Cilt Soyulmasına Ne İyi Gelir? Evde Pratik Çözümler

Yaz aylarında güneşin en belirgin getirisi cilt soyulmasıdır. Peki ya cilt soyulması tam olarak neden oluyor? Cilt soyulmasına karşı evde ne yapabiliriz?

Cilt Soyulmasına Ne İyi Gelir? Evde Pratik Çözümler

    İçinde bulunduğumuz yaz aylarında her ne kadar virüs ile mücadele içerisinde de olsak tatil yapma isteğimizi bir şekilde yerine getiriyoruz. Tatil denildiğinde akıllara gelen kavramlar, deniz, kum, güneş oluyor. Bu üç kavram her ne kadar iç açıcı manzaralar ve hatıralar hafızaya getiriyor olsa da tabi ki çileli yanları da var. Güneşe aşırı derecede maruz kalındığında üzerine eklenen denizin tuzlu suyu ile vücutta yanmalar oluşuyor ve bu yanmalar ardından acıyı, sızlanmayı getiriyor. Son aşamada da yerini deri ya da cilt soyulmasına bırakıyor. Cilt soyulması görüntü olarak pek hoş durmuyor ancak tabi ki olması iyi olan bir şeydir. Peki ya güneş yanığından dolayı soyulmalara ne iyi gelmektedir? Evde ne gibi çözümlere başvurulabilir?

   Yaz tatilinin tadına varmaya çalıştığımız bu günlerde havuz, deniz, rüzgar, güneş derken farkında olmadan ya da bilinçli olarak yanıyoruz ve deri kendini yenilemek adına soyulmaya başlıyor. Bronz tene ulaşmak için her ne kadar güneşte fazlasıyla yansak da bundan sonraki ilk aşama cilt soyulması ve derinin yeniden kendi rengine dönmesi olmaktadır. Güneş yanığı her ne kadar doğal bronz da olsa bilindiği üzere çok fazla radyasyonun direkt vücuda alınması sebebiyle bir miktar zararlıdır. Cilt kanseri riskini arttıran bu faktör yine de bronz ve şık bir ten için göz ardı edilebiliyor. Her neyse, konu dışına çok sapmaya gerek yok; herkes fazla güneş ışınlarının cilt hastalıklarına davetiye çıkardığını biliyor sonuç olarak. Biz öncelikle cilt soyulmasına detaylı bakalım sonra evde ne gibi yöntemlere başvuracağımızı inceleyelim…

Cilt Soyulması Sağlıklı Mıdır?

    Çok fazla güneş ışınına maruz kalmak ciltte birçok olumsuzluğu beraberinde getirmektedir. Ciltte farklı katmanlar vardır ve bu katmanların yanık seviyesine göre ciltte kalıcı lekeler, izler, iyileşemeyen yaralar oluşabilmektedir. Bu sebeplerle de cilt buna karşı aslında savaş açıyor ve cildi soyarak temizlemeye başvuruyor. Cilt temizliği sırasında ölü deriler arındırılıyor ancak bunu bu şekilde düşünmek sağlıklı bir şey düşüncesi verebilmektedir. Ancak cilt soyulmasına gerek varsa cilt gerçekten çok hasar görmüş demektir. Güneşte yanabilirsiniz evet ama yanıklara karşı önlem alarak yanmak çok daha az zararlı olacaktır.

Cilt Soyulmasına Ne İyi Gelir?

    Eğer güneşlenme ya da güneşe maruz kalma anında korunduysanız ve buna rağmen soyulmaya başladıysanız eğer ilk aşamada direkt soğuk bir duşa girerek başlayabilirsiniz. Böylece soyulmanın önüne geçebilirsiniz. Ortalama olarak bir hafta içinde soyulma probleminiz ortadan kalkacaktır bu şekilde. Ancak soyulma aşamasında birkaç hafta kadar peeling yapmamalısınız. Eğer ki cildinizde soyulmaya hazır kabuklanmalar meydana geldiyse de müdahale etmemelisiniz, yapabileceğiniz tek şey düzenli nemlendirici uygulamak olacaktır.

Zeytinyağı

    Vücut için en doğal ve en kaliteli nemlendirici zeytinyağıdır. Kuru ciltlere, soyulma aşamasında olan ciltlere kullanılır ve nemlendirici etkisiyle cilde faydalıdır. İçinde bulunan yağ asitleri ile cildi de beslemektedir. Ayrıca cilde nemi hapseder ve cildin nemli kalma süresini uzatır. Öncelikle parmak uçlarınızla alacağınız zeytinyağını dairesel hareketler ile yüzünüze sürmeli ve masaj yaparak ilerlemelisiniz. Cildiniz tam olarak sağlığına kavuşana kadar günde üç defa bunu uygulamalısınız.

Salatalık

   Soyulan ciltler için salatalık da bilinen en etkili bir diğer yoldur. İçerisinde bulundurduğu yüksek miktarda su ile cildin nemlenmesini sağlayacak ve cildin soyulma aşamasında rahatlamasını, gereken besini almasını sağlayacaktır. Salatalığı rendeleyerek ezmeli ve bunu yüzünüze uygulamalısınız. Yüzünüzde 15-20 dakika kadar kalması yeterli olacaktır. Sonrasında ılık su ile durulayabilir ve işlemi bitirebilirsiniz. Bu uygulamanın günde iki defa yapılması gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2020, 13:09

Ozan Köse

Hislerin ve duyguların asla yanıltmadığı bu dünyada, yazarak ve okuyarak hayatta güçlü kalacağız. Çünkü yazmak hislerin boşaltımı, okumak ise hislerin doğrulanmasını sağlar. magazinburada.net ekibi olarak okudukça yazacak, yazdıkça okumanızı sağlayacağız. Her zaman en güncel ve doğru haberlerle kalın...


İletişim Hesapları
YORUM EKLE