha sağlıklı olmasını ve tabi ki daha hızlı uzamasını sağlar. Saç dökülme sorunu yaşayanlar da elma sirkesi kullanarak yeni saçların çıkmasını teşvik edebilirler. Yine aynı sivilceler için olduğu gibi saçlar için de elma sirkesini tek başına uygulamamak, su ile seyreltmek gerekir. Saçlarınızı şampuanla yıkayıp duruladıktan sonra bir bardak suya yarıdan az elma sirkesi gerisine su koyup karıştırdıktan sonra bunu saçlarınıza döküp beş dakika bekleyip durulayarak saçlarınızın çok daha sağlıklı, parlak, canlı ve güçlü olmasını sağlayabilirsiniz.

Hande Celensu

YORUM EKLE