İskoçya’da, Louise Anderson cinsiyet değiştirip ölen trans kızı Ellie Anderson ismindeki kızının spermiyle torun sahibi olmak için hukuki mücadele başlatmak için girişimlere başladı ancak yasa, anneye kullanma hakkı vermiyor. 

ellie anderson

Son zamanların trendi alkalik beslenme nedir? Alkalik diyeti neye iyi gelir? Son zamanların trendi alkalik beslenme nedir? Alkalik diyeti neye iyi gelir?

ANCAK PARTNERİ VARSA SPERM DONDURMA TALEBİ İŞLEME ALINABİLİYOR

Ancak yasa, spermi donduran kişinin öldüğü sırada bir partneri varsa onun saklayıp kullanmasına izin veriyor. Anne-babaya o hakkı tanımıyor.

Bu nedenle ‘Glasgow Royal Infirmary Fertility Clinic’ adlı klinikte saklanan spermin imha edilmesi gerekiyor.

ellie anderson trans birey

"BANA SÖZ VER BANA BİR ŞEY OLURSA ÇOCUĞUMUN DÜNYAYA GELMESİNİ SAĞLAYACAKSIN"

Anderson, kızının 14 yaşındayken ileride çocuk sahibi olabilmek için spermini dondurduğunu, bu işlemi yapabilmek için hormon tedavisini ertelediğini anlattı.

Şunları söyledi: “‘Bana söz ver. Bir gün bana bir şey olursa çocuğumun dünyaya gelmesini sağlayacaksın’ demişti ben de söz vermiştim. Onun dileğini yerine getirmek için elimden geleni yapacağım.”

Anderson’ın avukatı Virgil Crawford, ilk etapta başkent Edinburgh’daki mahkemeye başvurarak ilk etapta spermin imha edilmesini engellemeye çalışacaklarını söyledi.

louise anderson

Avukat, başarılı olurlarsa spermin kullanılması için izin almak amacıyla mücadele yürüteceklerini belirtti.

İLGİNÇ VE KOMPLİKE BİR DAVA OLACAK

“İlginç, komplike ve sıradışı bir dava dosyası olacak” diyen Crawford, mahkemenin ilgili yasanın değiştirilmesinin önünü açacak bir karar alacağını ümit ettiklerinin de altını çizdi.

Edinburgh Üniversitesi’nden tıp etiği uzmanı David Obree ise şu değerlendirmeyi yaptı: “Burada konu, ölen kişinin spermi kullanmak isteyen kişiye onay verip vermemesidir bence. Mahkeme bunu dikkate almalı.”

sperm dondurma

Kuaför olmak isteyen lise öğrencisi Ellie Anderson, hormon tedavisi devam ederken hastalanıp hastaneye kaldırıldı ve hayatını kaybetti.

Ölüm nedeni ‘kesinleştirilemedi.’