Bir kahve kadar etkili olan bu çaylar sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı. Uzmanlar belirli aşırıya kaçmamak şartıyla yazın da kışın da tüketilmesini öneriyor.
Bitki çaylarının faydalaları neler? Hangi bitki çayı daha sağlıklı? Bitki çayları nasıl demlenir? İşte yanıtlar…


ZENCEFIL ÇAY

4 cm uzunluğunda bir zencefili temizlediğiniz zaman yaklaşık 4 çay bardağı çıkıyor. Zencefilleri dilimledikten sonra kaynar suyun içine atmanız gerekir. 15-20 dakika sonra ise çayın içindeki parçacıkları süzerek çayınızın keyfini çıkartabilirsiniz. Dilerseniz biraz limon ve bal ekleyebilirsiniz.

PAPATYA ÇAYI

Papatya çayı için mutlaka aktardan kurutulmuş papatya almanız gerekir. Sadece bir bardak istiyorsanız, 2-3 tatlı kaşığı kullanmanız yeterli olacaktır. Isıttığınız suyun içine papatyalarınızı döktükten sonra 3-4 dakika bekletmeniz gerekir. Güzelce süzdükten sonra içine isterseniz bal ve limon koyabilirsiniz

YEŞIL ÇAY
Doğal yeşil çay kullanmak çok önemlidir çünkü anca o zaman çayın etkisini görebiliriz. Suyunuzun çok sıcak olmamasına özen gösterin ve yapraklarının sadece 2-3 dakika bekletilmesine de. Çayınızın tadı kaybolsun istemiyorsunuz demliğin altına mutlaka bir mum yerleştirmeniz gerekiyor. Yeşil çayın vücudunuza iyi gelmesinin sebebi ise ödem attırdığı için rahatlamanız.

Yaz Aylarına Fit ve Sağlıklı Girmek İçin Beslenme ve Yaşam Tarzı Önerileri Yaz Aylarına Fit ve Sağlıklı Girmek İçin Beslenme ve Yaşam Tarzı Önerileri

 NANELI ÇAY

Güzel bir kıvamı olmasını istiyorsanız mutlaka yarım litre su kullanmalısınız. Suyu ısıttıktan sonra içine 2 yemek  nane karıştırmanız gerekir. Kuru nane de tercih edebilirsiniz. Çayınız demledikten sonra içine bir adet limon dilimi attığınız zaman doyumsuz bir tada sahip olacaksınız.

KUŞBURNU ÇAYI

Yarım litre suyun içine 2 yemek kaşığı kuru kuşburnu ile 1 çay kaşığı ezilmiş atmanız yeterli olacaktır. Güzel bir şekilde kaynadıktan sonra 10 dakika bekletirseniz çayınız demlenmiş olur ve siz de böylece tadını çıkartabilirsiniz. Dilerseniz içine 1 çay kaşığı kuru nane ya da ebegümeci ekleyebilirsiniz.


KAKULE ÇAYI

1,5 litre suyun içerisine 3 yemek kaşığı siyah çay ve 3 çay kaşığı kakule tohumu koymanız gerekiyor. Güzel bir kıvama getirmek için 250 ml süte ekleyebilirsiniz. Suyunuzu iyice kaynattıktan sonra bütün malzemeleri içine atabilirsiniz. 10-15 dakika kaynamış suyun içinde beklettikten sonra birkaç defa karıştırın ve süzmeye başlayın. Sonra dilediğiniz gibi içebilirsiniz.

Editör: TE Bilişim