Ciltteki Gözenekler Asla Kapanmaz!

Cildimizde bulunan ve kapatmak için çabaladığımız gözeneklerimiz aslında hiçbir zaman kapanamaz. Yanlış bilinen bu konu hakkında bilinmesi gereken bütün detaylar...

Ciltteki Gözenekler Asla Kapanmaz!

   Güzellik efsanelerinden olan gözeneklerin kapanması, az kir tutması gibi söylemlerin artık sonuna geldik. Çünkü yapılan tüm araştırmalar yüzün buhara tutulup sonrasında buz gibi suya çarptırılması gözeneklerin kapanmasını sağlamadığını göstermiştir. İster sıcak ister soğuk uygulayın gözenekler açılıp kapanmaz. İşte konu hakkında tüm detaylar…

Ciltteki Gözenekler Asla Kapanmaz!

   Gözeneklerimiz aslında cildimizin yüzeyinde bulunan tüylerin köklerine bağlı olan, terin ve yağın ciltte sıkışıp kalmasındansa dışarı çıkmasını sağlayan deliklerdir. Yani aslında gözeneklerden tamamen kurtulma gibi bir durum mümkün olmayacaktır. Zaten yüzümüzün her yerinde gözenekler bulunur ve bulunmak zorundadır. Ancak vücutta en çok gözenek yüz çevremizdeki T bölgesi etrafında ve de yüzün merkezinde bulunmaktadır.

Ciltteki Gözenekler Asla Kapanmaz!

Sadece gözenek boyutu değişebilir ki bunu da etkileyen birçok faktör vardır. Genetik yapı, güneş hasarları ve gözenek etrafında meydana gelen kolajen eksilmesi, cildin hem gevşemesine hem de gözeneklerin böylelikle büyümesine neden olabilmektedir.

Ciltteki Gözenekler Asla Kapanmaz!

Ciltteki kolajen zayıflar ve hasar görürse eğer gözenek boyutları büyüyebilir. Ayrıca hem daha büyük hem de daha belirgin gözenekler de yanılsamalara neden olabilir ve gözenek tıkanıklıkları da ciltte gözlemlenebilir.

Ciltteki Gözenekler Asla Kapanmaz!

Gözeneklerin aniden daha büyük görünmesinin nedeni de kolajen kaybıdır ve buna hiçbir soğuk su size yardımcı olamayacaktır. Bunun yerine hücre döngüsünü düzene sokan ve ciltte kolajen üretimini arttıran A vitamininin türevi sayılan retinole dönüş yapmalısınız.  

Ciltteki Gözenekler Asla Kapanmaz!

Güneş hasarı, aynı zamanda da kolajen kaybına katkıda bulunur. Bu sebeple de her gün mutlaka 30 derece ya da daha yüksek dereceli güneş koruyucularına başvurmalı ve düzenli olarak kullanmalısınız.

Ciltteki Gözenekler Asla Kapanmaz!

Güneşe maruz kalmak ve yaşlanma süreci ilerleyişi sebebiyle zaman içinde gözenekler daha belirgin görünebilecektir; yani sıcak su ya da buhar, gözenekleri açmaz. Sıcak suyun ve buharın etkisi yüzde bulunan yağı gevşetmektir. Bu eylem sonrasında cildin yıkanması da gözeneklerden yapın ve mikropların kolaylıkla çıkmasını sağlayacaktır.

Ciltteki Gözenekler Asla Kapanmaz!

Cilt için özellikle AHA ve BHA asitlerini içeren ürünlerin kullanılması, gözeneklerin temiz tutulması için gereken hücre yenilenmesini sağlayacaktır. Bunun dışında birçok yöntem de ödem ve şişme oluşmasının önüne geçeceğinden gözeneklerin tıkanmasını önleyecek ve gözeneklerin daha küçük görünmesini sağlayacaktır. Yani travmaya bağlı olarak cildin vereceği tepki ile cilt daha dolu görünecektir. Gözenekleriniz bu prosedürler ile daha sıkı görünüyor olabilir ama aslında daha küçük değildirler.

Ozan Köse

Hislerin ve duyguların asla yanıltmadığı bu dünyada, yazarak ve okuyarak hayatta güçlü kalacağız. Çünkü yazmak hislerin boşaltımı, okumak ise hislerin doğrulanmasını sağlar. magazinburada.net ekibi olarak okudukça yazacak, yazdıkça okumanızı sağlayacağız. Her zaman en güncel ve doğru haberlerle kalın...


İletişim Hesapları
YORUM EKLE