Cumhuriyet gazetesindeki para karşılığı haber yapma ve Cumhuriyet arşivinin satılmasıyla ilgili tartışmalar sürerken yeni bir ayrılık daha yaşandı. Cumhuriyet.com.tr'nin Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Büyüksipahi, hem gazetenin genel yayın yönetmenliğinden hem de yayın kurulu üyeliğinden istifa etti.

Mustafa Büyüksipahi istifa ettikten sonraki açıklaması şu şekilde:

''Cumhuriyet Gazetesi'nde bazı yöneticilerin bilgisi ve onayı ile basın meslek ilkelerine aykırı biçimde para alınmak suretiyle manipülatif haberler yayımlanmıştır.

Söz konusu olay son derece açık ve kesindir. Hatta kesinliği tartışılmayacak kadar açıktır. Çünkü en üst düzey yöneticiden itiraf gelmiştir.

Sorumluları bellidir. Gazeteye ve okurlara ihanet edilmiştir. Türkiye'nin bu eşsiz markasına büyük bir zarar verilmiştir. Büyük Cumhuriyet Gazetesi kişisel hesaplara, çıkarlara alet edilmiştir. En acı yanı da budur.

Bu ihaneti bilenler acınası bir şekilde susmaktadır. Süreç yargıdadır.

Mahsun Kırmızıgül'den uzun zaman sonra müjdeli haber! 2 bomba şarkı geliyor! Mahsun Kırmızıgül'den uzun zaman sonra müjdeli haber! 2 bomba şarkı geliyor!

Bütün Türkiye'nin ve biraz olsun basın ahlâkını savunan herkesin bu olayı öğrenmesi için ne gerekiyorsa yapacağım. Daha önce de söyledim, gerçekler kapatılamaz, örtülemez, değiştirilemez.... Tarihe böyle düştünüz...''

Sipahi açıklamasına kararın nasıl değiştirildiğiyle ilgili süreci birdireceğine dair şu notu ekledi: