Geçen yıl Antalya’nın Finike ilçesinde  6 ve 9 yaşlarında cinsel tacize uğradıkları iddia edilen ve bunu resimlerle anlatan iki çocuğun davası olarak bilinen “Elmalı davası”nda 3. duruşma önceki  ay görüldü.

 Adli tıp, çocukları doğruladı ama sanıklar tahliye edildi.

Tahliye kararının ardında yaklaşık 1 aydır sosyal medyada #elmalıdavası #Elmalıda2Cocuk #CocukSusarSenSUSMA #ProtestoEdiyorum #elmalıdavasıhafiflestirilmis etiketleri ile paylaşımlar yapılmakta.

Elmalı davası neden gündem oldu? Elmalı davası neden tt oldu?

Sosyal medyada gündem olan tahliyeler bundan aylar önce 6 Ocak 2021'de gerçekleşti.

Antalya’nın Finike ilçesinde kız çocuğu G.E.G. (7) ile ağabeyi İ.E.G.'nin (10), cinsel istismara uğradıkları iddia edilen dava ile ilgili olarak yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan anne Merve A. ile üvey baba Rahmi A., yargılandıkları Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tahliye edildi.

ELMALI DAVASI OLAYI NE?

Geçen sene Haziran ayında Balıkesir'de savcılığa giden babaanne G.S., o dönem 6 ve 9 yaşında olan iki torununun cinsel istismara uğradıklarını iddia etti. Eski gelini Merve A., kocası Rahmi A. ile gelininin erkek arkadaşlarından şikayetçi oldu.

Savcılık, babaannelerinin yanında olan ve cinsel istismara uğradıkları iddia edilen ana sınıfı öğrencisi G.E.G. ile ağabeyi İ.E.G.'nin, Çocuk İzlem Merkezi'nde ifadesine başvurdu.

ifade

ADLİ TIP RAPORUYLA KANITLANDI

İfadesinde anne ve babasının ayrıldığını söyleyen G.E.G., annesi Merve A.'nın Rahmi A. ile evlendiğini, ancak F., A., M. ve M. adlı erkeklerle de ilişkisi olduğunu söyleyedi. Geçen yıl üvey babası Rahmi A. ile isimleri F., A. ve M. olan kişilerin kendisine istismarda bulunduğunu anlattı.

G.E.G.'nin, başından geçen olaylarla ilgili annesi Merve A., üvey babası Rahmi A. ve dayısı S.'den şikayetçi olduğunu ve ağabeyiyle kendisine çok acı çektirdiklerini aynı zamanda anneanneleri ve dayılaı tarafından dövüldüğünü de anlattı. . 

ANNEANNE DE İŞKENCE ETMİŞ!

Savcıya ifade veren ağabey İ.E.G. ise anneannesinin Finike'deki evinde kaldığı 7-8 aylık süreçte oklava ve şarj kablolarıyla dövüldüğünü söyledi.

istismar

ÇİZEREK ANLATTILAR!

 İ.E.G., üvey baba Rahmi A., M. ve dayısı S.'nin kendisinin özel bölgelerine dokunduğunu söyledi.

Küçük kız ve ağabeyi, başlarına gelenleri, deftere yaptıkları çizimlerle de anlatmaya çalıştı. Bu resimler de soruşturma dosyasına girdi.

istismar

ELMALI OLAYI NASIL SONUÇLANDI?

Yürütülen soruşturma kapsamında anne Merve A. ile üvey baba Rahmi A. tutuklanırken, olaya ilişkin davanın üçüncü duruşması geçen ay Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Duruşmaya anne Merve A. ve üvey baba Rahmi A. tutuklu bulundukları Antalya L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndan SEGBİS vasıtasıyla katılırken, suça sürüklenen çocuk sıfatıyla tutuksuz yargılanan dayı S.C.G. ile tarafların avukatları duruşma salonunda hazır bulundu.

Anne Merve A., ifadesinde, “Çocuklarımın dolduruşa gelerek yalan beyanda bulunduklarını düşünüyorum. Suçlamaları kesinlikle kabul etmiyorum. Tahliyemi ve beraatımı istiyorum” dedi.

Rahmi A. da “Çocuklara biz bir şey yapmadık. Suçlamaları kesinlikle kabul etmiyorum. Bu aşamada tahliyemi ve beraatımı istiyorum” diye konuştu.

İfadelerinin ardından mahkeme heyeti sanıklar Merve A. ve Rahmi A.’nın yurt dışına çıkış yasağı şartıyla adli kontrolle serbest bırakılmasına hükmederek, duruşmayı erteledi.

ELMALI DAVASI NE ZAMANA ERTELENDİ?

İfadelerinin ardından mahkeme heyeti sanıklar Merve A. ve Rahmi A.'nın yurt dışına çıkış yasağı şartıyla adli kontrolle serbest bırakılmasına hükmederek, duruşmayı ertelendi.

Sosyal medya kullanıcıları #ElmalıDavası etiketiyle başlattıkları kampanya ile konuyu gündeme taşımaya çalıştı. Pek çok ünlü isimde paylaşımda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tamer Karadağlı ile ilgili bir gelişme açıkladı! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tamer Karadağlı ile ilgili bir gelişme açıkladı!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Antalya'nın Elmalı ilçesinde gerçekleşen iki kardeşin istismar edilmesi olayının tekrar gündeme gelmesine ilişkin açıklamada bulundu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 'İki kardeşin istismara uğradığı şüphesi oluşması üzerine konu kolluk güçlerine intikal ettirilmiştir. İlk görüşmenin Çocuk İzlem Merkezimizde yapılmasının ardından çocuklarımıza psikososyal destek verilmeye başlanmıştır.' ifadeleri kullanıldı.