30 Ağustos Zafer Bayramı tüm yurtta çoşkuyla kutlanıyor. 

30 ağustos

 “30 Ağustos 2021 Zafer Bayramı’nın kaçıncı yıldönümü?”O tarihte neler yaşandı merak konusu konu....  Dumlupınar’da kazanılan Büyük Taarruz zaferinin kutlandığı 30 Ağustos’ta ne oldu, bu tarih neden bayram ilan edildi? İşte cumhuriyetin temel taşlarından biri olan bu tarihe ilişkin merak edilenler. İşte bu tarihe dair merak edilenler ile Zafer Bayramı anlamı ve önemi.

dumlupınar meydan muharemesi

30 AĞUSTOS'TA NE OLDU?

Yunan ordularının Anadolu'daki ilerleyişi Dumlupınar yakınlarında durdurulduğunda tarihler 30 Ağustos 1922'yi gösteriyordu.

dumlupınar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tamer Karadağlı ile ilgili bir gelişme açıkladı! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tamer Karadağlı ile ilgili bir gelişme açıkladı!

 Başkomutanlık Meydan Muharebesi ya da Dumlupınar Meydan Muharebesi olarak adlandırılan savaşta, Başkomutan Mustafa Kemal Paşa önderliğindeki Türk ordusu düşmanı hezimete uğratarak işgalin önüne geçmiştir. Bu zaferi takiben 9 Eylül'de Türk ordusu İzmir'e girmiş, Yunan ordusunun Anadolu'yu tamamen terk etmesi sağlanmıştır.

ZAFER BAYRAMI ÖNEMİ VE ANLAMI

Zafer Bayramı olarak kutladığımız bu galibiyet, dünyanın en büyük ve kesin zaferlerinden biri olarak tarihe geçti.  Büyük Taarruz'un kesin galibiyetle sonuçlandığı bu tarih, milli egemenliğin ve bağımsızlığın nişanesidir. Kadim bir Türk savaş geleneği olan Turan taktiğinin uygulandığı bu eşsiz zafer, Atatürk'ün "Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz'dir, ileri!" emrini verdiği savaş olarak tarihe geçti.

mustafa kemal atatürk

ZAFER BAYRAMI'NIN KAÇINCI YILDÖNÜMÜ?

30 Ağustos 2021, Zafer Bayramı'nın 99'uncu yıldönümü olarak kutlanacak. Bu bayram ilk kez 1924 yılında, Dumlupınar Çal Köyü yakınlarında, Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ün de katılımıyla, "Başkumandan Zaferi" adıyla kutlanmıştı