Çilek yağının cilde faydaları nelerdir?

Çilek yağı cilt için en etkili doğal ürünlerden biri

Çilek yağının cilde faydaları nelerdir?

Yaz mevsiminin mis kokulu leziz meyvesi çilek bir yaz meyvesi olmanın ötesinde yıl boyunca faydalanabileceğimiz bir güzellik kaynağı. Evet, kışın çilek yok ama çilekten çok daha faydalı olan çilek yağı her mevsim kolayca bulunabiliyor ve özellikle cilt için müthiş faydalar sunuyor. Çilek yağı çileklerin tohumları sıkılarak elde ediliyor ve çilek gibi tatlı, hafif bir kokusu var, kimileri çilek yağını doğal bir parfüm olarak bile kullanıyor, tabi kokusunun çok kalıcı olduğunu söylemek mümkün değil. Çilek yağı belki çok etkili bir parfüm değil ama çilek yağının cilde faydaları güzelleşmenin anahtarını sunuyor bizlere. İnanılmaz bir antioksidan ve esansiyel yağ asidi kaynağı olan çilek çekirdeği yağı ayrıca E vitamini açısından da çok zengin ve sadece bunlar bile bu mis kokulu yağın cilt için ne kadar faydalı olabileceğinin ipuçlarını veriyor.

Sivilceleri iyileştirir

Alfa hidroksi asitler, salisilik asit, C vitamini ve yağın içerdiği flovonoidler sivilcelerle savaşır, aşırı yağ üretimini engeller. İki çay kaşığı çilek yağını püre haline getirilmiş 8 çilek ve bir çorba kaşığı sütle karıştırıp bu karışımı sivilceli bölgelere uygulayıp 15 dakika bekleyip yıkayarak sivilcelerinizin azalmasını sağlayabilirsiniz. Bu tedaviyi haftada 2 kez uygulamak gerektiğini de belirtelim.

Yaşlanma etkileriyle savaşır

Çilek çekirdeği yağının cilde faydaları arasında belki de en önemlilerinden biri cildin yaşlanmasını yavaşlatmasıdır. Yüksek C vitamini içeriğiyle serbest radikallerle savaşır, bu da hücrelerin zarar görmesini engellediği anlamına gelir. İki çay kaşığı doğal içerikli krem, bir çay kaşığı doğal bal ve bir çay kaşığı çilek yağını iyice karıştırıp yüzünüze ve boynunuza uygulayıp 20 dakika bekledikten sonra yıkayarak ve bu maskeyi düzenli uygulayarak ince çizgilerle kırışıklıkları azaltabilir ayrıca cildinizin yumuşak kalmasını sağlayabilirsiniz.

Göz altındaki koyu halkaları ortadan kaldırır

Göz altındaki koyu halkalar çok yaygın bir sorun ve çilek yağının büzücü etkisi göz altındaki koyu halkalar ile şişliği azaltır. Yatmadan önce göz altlarına birkaç damla çilek yağı sürüp kısa süre bekledikten sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayıp nemlendirici uygulayın ve göz kaslarınızın gevşemesini sağlamak için soğuk bir yerde uyuyun. Göz altınızdaki koyu renk halkalar kaybolana dek bu tedaviyi uygulayın, sonunda halkaların çok azaldığını hatta tamamen ortadan kalktığını göreceksiniz.

Güneş lekelerini azaltır

Yaz aylarında ortaya çıkan güneş lekeleri hemen herkes için çok rahatsız edicidir. Çilek çekirdeği yağı hem cildi güneşin zararlı ışınları olan UV ışınlarından korur hem de içerdiği ellagik asit sayesinde lekelerin azalmasına yardım eder.

Cilt için harika bir temizleyicidir

Bu muhteşem yağ aynı zamanda cilt için kusursuz bir temizleyicidir. Salisilik asit, C vitamini, eksfolyantlar ve antioksidanlar içeren çilek yağı cilt gözeneklerini sıkılaştırırken ölü hücreleri de ortadan kaldırır.

Çatlamış dudakların tedavisine yardım eder

Çilek yağının güçlü bir nemlendirici olduğunu ve cildi ölü hücrelerden arındırdığını belirtmiştik, bu etkileri kurumuş ve çatlamış dudakları tedavi etmesini de sağlar. Dudaklara birkaç damla çilek yağı damlatıp sonra da ılık suyla durulayarak ve bunu düzenli uygulayarak dudak kuruluğundan ve çatlaklarından kurtulabilirsiniz.

Topuk çatlaklarını iyileştirir

Ayak bakımına önem verenler için de bu yağ mükemmel bir yardımcıdır, ayaklarda görülen en önemli sorunlardan biri olan topuk çatlaklarından çilek yağı ile kurtulmak mümkündür. İki yemek kaşığı yulaf ile biraz çilek yağını karıştırıp ayaklarınızı 15 dakika kadar ılık suda beklettikten sonra çatlak bölgeleri bu karışımla ovmanız topuklarınızdaki ölü hücreleri gidererek ayaklarınızı yumuşacık ve çatlaksız hale getirir.

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2019, 20:51

Hande Celensu

YORUM EKLE