Netflix’te izleyici ile buluşan Aşk 101 (İngilizce özgün adı ile Love 101) isimli dizide, hikâyeyi anlatan Işık karakteri ile karşımıza çıkan Bade İşçil yeniden merak konusu oldu. Neredeyse 22 yıldır hayatımızda olan Bade İşçil’e dair tüm bildiklerimizi burada topladık.

Peki hayatı ve kariyerindeki renklilikle dikkat çeken Bade İşçil kimdir?

Güzelliği ve dopdolu kariyeri ile neredeyse herkes tarafından sevilen Bade İşçil’i yaklaşık 22 yıldır tanıyoruz. Peki bakalım siz ne kadar iyi tanıyorsunuz?

1983 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Bade İşçil’in bir de abisi var.

Bulgaristan ve Romanya taraflarından göçmüş bir ailenin kızı olan güzel oyuncu, hayatımıza ilk defa ‘Mahsun Kırmızıgül’ün 18’lik sevgilisi Bade’ olarak girdi.

İkilinin tanışması usta sanatçı Barış Manço’nun cenazesinde gerçekleşmişti. Çiftin arasındaki ilişki, güzel oyuncunun isminin daha o günlerden duyulması sağladı.

O günden beri ekranlarda sıkça görmeye başladığımız Bade İşçil, Yeditepe Üniversitesi’nde Moda ve Tasarım okudu.

Daha sonra ‘Evlere Şenlik’ adlı programın sunuculuğunu üstlenen İşçil, oyunculuk kariyerindeki ilk tecrübesini ise ‘Gülpare’ ile yaşadı.

2006 yılında ekranlara gelen dizide Emre Altuğ ve Mine Tugay gibi isimler yer alıyordu.

Yönetmen Andaç Haznedaroğlu tarafından fark edildikten sonra dizide rol alan Bade İşçil, daha sonrasında kendisini bu alanda geliştirmek için İpek Bilgin ve bir diğer başarılı oyuncu koçu Ümit Çırak'tan ders almaya başladı.

Sadece güzelliğine güvenmeyip kariyer de yapan oyuncu, daha sonra 2007 yılında yayınlanan ‘Metropol Cafe’ isimli dizide ‘Şebnem’ karakteri ile ekranlarda boy gösterdi.

Ancak sektördeki çıkışını ‘Ezel’ ile gerçekleştirdi. Yine ‘Şebnem’ olarak karşımıza çıkan güzel oyuncu, artık kendini ispatlamak için muhteşem bir fırsat buldu ve bu fırsatı da çok iyi değerlendirdi.

Dizide Ezel’in sağ kollarından zekası ve becerileriyle öne çıkan birini canlandırdı. Ay Yapım imzalı dizi ile birlikte oyuncu artık resmen ‘Ben de buradayım’ dedi.

Nitekim devam işi de yine Ay Yapım imzalı ‘Kuzey Güney’ dizisi oldu. ‘Banu Sinaner’ karakteri ile hafızalara kazınan oyuncu, ekranlardaki yerini iyice sağlama aldı.

2011-2013 yılları arasında yayınlanan dizide Güney Tekinoğlu’nun eşine hayat verdi.

Azur isminde bir oğlu olan Bade İşçil, bir süre onunla ilgilenmek için kariyerine ara verdi.

Daha sonra 2017 yılında, Tolgahan Sayışman ile başrolü paylaştığı bir filmde 63 kez sevgilisinden ayrılıp barışan bir kadını canlandıran karakterle tekrardan geri döndü.

Gişede 65 binde takılan film her ne kadar üzse de Ufak Tefek Cinayetler ile birlikte oyuncunun dönüşü adete muhteşem oldu.

Dizideki dört kadın karakterinden biri olan kıskanç, sinsi, takıntılı ve zeki bir kadın olan ‘Pelin’i canlandıran İşçil, oyunculuğu ile yine alkışları topladı.

Ufak Tefek Cinayetlerin ardından Netflix’e transfer olan oyuncu Aşk 101 ile birlikte dijital platformdaki sevenlerinin karşısına çıktı.

4 uyumsuz ve 1 örnek öğrencinin ağırlıklı olarak 1998 yılında geçen hikayesini anlatan dizide rol alan oyuncu, hikâyeyi anlatan çoktan yetişkin olmuş, yıllar sonra tekrar buluşmak için lise arkadaşlarına mektup gönderen Işık karakterine hayat veriyor. Yetişkin Işık’ın anlatımına ağırlıklı olarak 2000 ve öncesinin müzikleri de eşlik ediyor.

Hem Türkiye'de hem de dünyada büyük ses getiren başarılı dizi hakkında paylaşımda bulunan Bade İşçil, “Aşk 101 çekimlerinde emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Umarım severek izlersiniz” notunu düştü.

Biz diziyi de Bade İşçil'in kattıklarını da çok sevdik. İzlemek isteyenlere fikir olması için fragmanı da hemen aşağıda bıraktık...