Herkes için artık bir vazgeçilmez haline gelen sosyal medya uygulamaları, zaman zaman acı tecrübelerin yaşanmasına neden olabiliyor. Bununla ilgili son örneği Demet Akalın yaşadı.

HESABINDAN 7 BİN TL ÇEKİLDİ…

Ünlü şarkıcı Demet Akalın, önceki akşam ilginç bir paylaşımda bulundu. 7 yaşındaki kızı Hira’nın TikTok’tan bir canlı yayın izlediğini dile getiren şarkıcı, sonrasında yaşanan ‘büyük tuzağa’ dikkat çekti.

“Bütün anne ve babalar beni iyi dinlesin. Bugün ben yayındayken Hira da ders arasındayken TikTok'a giriyor ve bir kızın canlı yayınını açıyor” diye sözlerine başlayan Demet Akalın, devamında şöyle konuştu: “Kız 'Bana çiçek gönder böcek gönder, teşekkür ederim Hira' demiş. Ve kredi kartımdan 7 bin TL çekiliyor. TikTok fenomeniyle görüştüm 'Bunun muhatabı Apple' diyor. Apple'a başvurduk oradan geri dönüş yok. Bu resmen bir hırsızlık. Çocuklar bunlara maruz kalıyor gerçekten çok ayıp. Ne kadar ayıp ne kadar günah.”

5G teknolojisine MOBİSAD'dan destek geldi! 5G teknolojisine MOBİSAD'dan destek geldi!

Demet Akalın’ın uyarısı sonrası anne-babalar TikTok’ta yaşanan durumu araştırmaya başladı. Peki platformdaki ‘tehlike’ ne?

Popüler video uygulaması TikTok, günümüzde para kazanılan bir mecraya evrildi. Uygulama ile para kazanmanın yollarından birisi de canlı yayınlar.

CANLI YAYINI YAPAN KİŞİYE ‘KATKIDA’ BULUNMA!..

TikTok canlı yayın seçeneği, platformdaki içerik üreticilerinin takipçileri ile gerçek zamanlı olarak etkileşime girmesine olanak sağlıyor. Ancak platformun pazarlama stratejisi ile birlikte kullanıcılar, canlı yayını açan kişiye ‘katkıda bulunma’ adı altında ‘sanal hediyeler’ gönderebiliyor.

Tamamen sanal olan bu hediyelerin fiyatına bağlı olarak kullanıcıların hesabından para çekiliyor ve ardından da platformun alacağı komisyonun düşürülmesi ile birlikte kalan ücret ‘katkı’ olarak canlı yayını açan kişinin hesabına aktarılıyor.

HEDİYELERİN FİYATLARI DEĞİŞKENLİK GÖSTERİYOR…

Platformda birçok sanal hediye seçeneği bulunuyor ve fiyatları ise hediyeye göre değişkenlik gösteriyor. Örneğin canlı yayınına katıldığınız kişiye ‘katkıda’ bulunmak için bir ‘gül’ emojisi hediye etmek istediğinizde TikTok 96 kuruş kesinti yapıyor. Bu kesinti gönderilen her bir ‘gül’ sayısına göre de artıyor.

ÖDENEN PARANIN NEREDEYSE YARISI KOMİSYON OLARAK KESİLİYOR…

Söz konusu bu fiyat, yayını izleyenden 96 kuruş olarak çekilirken, yayın sahibine ise 40 kuruş olarak yansıtılıyor. Aradaki fark ise TikTok’a komisyon olarak ödenmiş oluyor.

Eğer bağlı kredi kartınız varsa söz konusu ücret direkt hesaba yansıtılırken, bu kesinti Apple’ın AppStore ya da Android’in GooglePlay uygulamasına bağlı kredi kartı hesabı üzerinden de gerçekleştirilebiliyor.

2021 yılı hediye fiyatları (*Fiyatlar tarih ve gün olarak güncellemelere bağlı olarak değişebilmekte) ise şöyle:

Demet Akalın’ın Uyarısından Sonra Merak Konusu Oldu! TikTok’ta Büyük Tuzak…

Demet Akalın’ın Uyarısından Sonra Merak Konusu Oldu! TikTok’ta Büyük Tuzak…

Özellikle pandemi süreci ile birlikte evlerde tabletlere ve telefonlara taşınan eğitim hayatı göz önünde bulundurulduğunda TikTok’un söz konusu uygulamasının bazı ailelerin cebini yakabileceğini hatırlatmakta yarar var. Durumdan bihaber olan çocukların ‘eğlence’ adı altında girdiği uygulama, ağır maddi kayıplara neden olabilir.

Platformun söz konusu ‘ücretli hediye gönderme’ ya da ‘katkıda bulunma’ seçeneğini göz önüne alındığında uygulama, eğlenceden daha çok maddi anlamda ‘acı bir tecrübeye’ dönüşebilir.