Mutlu Bir İlişki İçin Orgazmın Evrelerini Öğrenin!

Partnerler arasındaki mutluluğun en büyük sebeplerinden olan orgazm nasıl oluşur? İşte detayları…

Mutlu Bir İlişki İçin Orgazmın Evrelerini Öğrenin!

Orgazm konusu kadınlar için çok önemli bir meseledir. Kadınlar sekste zevk aldıkları noktaları hala tanıma durumunda ama hala orgazm sorunu yaşayanlar var. Bazı kişiler ise hala orgazm olup olmadığını bilmiyor. Peki orgazmın evreleri nelerdir? Nasıl orgazm olunur? İşte orgazmın evreleri…

UYARILMA EVRESİ

Cinsel uyaranın başladığı evredir. Fiziksel olarak ya da kurgu yoluyla alınan uyaranlar, cinsel dürtüyü aktif hale getirir. Kadınlarda vajinal ıslanma, meme uçlarında sertleşme; erkeklerde ereksiyon ve ön sıvının gelmesiyle ortaya çıkar.

PLATO EVRESİ

Cinsel uyarılmanın devam etmesiyle haz duygusu yoğunlaşır. Bu evrede kadınların genital anatomisinde değişimler oluşur. İç dudak şişer, klitoris sertleşir, vajina kanalı esner. Erkeklerde ise ereksiyon daha güçlü hale gelir.

ORGAZM EVRESİ

Cinsel uyarının devamlılığı sağlandığında plato evresinin devamı niteliğinde olan bu evrede haz duygusu giderek yoğunlaşır, üst seviyeye çıkar. Vajina içerisindeki pelvik kaslarda ve klitoriste birkaç saniyelik ritmik kasılma, göğüs ve yanaklarda kızarma ve sıcak basması, kadın orgazmının en tipik belirtileridir. Erkeklerde boşalma şeklinde kendini gösterir.

ÇÖZÜLME EVRESİ

Orgazm sonrası vücudun normale dönmeye başladığı evredir. Nabız ve kalp ritmi normale döner, bacak ve kollarda hafif uyuşma, meme uçları ve dudaklar normal büyüklüğüne döner.

Bu evrelerin sağlıklı yaşanması kişiyi orgazma ulaştırır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER