ABD merkezli teknoloji devi Apple, iPhone çocuk istismarına ilişkin oldukça önemli karar almaya hazırlanıyor. Engadget'ta yer alan habere göre, Apple bulut servisi iCloud'a yüklenen görselleri otomatik olarak tarayacak. Şirket tarama kapsamında bu görselleri halihazırda veri tabanına kaydedilmiş olan çocuk istismarı görselleriyle karşılaştırılacak.

Iphone'dan çocuk istismarına karşı büyük hamle! Fotoğraflar incelenecek!

Netflix kullanıcılarına kötü haber geldi: Artık şifre paylaşmak için ek ücret ödenecek Netflix kullanıcılarına kötü haber geldi: Artık şifre paylaşmak için ek ücret ödenecek

FOTOĞRAFLAR İNCELENECEK!

ABD'de kullanıma girmesi için çalışma başlatılan bu sistem sayesinde bir eşleşme sağlanırsa söz konusu fotoğraf bir Apple çalışanı tarafından incelenecek. Eğer incelenen fotoğrafta Apple bir çocuk istismarı durumu belirlerse güvenlik güçlerini bilgilendirecek. Şirket iOS ve iPadOS'un yeni sürümleriyle birlikte bu sistemin kullanıma gireceği bilgisini paylaştı.

Iphone'dan çocuk istismarına karşı büyük hamle! Fotoğraflar incelenecek!

KULLANICI MAHREMİYETİ KORUNACAK!

Açıklamada sistemin kullanıcıların mahremiyetini korumaya özen göstereceğini de bildirdi. Ayrıca 'Mesajlar' uygulaması, cinsel içerikli fotoğraflar gönderdikleri veya aldıklarında çocukları ve ebeveynlerini uyaracak. Şirket, bu yeni teknolojiyi Ulusal Kayıp ve İstismara Uğrayan Çocuklar Merkezi'ni (NCMEC) bilgilendirmek için kullanacağını ve bu merkezin de ABD genelinde kolluk kuvvetleriyle birlikte çalışacağının altını çizdi.