Cildinizde baharı hissettirecek 4 önemli tüyo

Birçok dermatolojik işlemin yaz aylarında yapılması tercih edilmediğine dikkat çeken Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Canan Savaş İyigün, içinde bulunduğumuz bahar aylarının cildimizi yenilemek için altın bir fırsat olduğunu belirterek önerilerini paylaşıyor.

Cildinizde baharı hissettirecek 4 önemli tüyo

Cildimizin güzel ve sağlıklı görünmesi için iyi bakım şart. Bunun da başlıca 4 yolu var...


Temizlik: Sıcak su cilt kuruluğunu artıran en önemli faktörlerden biri olduğundan yüzünüzü ve vücudunuzu temizlerken ılık su tercih edin ve cildinize nazik davranın. Ayrıca cildinize uygun temizleyici ve sabunlar kullanın.
 

Nemlendirme: Çoğu kişi kendini kuru veya yağlı bir cilde sahip olmakla tanımlar. Gerçekte ise bu iki durum birbirinin zıttı değildir. Özellikle soğuk ve nemsiz hava, uygun olmayan şekilde cildi temizlemek ve yağ dengesini sağlamaya çalışırken kullanılan bazı ürünler veya ilaçlar nedeniyle nem dengesi bozulabilir.  Nemlendirici krem kişiye ve cilt özelliklerine göre seçilmeli ve özellikle temizlikten sonra cilde uygulamalıdır.

Anti aging uygulamalar: Yaşınıza ve cildinize göre onarıcı etkili cilt bakım ürünleri kullanabilirsiniz.


Güneşten korunma: Kış aylarında cilt birçok dış etkenden etkilenirken UV ışınları da cilde farklı şekillerde zarar verebiliyor. Örneğin düşük enerjiye sahip ve camdan da geçebilen UVA ışınları güneş alerjilerine sebep olabiliyor. Yüksek enerji seviyesine sahip ve güneş yanıklarından sorumlu morötesi UVB ışınları ise yazın daha fazla etkili oluyor. Bu nedenle özellikle hassas, beyaz tenli ve lekeli ciltli kişiler güneş kremlerini ihmal etmemesi gerekiyor. Bunun için de bir dermatologdan da yardım almakta fayda var.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER